- Ez az esemény elmúlt.
Kiállítás: Budapesttől Tel-Avivig – Irsai István modernista designer
2014 április 22 - 2014 augusztus 31
Meghosszabbított nyitva tartással, egészen augusztus 31-ig várja az Izraeli Kulturális Intézet a látogatókat a Magyarországon és Izraelben egyaránt meghatározó grafikus munkáit és életét bemutató kiállításra! Irsai István a harmincas évek magyar modernista plakátművészetének központi alakja volt, a második világháború után pedig meghatározó izraeli grafikus lett. Most először nyílt olyan kiállítás, amely együtt mutatja be e két időszakot.
2014. április 22-én a Holokauszt Emlékév alkalmából Budapesttől Tel-Avivig: Irsai István modernista designer címmel rendhagyó kiállítás nyílt az Izraeli Kulturális Intézetben. A kamaratárlat keretében most először kerül együtt bemutatásra a Magyarországon majd Izraelben híressé vált grafikus, Irsai István Holokauszt által kettétört sorsa, mely munkásságát is két eltérő és sikeres korszakra osztotta.
Irsai István (1896-1968) személyében egy nemzetközi mércével mérve kiemelkedő művészt ismerhet meg az itthoni közönség. Grafikus és építész volt, a harmincas évek magyar modernista plakátművészetének központi alakja, a második világháború után pedig meghatározó izraeli grafikus, egyben az első modern héber betűtípus, a Haim megalkotója. Életművét sajátos módon kettétörte a Holokauszt: 1945 előtti munkásságát Magyarországon, későbbi tevékenységét Izraelben jól ismerik, de az egész életművet a művész egyik hazájában sem ismerhette meg eddig a közönség. Az üldöztetés és menekülés révén kétfelé szakadt művészpálya most először kerül együtt kiállításra.
A kiállítás kurátora: Katona Anikó, művészettörténész (Országos Széchényi Könyvtár, Plakát- és Kisnyomtatványtár)
A kiállítás megnyitóján készült fotók megtekinthetőek itt.
A kiállítás augusztus 31-ig ingyenesen megtekinthető az Izraeli Kulturális Intézet épületében (1061 Budapest, Paulay Ede utca 1.).
Partnereink:
Budapest Poster Gallery; Országos Széchenyi Könyvtár
Külön köszönet:
Or Ettlinger; David Tartakover