A dermedtség, a veszteség és az újrakezdés mintázatai

A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár, valamint a 2B Galéria közös 1945 – Hogyan tovább? című kiállítása a képzőművészeti, tárgyi, fotó- és levéltári gyűjteményekből igyekszik egy szubjektív hangú, a személyes sorsokat a középpontba állító válogatást bemutatni oly módon, hogy az egyes darabok megszólaljanak mind a művészet, mind a történelem nyelvén.

A holokauszt kerek évfordulói – ez esetben a 80. emlékév – kapcsán talán kevés szó esik a felszabadulást követő időszakról, amikor Budapest többi lakójához hasonlóan a túlélő zsidóság is próbált új életet kezdeni. Vagy ahogy Kassák Lajos 1945-ös versében írja, ez az az időszak, amikor „…a semmiből kell összeépítenünk arcunk mását.” Nehéz átfogóan közelíteni ehhez a törékeny időszakhoz, hiszen rengeteg lelki, emlékezeti és újjáépítési folyamat zajlik, alakul, tör felszínre – ám ugyanakkor el is fojtódik a magyar társadalomban, a megmaradt zsidó közösségekben, családokban, egyénekben. A hazatérés élményének ambivalenciái, a gyászolás nehézsége, az igény a történtek minél gyorsabb feltárására és talán a minél gyorsabb felejtésére, az újjáéledő vallási élet és az emigráció kérdései – akár egy kaleidoszkóp darabjai – kavarognak egyidejűleg ezekben a hónapokban.

A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár (a mostani tárlaton a Kiscelli Múzeum értékes darabjaival kiegészülve) ebből az időszakból rendkívül gazdag tárgyi gyűjteménnyel és iratanyaggal rendelkezik, amely elsősorban a megmaradt zsidóság szemszögét képviseli. A sok egyidejűleg zajló folyamatot, valamint a túlélőkről szóló dokumentumok kavalkádját öt téma köré csoportosítottuk: eszmélés, gyász, számvetés, elégtétel, újrakezdés.

A kiállítás kiindulópontja Zádor István Budapest 1945 című albuma, mely a felszabadulás utáni, romokban heverő Budapestet ábrázolja. A képzőművészek közül nemcsak Zádor István, hanem Áldor Péter is fontos krónikása ennek az időszaknak. Áldor személyesen követte végig a háborús bűnösök népbírósági tárgyalásait, amelyekről a vádlottak portréival illusztrált tudósításokat írt. Zádor István és Áldor Péter eddig ritkán bemutatott, dokumentumértékű alkotásai mellet sok más, magyarországi zsidó és cionista szervezetek felszabadulás utáni tevékenységét őrzi a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteménye.

A kiállítás összeállításakor a képzőművészeti, tárgyi, fotó- és levéltári gyűjteményekből igyekeztünk egy szubjektív hangú, a személyes sorsokat a középpontba állító válogatást bemutatni oly módon, hogy az egyes darabok megszólaljanak mind a művészet, mind a történelem nyelvén. Éppen ezért ez a kiállítás nem krónikája az 1945-ös évnek. Inkább egy gyűjtemény darabjaival próbálja meg érzékeltetni a felszabadulás utáni két-három év lenyomatát: a dermedtség, a veszteség és az újrakezdés mintázatait.

Kurátorok: Csősz László, Farkas Zsófia, Kisantal Tamás, Mezei Hanna

Arculat, grafika: Andorka Tímea

Helyszín: 2B Galéria (Bp. 9. ker. Ráday u. 47.)

Megnyitó: 2025. szeptember 2. 18 óra

A kiállítást megnyitja: Szántó T. Gábor író

A kiállítás október 16-ig látogatható.

Még több Kibic

204 standon 540 frissen megjelent kötet várja az érdeklődőket az Ünnepi Könyvhéten

2026.06.12. 5 nap ago
Az esemény hagyományosan nem csak a könyvvásárlásra remek alkalom, de a szerzőkkel való találkozásra is egyben.

Mi történik, amikor egy izraeli, egy palesztin, egy görög és egy svéd a liftben rekednek?

2026.06.11. 6 nap ago
Egy Budapesten készülő rövidfilm többek között azt mutatná meg, hogy mindenki óriási Közel-Kelet-szakértőnek gondolja magát, és foggal-körömmel ragaszkodik ahhoz, amit a témáról gondol, miközben gyakran a legalapvetőbb történelmi kérdésekben sincs egyetértés és/vagy alap tudás.

Kortárs művészek alkotásaival nyílik meg újra Szentendrén Ámos Imre és Anna Margit emlékmúzeuma

2026.06.08. 1 hét ago
A Múzeumok Éjszakáján megnyíló tárlat a traumafeldolgozás témakörét állítja a középpontba, négy művész, Bukta Imre, Fajgerné Dudás Andrea, Flohr Zsuzsi, valamint Szabó Klára Petra reflexióival Ámos Imre és Anna Margit munkásságára.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »