Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

A Gettó Szíve – Megemlékezés a budapesti gettó felszabadításának 80. évfordulója alkalmából

január 17 @ 08:00 09:00

A budapesti gettó felszabadulásának 80. évfordulóján várhatóan rengeteg megemlékezést és istentisztelet tartanak majd szerte a fővárosban a nagyegyházak. Mindezek mellett mi, a Zsidó Közösségi Fórum Szövetség (ZSKF), Magyarország legnagyobb zsidó civil szervezeteket tömörítő szövetsége, fontosnak tartjuk, hogy legyen olyan megemlékezés is, amely nem egy zsinagógában történik, hanem olyan közegben, ahol nagy tömegek, akár aktív részvevőként is megmutathatják, hogy a borzalmakat, ami többek között a budapesti gettóban is történt, sohasem felejtjük el.

Program:

08:00 – Megnyitó beszédek

  • Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere
  • Niedermüller Péter, Erzsébetváros polgármestere
  • Szabó György, a Mazsök kuratóriumának elnöke
  • Félix Anikó, a ZSKF alelnöke, a Haver Alapítvány ügyvezető igazgatója

08:30 – A beszédek után élőlánccal vesszük körül az egykori gettó területét a 2023-ban felállított emlékmű alapján, amely 16 utcán, a járdába süllyesztett rézcsíkkal jelzi a pontos elhelyezkedését a palánkkerítésnek. Ezután gyertyát gyújtunk, majd a Klauzál téri emlékműnél Verő Tamás rabbi által indított sófár hangját egy-egy kürttel továbbítják az erre kijelölt önkéntesek, így a hang körbejár az élőláncon, és visszaérkezik a Klauzál térre.

Gettó emlékmű (2024)

A gettó egykori legnagyobb terén, központjában, az egykori tömegsírok közelében elhelyezett emlékhely. A központi elem az egykori tér központjába került. Ez a pozíció így egyben a tér időbeli értelmezésére is kísérletet tesz, utal a traumatikus múlt valós téri környezetére, halvány emléknyomként megjelenítve annak egykori centrumát. A 3000 db bronz lemez pedig a felszabadításkor talált temetetlen áldozatok számosságára utal. A Klauzál téri emlékjel felszíne sajátos reliefként, absztrakt felületként jelenik meg az egykori tér fókuszában, a jelek sűrűsége a gettótérkép és az egykori tömegsírok térbeli elrendezésére is utal.

Az emlékmű tervezője: Hetedik Műterem

A program a Holokauszt 80 emlékév keretében valósul meg a Mazsök támogatásával.