Győri és Győr környéki középiskolákban mutatják be a kisebbségi léttel, az antiszemitizmus felerősödésével járó problémákat

A Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány projektje arra is szeretne rámutatni, hogy a kölcsönös megértés és tolerancia hiánya iskolai és társadalmi közegben egyaránt komoly konfliktusokhoz vezethet.

Kilenc győri és Győr környéki középiskola tizenegy osztályában, 2026 márciusában indult el a Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány Kisebbségben – elfogadás, egyenlőség, beilleszkedés témakörben osztályfoglalkozásokból és diákpályázatból álló projektje. Az őszi pályázati szakaszra 13 háromfős diákcsapat nevezett be – írja közleményében az alapítvány.

Papp Richárd és Naderi Anna interaktív beszélgetést vezetnek a projekt keretében a csornai Hunyadi János Technikumban (Fotó: Krausz Péter)

A közlemény szerint az alapítvány által felkért vendégoktatók Dr. Papp Richárd antropológus, az ELTE Társadalomtudományi Kar egyetemi docensének irányításával interaktív osztályfoglalkozások keretében járják körül a magyarországi kisebbségek társadalmi megítélését, külön kitérve a zsidóság és ezzel összefüggésben a megbúvó antiszemitizmus kérdéskörére. A felkészítő szakaszban a benevezett iskolák diákjai felkeresik a győri zsidóság emlékhelyeit, a Menház most kibővített helytörténeti kiállítását és a Széchenyi István Egyetem által a zsinagóga épületében két éve megnyitott és működtetett Zsidó Kiválóságok Kiállítás Győr tárlatot.

Szedő Miklós, az alapítvány kuratóriumának tagja szerint a projekt célja a kisebbségi léttel, az antiszemitizmus felerősödésével járó problémák bemutatása, hangsúlyozva, hogy a kölcsönös megértés és tolerancia hiánya iskolai és társadalmi közegben egyaránt komoly konfliktusokhoz vezethet. Sajnos erre súlyos történelmi tapasztalattal rendelkezünk – áll a közleményben.

Mint írják, cél a résztvevők érzékenyítése – akár családi visszaemlékezések révén – és ezáltal aktív fellépésre serkentés a diszkriminatív megkülönböztetés bármely formája ellen. Az alapítvány ez évben anyagilag is segíti a projektben résztvevő iskolák, illetve osztályok „saját” tevékenységét a holokauszt emlékezete, a társadalmi kirekesztés és a kisebbségi lét témakörök feldolgozásában, így például magyarországi vagy külföldi zsidó emlékhelyek, mint a volt náci koncentrációs táborok meglátogatását célzó osztálykirándulások szervezésében.

15-16 éves diákok közül többen még nem hallottak a holokausztról

Még több Kibic

A Karmelitából jött zsidózni Orbán tanácsadója az egri egyetemre

2026.06.03. 5 nap ago
A 444 cikke szerint Takaró Mihály az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem tanárképzésén többek között arról beszélt: Radnóti Miklós és Molnár Ferenc eredeti neve nem is magyar, ők zsidó írók.

A magyarországi holokausztot is érintette az idei történelem érettségi

2026.05.07. 1 hónap ago
Képek alapján kellett a diákoknak felismerni fogalmakat, valamint a holokauszttal kapcsolatos felelősség is felmerült az egyik kérdésben.

A Mazsihisz reméli, hogy az antiszemita Wass Albert utoljára szerepelt magyar érettségin

2026.05.05. 1 hónap ago
A Mazsihisz azt javasolja közleményében az új oktatási kormányzatnak, hogy vizsgálja felül a Nemzeti alaptantervet, mert ennek a nyilas szerzőnek nincs helye az irodalmi tananyagban.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »