Életük veszélyeztetésével mentették az embereket a cionista fiatalok 1944-ben Magyarországon

Zsidó zsidómentőknek járó érdemérmet adták át Izraelben posztumusz tizenhat embernek, akik a holokauszt idején a cionista földalatti mozgalomban embertársaikat mentették.

Izraelben átadták pénteken a zsidó zsidómentőknek járó érdemérmet posztumusz tizenhat embernek, akik a holokauszt idején a cionista földalatti mozgalomban embertársaikat mentették, és köszöntötték a századik születésnapját ünneplő David Gurt, egykori embermentőt, az illegális cionista mozgalom történelmi kutatásának megszervezőjét.

A Magyarországi cionista ifjúsági mozgalmakat kutató szervezetet, amely feltárja munkájukat és történelmi szerepüket, 1984-ben hozta létre az ünnepelt David Gur. Ennek nevében Juval Alpen köszöntötte a meghitt ünnepség közönségét, az egykori mentők családtagjait és az izraeli magyar közösség képviselőit.

Alpen elmondta, hogy

a tizenhat kitüntetett mások életének mentésével hősként viselkedett a háború idején, s ezért mindeddig nem kaptak elismerést.

A kitüntetést közösen adta át a Bné Brit nevű zsidó szervezet, a holokauszt zsidómentőinek elismerésére alakult bizottság és a Zsidó Nemzeti Alapítvány (Keren Kajemet LeJiszrael). A posztumusz elismerést a családtagok vették át, illetve a cionista mozgalmak mai képviselői.

Ezt az érdemérmet eddig mintegy háromszáznegyven olyan zsidónak ítélték oda, akik fasiszta vagy náci uralom alatt életük veszélyeztetésével mentették sorstársaikat. A Jad Vasem, az izraeli holokauszt-emlékmúzeum nem tüntet ki zsidókat, a Világ igazai címet csak nem zsidó embermentők kaphatják meg.

Alpen hangsúlyozta, hogy Magyarországon a cionista fiatalok részvétele nélkül mások, a külföldi diplomaták sem tudtak volna embereket menteni. Méltatta a száz éves David Gur munkásságát, aki a nyilas rémuralom idején illegális irathamisító nyomdát vezetett, majd a nyolcvanas évektől megalapította a történetüket kutató szervezetet, amely könyvet jelentetett meg tevékenységükről több nyelven.

Az ünnepséghez videoüzenetet intézett Jichák Hercog izraeli államelnök. Beszédében kiemelte, hogy a cionista mozgalmak Magyarországon a második háború idején egységesen, politikai nézeteltéréseiket félretéve működtek a közös célért.

Szentgyörgyi Zoltán, Magyarország tel-avivi nagykövete arra hívta fel a figyelmet, hogy

a cionista fiatalok 1944-ben életük veszélyeztetésével, egymásért felelősséget vállalva mentettek életeket az emberiség egyik legsötétebb korában.

Emlékeztetett rá, hogy korunkban, amikor sokfelé ismét antiszemitizmus üti fel a fejét, a jelenben élő generációknak is el kell utasítaniuk a zsidógyűlöletet. Hangsúlyozta, hogy Magyarország komolyan veszi a felelősséget zsidó lakossága felé, az antiszemitizmussal szembeni zéró tolerancia mellett biztonságban őrizhetik a zsidók hagyományaikat, szabadon élhetik meg identitásukat. „Magyarország különleges partnere Izraelnek, melyben a magyar zsidóság élő hidat jelent, miközben soha nem felejtik el a holokauszt tanulságait” – mondta.

A százéves David Gur is beszédet mondott, melyet azzal indított, hogy a nemzeti emlékezet nem épülhet tehetetlenségre, s ebben jelentős szerepet játszhat a magyar cionista földalatti ellenállás története.

Elmondta, hogy az 1944. március 19-től, a német megszállás kezdetétől működő ellenállásban a cionista mozgalmak többek közt megmentettek hatezer zsidó gyermeket, a külföldi nagykövetségekkel együttműködve ellátták élelemmel a gyerekházakat, a gettót, a védett házakat. „Több embert mentettek meg, mint mások együtt egész Európában a háború idején. Noha nem volt esélyük, mégis, fegyverek nélkül is sikeresek voltak. Büszke vagyok a mozgalomra, Izrael népének generációkra méltó példát mutattak” – mondta, amikor átvette elismerését.

„Nagyszerűen érzem magam, rengeteg tervem van. Szükségem van még egy jó húsz évre, hogy befejezzem, amit szeretnék”

– nyilatkozta szellemesen az MTI tudósítójának századik születésnapján.

Kiemelt kép: Idit Garfunkel / Facebook

Zsidók, akik zsidókat mentettek Magyarországon

Még több Kibic

Izrael és Magyarország kapcsolata nem egyetlen pillanatra vagy egy kormányzatra épül

2026.05.28. 2 hét ago
Izrael függetlenségének 78. évfordulója alkalmából tartott ünnepi fogadást Budapesten az izraeli nagykövetség.

Nem hallgatnak többé: átfogó jelentés leplezi le az október 7-i támadás áldozatai és a Gázában fogva tartott túszok ellen elkövetett szexuális bűncselekményeket

2026.05.21. 3 hét ago
A szexuális erőszak egy stratégia volt, amit rendkívüli kegyetlenséggel hajtottak végre a terroristák az október 7-i támadás áldozatain és a fogságban tartott túszokon – áll egy nemrég nyilvánosságra hozott, minden eddiginél átfogóbb jelentésben. A jelentés készítői jogi lépéseket szorgalmaznak az elkövetőkkel szemben, ugyanakkor nem támogatják a halálbüntetés kiszabását.

Október 7. megemlékezés a Szenes Hanna parkban: Izrael léte súlyos áldozatokhoz kötődik

2026.04.27. 1 hónap ago
Izrael függetlenségének napján tisztelegtek a Keren Hayesod Hungaria Alapítvány, a ZSKF, a Merkaz és Erzsébetváros Önkormányzata közös szervezésében az október 7-i terrortámadás és az azt követő háború áldozatai előtt, hangsúlyozva, hogy a függetlenség öröme elválaszthatatlan az érte hozott áldozatoktól.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »