Amikor egy filmet rabul ejtett a valóság október 7-én
Tom Soval 2013-as filmje egy emberrablás történetét mutatja be. Tíz évvel később a film egyik főszereplőjét, David Cuniót családjával együtt hurcolták el a Hamász terroristái Gázába. Ez a kiindulópontja a Levél Davidnak című dokumentumfilmnek, amelyet most a 14. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztiválon láthat a közönség. A rendező pedig a Merkaz jóvoltából mesélt a film készítéséről.
„Az pedig Gáza. Látod, milyen közel vagyunk hozzá?”
– hangzik el a Levél Davidnak című dokumentumfilmben miközben a kamera végigpásztázza a Gázai övezet határát Nir Oz kibuc szomszédságában. Nir Oz az egyik legsúlyosabb csapást szenvedte el 2023. október 7-én, amikor Hamász véres támadást intézett Izrael ellen. A kibuc lakosságának több mint a negyedét meggyilkolták vagy túszként a Gázai övezetbe hurcolták a terroristák.

Az elraboltak között volt David Cunio, akit feleségével és három éves lányaival együtt vittek el Gázába. Fiatalabb testvérét Ariel Cuniót, párjával, Arbel Jehuddal együtt szintén elrabolták otthonukból. David felesége, Saron Aloni Cunio és az ikrek, Juli és Emma 52 nap fogságot követően szabadultak az első tűzszüneti megállapodás során. David és Ariel az utolsó, még életben lévő túszok között, valamivel több mint két év elteltével térhetett haza.
Tom Soval izraeli rendező 2012-ben első filmjének a forgatásához keresett egy ikerpárt. Így ismerte meg David és Eitan Cuniót, akik végül megkapták a Fiatalság című film főszerepét. Egy testvérpárt alakítottak, akik nehéz anyagi helyzetben lévő családjuknak akartak segíteni azzal, hogy elrabolnak egy fiatal lányt, hogy a váltságdíjból fedezzék családjuk tartozását. Soval filmjét azonban tíz évvel később rabul ejtette a valóság, és ebből született meg a Levél Davidnak, amelyet az idei ZsiFi-n láthat először a hazai közönség.

A rendező a csütörtöki vetítést követően online jelentkezett, hogy Breuer-Zehevi Ádámmal beszélgessen a filmről a Merkaz szervezésében. Soval elmondta, hogy október 7. után irracionális módon bűntudatot érzett amiatt, hogy a tíz évvel ezelőtti filmben Davidra egy emberrabló szerepét osztotta. Visszaköszönt számára a valóság, és hirtelen minden a feje tetejére állt. Arra gondolt, hogy talán Davidnak is éppen ez jár a fejében, miközben az egyik gázai alagútban raboskodik.
Soval elhatározta, hogy filmje nyersanyagából egy új alkotást készít, először csak Davidnak, majd rábukkant azokra a felvételekre, amelyeket David készített Nir Oz kibucban 2012-ben, amikor a Fiatalság forgatására készült. A rendező úgy döntött egy a videókat felhasználva egy nagyobb szabású filmet fog csinálni, ezúttal már a nagyközönség számára, hogy bemutassa milyen ember David a valóságban, hiszen mindenki csak arról a poszterről ismeri, amin a kiszabadítását követelik.
A Levél Davidnak ezekből a videófelvételekből, a Fiatalság jeleneteiből és az október 7. után, a Cunio család tagjaival készült beszélgetésekből áll össze egy teljes dokumentumfilmé, amely David és ikertestvére, Eitan szoros kapcsolatán túl a rendező dilemmáival is foglalkozik, miközben a Fiatalság emberrablás-jelenetei keverednek David és családja elrablásának történetével.
Soval a film készítése során a producereknek világossá tette, úgy kezd bele ebbe a projektbe, hogy a legszívesebben nem folytatná tovább, mert közben arra az értesítésre vár, hogy David kiszabadult és hazatért. A cél az volt a filmmel, hogy sose kelljen megcsinálni – mondta a rendező. David azonban két év múltán sem tért haza, a film pedig elkészült, bár Soval szerint csak akkor fejeződhet be igazán, amikor David, Ariel és a többi túsz hazaérkezett. Most, hogy ez megtörtént, egy új befejezést tervez az alkotásnak.
A Levél Davidnak megtekintése még akkor sem könnyű, hogy tudjuk, már az összes életben lévő túsz hazakerült a gázai fogságból. A filmből megismerhetjük, hogyan rabolták el Davidot, a feleségét és a hároméves ikerlányokat, hogyan sikerült kimenekülnie Eitannak és családjának a házukból, miután azt rájuk gyújtották a terroristák. Hogy miin megy keresztül Eitan, amiatt elválasztották az ikertestvérétől, és mennyire nehéz David családjának, hogy amikor Eitant látják a gyerekek azt hiszik egy pillanatra, hogy az édesapjuk tért haza, annyira egyforma minden mozdulatuk. És ott vannak a szülők, akik egy lélektelen lakótelepen várják, hogy két fiuk hazatérjen a pokolból.

A filmben, David 2012-es felvételein feltűnnek azok a közeli barátok a kibucból, akik a Hamász vérengzésének áldozatául estek. Köztük Siri Bibasz, akit két kisgyerekével együtt a gázai fogságban gyilkoltak meg brutális módon a terroristák.
Tom Soval számára a készítés során az egyik legnehezebb az volt, hogy egy olyan személyhez szólt a filmjében, aki nem volt jelen, és nem tudott reagálni arra. A másik, amit kiemelt, hogy abban az időszakban a túszok csak poszter képében éltek a köztudatban, neki pedig az volt a célja, hogy egy valós személy történetét mesélje el, és bemutassa, hogyan élt azelőtt, hogy mi minden szakadt meg azzal a szörnyű támadással október 7-én.
Szabadulását követően David Cunio is látta már a filmet. Soval megosztotta, hogy Gázában a fogvatartói azzal nyomasztották Davidot, hogy senki sem törődik vele, és senki sem küzd érte Izraelben. Így aztán nagyon megható volt a számára látni a filmben, hogy ebből semmi sem volt igaz.

A rendező azt is elmondta, hogy feltehetően a ZsiFi közönsége az utolsó, amelyik a „régi” véggel láthatta a filmet. Az új befejezés forgatása ugyanis az elkövetkezendő hetekben elkezdődik, immáron David Cunio szereplésével.
Külön érdekesség, hogy a film zenéjét a magyar Asher Goldschmidt szerezte, és a zenei felvételek is Budapesten, a Pannónia Stúdióban készültek.
A Levél Davidnak című dokumentumfilm még egyszer november 29-én, szombaton 19:30-as kezdettel lesz látható a 14. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztiválon. Részletek és jegyvásárlás: zsifi.org/level-davidnak
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!




