Két ünnep, két fesztivál
A Mazsihisz a Budapesti Zsidó Hitközséggel karöltve idén harmadik alkalommal rendezi meg a PurimFesztet február 28. és március 4. között, a PészahFesztet pedig március 22. és április 1. között.
A PurimFeszten könnyűzenei és kántorkoncert, Megila-olvasás, hóra táncház, beszélgetés, felolvasó színház, valamint gyermek- és családi program is várja az érdeklődőket mások mellett Lovasi András, Csákányi Eszter, Geszti Péter, Ditz Edit, Farkas Róbert, Till Attila és Hajdu Steve közreműködésével – közölték a szervezők szerdán az MTI-vel.

A gazdag programkínálatban helyet kap a Retró Purim bál, a Lovasi Trió különleges zenei produkciója és a tradicionális Megila-olvasás, amelyet kántorkoncert és közös hóra táncolás tesz teljessé. Az irodalom és a nevetés kedvelőit a Karinthy és barátai című felolvasószínházi kabaréest várja, míg a mélyebb beszélgetésekre vágyók Till Attila tabuk nélküli kérdéseit hallgathatják meg Geszti Péterrel és Ditz Edittel.
A zsidó év legvidámabb ünnepéhez kapcsolódó fesztiválnak a Rumbach zsinagóga és a Goldmark terem ad helyet.
A purim a sorsvetés és a győzelem ünnepe, amikor egy szinte mesebeli királyné, Eszter rátalál az igazi népére, és szembeszáll az önkénnyel a zsidóság megmentése érdekében. Ez a történet egyszerre szól bátorságról, hitről, túlélésről és felszabadult örömről. A fesztivál célja, hogy a purim hagyományait kortárs művészeti és kulturális formákon keresztül mutassa be az érdeklődőknek.
A PészahFeszt programsorozata – koncertek, séta, színházi előadások, beszélgetés, szabadegyetem, könyvbemutató és gyerekprogramok – idén is több helyszínen várja a közönséget. A fellépők között szerepel Molnár Piroska, Gubik Petra, Náray Erika, a Hot Jazz Band, Nyáry Krisztián, Koltai Róbert és a Debreceni Csokonai Nemzeti Színház társulata.

A Hot Jazz Band koncertje George Gershwin zenei világát idézi meg, a pódiumbeszélgetésen a családok transzgenerációs örökségéről lesz szó. A Debreceni Csokonai Nemzeti Színház és a Maladype Színház A Bábjátékos című drámát adja elő Balázs Zoltán rendezésében.
A Pészahra hangoló séta a Dohány utcai zsinagóga előtti térről indul, betekintést nyújt a zsinagóga hangulatába, majd a Rumbach zsinagóga tereit érintve vezet a Gólem színházhoz.
A fesztivál a pészah történetét, üzenetét és mai jelentését állítja a középpontba, kulturális programokkal felidézve a kivonulás, a szabadság és az emlékezés történetét.
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!




