Közösen rendezik meg idén a Judafestet és a Sálom utcát a Zsidó Kultúra Európai Napján
A Lauder Iskolában tartotta szokásos, reggelivel összekötött megbeszélését a Zsidó Közösségi Fórum Szövetség. Szó esett többek között a Lauder jövőbeli finanszírozásáról, együttműködésekről, programokról, valamint bemutatkozott az önkéntes zsidó biztonsági szervezet.
A Lauder Javne Iskola látta vendégül hétfőn a Zsidó Közösségi Fórum Szövetség (ZSKF) tagságát a szokásos havi, reggelivel összekötött megbeszélésre. A részvevőket Zeitler Ádám, a Lauder Iskola főigazgatója köszöntötte, egyben beszámolt az intézmény finanszírozásában hamarosan bekövetkezendő változásokról. Elmondta, a budapesti iskolát is érinti, hogy Ronald S. Lauder alapítványa 2027 végén megszünteti a zsidó iskolák finanszírozását szerte a világon, ami egy más fajta működést fog elvárni az iskolától.

A Lauder Alapítvány eredeti célja az volt, hogy addig támogassa az általa létrehozott iskolákat, amíg azok önállóan is stabilan működőképessé nem válnak. Zeitler Ádám kiemelte, hogy a Lauder Iskola abba a hét intézménybe tartozik, amely mára eljutott erre a pontra: az alapítványi támogatás az iskola költségvetésének kevesebb mint 10 százalékát tette ki, így az intézmény hosszú távon is fenntartható maradhat. A kieső forrást részben az alapítványi hozzájárulás emelésével, pályázatok útján és új támogatók bevonásával kívánják pótolni.
A főigazgató hangsúlyozta, hogy az iskola mély hálával tekint a Lauder Alapítvány elmúlt 36 évben nyújtott támogatására, amely nélkül a közösség nem válhatott volna azzá, ami ma. Különösen nagyvonalú és bizalomteljes döntésnek nevezte, hogy az alapítvány nemcsak az iskola fenntartói jogát, hanem az ingatlan és a telek tulajdonjogát is az iskola fenntartójának adja át, ezzel is biztos alapot teremtve a jövő működéséhez. A Lauder név további használatáról a következő év során születhet döntés.
A ZSKF reggelijének vendége volt Dávid, aki bemutatta a Keret önkéntes zsidó biztonsági szervezetet. Elmondta, ilyen szerveződések nemzetközileg működnek, Magyarországon 1991 óta vannak jelen, ez idő alatt 400-430 önkéntes tevékenykedett a szervezetben, jelenleg közel 50-en vannak. A céljuk a zsidó élet és életmód védelme, hogy a zsidó közösség tagjai biztonságban tudják látogatni a zsinagógákat és a rendezvényeket. Abban is próbálnak segíteni, hogy az egyes személyek és szervezetek egyre tudatosabban járjanak el saját biztonságuk érdekében. A megbeszélés során esetleges együttműködések is felmerültek a ZSKF tagszervezeteivel.
A megbeszélésen Kenesei Marcell, a ZSKF elnöke és Lantai Dávid, a ZSKF ügyvezetője helyzetjelentést adtak a résztvevőknek a ZSKF és a Mazsihisz között alakuló együttműködés állásáról. Valamint elmondták, milyen kapcsolatot terveznek kialakítani az új kormányzattal a zsidó civil szervezetek hatékonyabb működésének érdekében. A jövőben a ZSKF javaslatokkal segítené a kormány munkáját – hangzott el.
A tagság ezen túl megvitatta a pályázati lehetőségeket, és ezeken belül a lehetséges együttműködéseket a tagszervezetek között. Felmerültek jövőbeni önkéntes felajánlások az egyes szervezetek részéről, amelyek során egy-egy szervezet szakmai tudást osztana meg a többiekkel az általa jól ismert területekkel kapcsolatban.
A reggelin több kiemelt programról is beszámoltak a szervezetek:
- május 17-én kerül sor a budapesti Élet Menete megemlékezésre,
- május 21-én a Bálint Ház tartja szokásos Sávuot rendezvényét a Turbinában,
- május 31-én a Merkaz rendezi meg az Izrael78 függetlenség napi eseményét a Szent István parkban.
A megbeszélésen továbbá bejelentére került, hogy a következő Judafestet, illetve a Sálom utca eseményt közösen fogják megrendezni szeptember 6-án, a Zsidó Kultúra Európai Napján.
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!



