
- Ez az esemény elmúlt.
Mimuna – Pészach-záró mulatság
2014 április 26 @ 19:30

Pészach-záró mulatság, a hosszú kovásztalan napok után! Igazi keleti hangulattal várunk, lesz mufletta, palacsinta, pita, mártogatós, zene és tánc!
Mi a Mimuna?
A keleti zsidók, jemeniek, magrebiek, marokkóiak megelégelve a kovásztalan napokat rögtön Pészach kimenetele után telerakják asztalaikat tejes, szimbolikus és főleg kovászos ételekkel, barátkoznak, zenélnek, mulatnak. Tetszik nekünk ez a szokás, ezért úgy döntöttünk, meghonosítjuk. Ahogy kimegy Pészach ünnepe, és eljön a hétvége, mi is finomabbnál finomabb péksütikkel, pitával, keleti ételekkel várunk mindenkit! Lesz vízipipa, mocsárkávé, keleti fűszerek és még több kovászos!
A Mimuna néve eredete: vannak akik úgy vélik, az elnevezés Maimonidesz nevéből ered, az ő születésének vagy halálának időpontját jelöli. Mások szerint a ‘mimuna’ szó a héber hit szóból ered, arab jelentése boldogság.
Programjaink:
19:30 Kulturális kóstoló 2×20 percben
Meghekkelt múlt? A szefárdok emlékezete Pesten – Toronyi Zsuzsa
Szefárdok/askenázok filmeken keresztül – Borgula András
20:30 A szefárd zene nagykövete: Dina Music koncert – Dés András: ütős hangszerek | Lamm Dávid: gitár | Szokolay Dongó Balázs: furulya, szaxofon | Samu-Pandzarisz Diána: ének
A zenekarról
Klasszikus gitárművész, népzenei gyökerekkel rendelkező fúvós, a jazz világából érkező ütőhangszeres és egy varázslatos énekhang: a Dina együttes tagjai éppúgy fonják egybe a különféle zenei kultúrákat, ahogy a lemezükön hallható szefárd, jiddis és héber dalok olvasztották magukba különböző évszázadok és földrajzi területek muzsikáját. Samu-Pandzarisz Diana neve egyelőre talán ismeretlenül cseng, lélegzetelállító éneklése azonban nagy dolgokra predesztinálja. A jövő hangja ő, aki a zenei múlt mélységes mély kútjából merít bemutatkozó lemezén.
A szefárd dalokat általánosságban három csoportba lehet sorolni: szórakoztató, szerelmes illetve spirituális jellegűekre. Dalszövegei számos nyelven íródhattak, például héberül ( a vallásos témájú dalok esetében) vagy ladino nyelven. A ladino nyelvet már oly csekély számú ember beszéli, hogy szinte csak a dalok tartják életben. A szefárd zene gyökerei a középkori Spanyolországhoz nyúlnak vissza. A zsidók 1492-ben történő kiűzetése óta, vándorlásaik során a szefárd zenét különféle hatások gazdagították, mint például marokkói, argentín, török, görög, stb. A kivonulást követő évszázadok során azonban sok dal a feledés homályába merült. A szefárd zene jellemzői közé tartozik a hajlításokban gazdag énekstílus, páratlan ritmusok, török, makám.
A Mimuna szokásai
Szokások: az ünnep Pészach utolsó napján kezdődik meg, napnyugta után. A marokkói és algériai zsidók megnyitják otthonaik kapuját a város minden lakója előtt és bőségesen kínálják az ünnep hagyományos ételeit, édességeit. Az egyik kedvelt ünnepi étel a Mufletta, egy olajos, frissen sült tészta, amely a tortillához hasonló, de könnyebb és édességekkel szolgálják fel, mézzel, lekvárral, vajjal. Az asztalon az ételek mellett helyet kapnak a boldogság, béke, szerencse és termékenység szimbólumai is, az ötös számnak pedig kiemelt szerep jut (mint például öt arany ékszer, vagy 5 babszem, mazsola a sütemény tetején). A sok édes íz az élet „édességét” jelképezi.
Különleges szokás a hennázás: ilyenkor nem elsősorban díszítő henna kerülhet a testre, hanem egy különleges, házasságkötés előtti szokással is össze szokták vonni a Mimunát. Ilyenkor a hennát a tenyérbe helyezik, gézzel lekötik egy rövid időre, vagy pecséttel viszik fel, és így a tenyér közepén egy piros folt lesz. Ez áldást jelentő szokás.
Izraelben a Mimuna népszerű évenként megrendezett esemény, szabadtéri partikkal, piknikekkel, szabadtéri sütéssel. Az Észak-Afrikából Izraelbe települt zsidók családjukkal ünnepelik, a fentiek szerint. 1966 óta hivatalos nemzeti ünnep és más etnikai csoportok is átvették, főleg a Mizrahi régióból. 2006-ban a marokkói zsidók párizsi közössége első ízben ünnepelte meg nyilvánosan. Az amszterdami marokkói emigráns zsidók közössége évek óta tartja a Mimunát.
Jegy
Belépő: 1200 Ft
Kedvezmények: Bálint Ház tagságival: 1000 Ft; Nyugdijas és felsőokatatási diákigazolvánnyal: 1000 Ft
Bálint Ház Hűség Kártyával ingyenes.
Középiskolás diákigazolvánnyal ingyenes.
Sajtójegyért kérjük, hogy regisztráljanak a [email protected] címen.