Amerikai-izraeli gazdaságtörténész az idei közgazdasági Nobel díjazottai között

Az innovációvezérelt gazdasági növekedés magyarázatáért három tudós kapta meg a közgazdasági Nobel-emlékdíjat.

Az innovációvezérelt gazdasági növekedés magyarázatáért hárman, Joel Mokyr amerikai-izraeli gazdaságtörténész, Philippe Aghion francia és Peter Howitt kanadai közgazdász kapta idén a közgazdasági Nobel-emlékdíjat a Svéd Tudományos Akadémiától, amely hétfőn jelentette be döntését Stockholmban.

Joel Mokyr (Fotó: MeJudice / YouTube / Wikimedia Commons)

A díj egyik felét Joel Mokyrnak ítélték oda „a technológiai fejlődésen keresztüli fenntartható növekedés előfeltételeinek azonosításáért”, a másik felét pedig közösen Philippe Aghionnak és Peter Howittnak „a kreatív romboláson keresztüli fenntartható növekedés elméletéért”.

Joel Mokyr történelmi forrásokat használt fel annak feltárására, hogy a fenntartható növekedés miért vált az új normává. Philippe Aghion és Peter Howitt szintén a fenntartható növekedés mögött meghúzódó mechanizmusokat vizsgálták. Egy 1992-es cikkükben matematikai modellt alkottak az úgynevezett kreatív rombolásra: amikor egy új és jobb termék jelenik meg a piacon, a régebbi termékeket értékesítő vállalatok veszítenek – áll az akadémia indoklásában.

Joel Mokyr 1946-ban Hollandiában, Philippe Aghion 1956-ban Franciaországban, Peter Howitt 1946-ban Kanadában született.

A közgazdasági Nobel-emlékdíjat, egészen pontosan a Svéd Nemzeti Bank Alfred Nobel Közgazdaságtudományi Emlékdíját, a svéd jegybank alapította fennállásának háromszázadik évfordulója alkalmából 1968-ban. A díjat először 1969-ben ítélte oda a Svéd Királyi Tudományos Akadémia. Az eddigi legfiatalabb díjazott a francia-amerikai Esther Duflo, aki 46 évesen vehette át az emlékdíjat 2019-ben, a legidősebb pedig az amerikai Leonid Hurwicz, aki 2007-ben 90 évesen kapta az elismerést.

Még több Kibic

Anyámat a hátamon vittem át az Ipoly folyón – beszélgetés David Gurral, a magyarországi cionista ellenállás százéves legendájával

2026.06.09. 12 óra ago
„18 éves voltam, és magamra vállaltam az ellenállási mozgalom munkaközösségét, amely a megfelelő iratok előállításával foglalkozott” – mondta a százéves David Gur a Merkaz és az Új Kelet online beszélgetésén. A magyarországi cionista ellenállás egyik utolsó élő tanúja több mint másfél órán keresztül, hihetetlenül színes beszámolóban idézte fel gyerekkorát, a földalatti mozgalom működését, a nyilas fogságból való megmenekülését és azt az utat, amely végül Izraelbe vezetett.

Petícióban kérik Horthy Miklós szobrának eltávolítását a Szabadság térről

2026.06.04. 6 nap ago
A petíció szövege szerint történelmi szerepe miatt nem lehet Budapest egyik legismertebb terén megemlékezni Horthy Miklósról, akinek kormányzása alatt fogadták el a zsidótörvényeket és 430 ezer magyar zsidót hurcoltak el és gyilkoltak meg a koncentrációs táborokban.

Hamis iratok ezreivel mentette a zsidó életeket a cionista ellenállás élő legendája

2026.06.03. 6 nap ago
Online beszélgetésre hív a Merkaz a 100 éves David Gurral, akinek sikerült megszöknie a nyilasok fogságából, majd Izraelben a korszak egyik kiemelkedő kutatója lett.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »