A legrosszabb forgatókönyv, hogy bekövetkezik az éhínség Gázában

Az éhínséget hivatalosan megállapítani hivatott testület, az ENSZ támogatásával működő Integrált Élelmezésbiztonsági Skála (IPC) legújabb jelentésében nem hirdetett éhínséget a Gázai övezetben, de szakértők arra figyelmeztetnek, ha nem változik sürgősen a helyzet, ez is hamar bekövetkezhet. Izrael tagadja, hogy éhezés lenne Gázában, emellett fokozni kezdte a segélyek beáramlását az övezetbe.

„A legrosszabb forgatókönyv, hogy bekövetkezik az éhínség, jelenleg ez a helyzet a Gázai övezetben” – adott ki kedden új riasztást az éhínséget hivatalosan megállapítani hivatott testület, az ENSZ támogatásával működő Integrált Élelmezésbiztonsági Skála (IPC), amely azonnali intézkedések hiányában „széles körű halálesetek” bekövetkeztét jósolta.

The Integrated Food Security Phase Classification on X (formerly Twitter): „🚨 #GazaStrip AlertThe worst-case scenario of #Famine is rapidly unfolding in the #GazaStrip amid relentless conflict, displacements, and extremely limited humanitarian access.📄 Read more: https://t.co/mPlpJRtLda@TheIPCinfo #FoodInsecurity #Malnutrition pic.twitter.com/B0b3d9Ramd / X”

🚨 #GazaStrip AlertThe worst-case scenario of #Famine is rapidly unfolding in the #GazaStrip amid relentless conflict, displacements, and extremely limited humanitarian access.📄 Read more: https://t.co/mPlpJRtLda@TheIPCinfo #FoodInsecurity #Malnutrition pic.twitter.com/B0b3d9Ramd

A Times of Israel cikke szerint a riasztás még nem érte el hivatalosan az éhínség kihirdetésének szintjét. A figyelmeztetés azután érkezett, hogy Gázában élő, lesoványodott gyermekekről készült képek és több tucat éhezés okozta halálesetről szóló jelentések váltottak ki nagy felháborodást világszerte.

A nemzetközi nyomás hatására Izrael a hétvégén intézkedéseket jelentett be, többek között napi humanitárius szüneteket a harcokban Gáza egyes részein és ellátmányok légi szállítását. Az ENSZ és a helyszínen tartózkodó palesztinok szerint azonban alig változott a helyzet, és a kétségbeesett tömegek továbbra is elárasztják és kirabolják a segélyeket szállító kamionokat, mielőtt azok elérnék célállomásukat.

Az IPC szerint Gáza két éve az éhínség szélén áll, de a legutóbbi fejlemények „drámaian rontották” a helyzetet, többek között Izrael „egyre szigorúbb blokádjai” miatt. Az IPC több hasonló figyelmeztetést is kiadott a gázai háború alatt, amelyet Izrael „hibásnak” minősített.

Izrael korábban azt válaszolta, hogy „még az IPC saját elemzése szerint sem” volt éhínség Gázában, és megjegyezte, hogy az IPC korábbi, közelgő éhínségre vonatkozó előrejelzései „ismétlődően nem váltak valóra”.

Az elmúlt évben azonban a helyzet annyira romlott – írja a Times of Israel –, hogy az IPC a legmagasabb szintű figyelmeztetést adta ki, anélkül, hogy hivatalosan is kijelentette volna, hogy Gázában éhínség van. A ritkán előforduló hivatalos éhínség kihirdetéséshez olyan adatokra van szükség, amelyekhez a Gázába való bejutás és a területen belüli mozgás hiánya miatt nagyrészt nem lehet hozzáférni.

Az IPC csak néhány alkalommal hirdetett ki éhínséget: 2011-ben Szomáliában, 2017-ben és 2020-ban Dél-Szudánban, valamint tavaly Szudán nyugati Darfur régiójának egyes részein.

Független szakértők azonban azt állítják, hogy nem kell hivatalos nyilatkozat ahhoz, hogy tudják, mi történik Gázában.

„Ahogyan egy háziorvos gyakran képes diagnosztizálni egy ismerős beteget a látható tünetek alapján, anélkül, hogy mintákat küldene a laborba és várná az eredményeket, úgy mi is értelmezhetjük Gáza tüneteit. Ez éhínség” – nyilatkozta Alex de Waal, a Tömeges éhezés: az éhínség története és jövője című könyv szerzője és a Világbéke Alapítvány ügyvezető igazgatója az AP hírügynökségnek.

Ételosztás ramadán idején Deir el-Balahban, a Gázai övezetben 2025 márciusában (Fotó: Ashraf Amra / UNRWA / Wikimedia Commons)

Egy terület akkor minősül éhínség sújtottnak, ha a következő három feltétel mindegyike teljesül:

  • A háztartások legalább 20 százaléka rendkívüli élelmiszerhiányban szenved, vagy lényegében éhezik.
  • A hat hónapos és öt év közötti gyermekek legalább 30 százaléka akut alultápláltságban vagy soványságban szenved, ami azt jelenti, hogy magasságukhoz képest túl soványak.
  • 10 ezer főből legalább két felnőtt vagy négy öt év alatti gyermek hal meg naponta éhezés vagy alultápláltság és betegségek együttes hatása miatt.

A július 25-ig rendelkezésre álló információkon alapuló jelentés szerint a válság „riasztó és halálos fordulópontot” ért el. A jelentés szerint az adatok azt mutatják, hogy a legtöbb gázai területen elérte az éhínség küszöbértékét az élelmiszer-fogyasztás – amely a háború kezdete óta a legalacsonyabb szinten van –, valamint a súlyos alultápláltság Gáza városában. A jelentés szerint Gázavárosban az 5 év alatti gyermekek közül 100-ból közel 17 súlyosan alultáplált.

A jelentés szerint egyre több bizonyíték utal „széles körű éhezésre”, miközben az alapvető egészségügyi és egyéb szolgáltatások összeomlottak. Az ENSZ Világélelmezési Programja (WFP) szerint Gázában minden harmadik ember napokig nem kap élelmet. A gázai kórházak az 5 év alatti gyermekek körében az éhezéssel összefüggő halálesetek gyors növekedéséről számolnak be.

Az IPC májusban készült előző elemzése arra figyelmeztetett, hogy Gáza valószínűleg éhínségbe süllyed, ha Izrael nem szünteti meg a blokádot és nem állítja le katonai hadjáratát. Új riasztása azonnali és nagyszabású fellépést sürgetett, és figyelmeztetett: „Ha most nem cselekszünk, az az övezet nagy részén széles körű halálesetekhez vezet.”

A Világélelmezési Program kedden arra figyelmeztetett, hogy a Gázában kibontakozó katasztrófa az előző században Etiópiában és Nigéria Biafra régiójában tapasztalt éhínségeket idézi.

Bár az IPC hivatalosan nem minősítette a helyzetet „éhínségnek”, Jean-Martin Bauer, a WFP élelmezésbiztonsági és táplálkozási elemzési igazgatója hangsúlyozta, hogy „azt látjuk, hogy egyre több jel utal arra, hogy éhínség van”.

A Times of Israel cikke szerint Izrael a háború alatt különböző mértékben korlátozta a segélyek szállítását. Márciusban minden áru – beleértve az üzemanyagot, az élelmiszert és a gyógyszereket – behozatalát leállította, hogy nyomást gyakoroljon a Hamászra a túszok szabadon bocsátása érdekében.

Májusban Izrael enyhítette ezeket a korlátozásokat, és működésbe lépett egy új, az Egyesült Államok által támogatott segélyszállítási rendszer, a Gázai Humanitárius Alapítvány, amelyet azonban káosz és erőszak követett. A hagyományos, ENSZ-vezette segélyszervezetek szerint a szállításokat akadályozzák az izraeli katonai korlátozások és a fosztogatások, miközben fegyveres csoportok és éhes tömegek özönlik el a konvojokat.

Míg Izrael szerint nincs korlátozás arra, hogy hány segélyszállító kamion léphet be Gázába, az ENSZ ügynökségei és segélyszervezetek szerint még a legújabb humanitárius intézkedések sem elegendőek a súlyosbodó éhezés ellensúlyozásához. Hétfői nyilatkozatában az Orvosok Határok Nélkül szervezet hatástalannak és veszélyesnek nevezte az új légi szállításokat, mondván, hogy azok kevesebb segélyt tudnak bejuttatni az övezetbe, mint a kamionok.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kijelentette, hogy senki sem éhezik Gázában, és hogy Izrael a háború alatt elegendő segélyt nyújtott, „különben nem lennének gázaiak”. Az izraeli hadsereg (IDF) hétfőn bírálta a „hamis állításokat a szándékos éheztetésről Gázában”.

Bár a miniszterelnök elismerte, hogy a gázai lakosok helyzete „nehéz”, azt mondta, hogy „a Hamásznak érdekében áll a humanitárius válság látszatát kelteni”. „Ennek érdekében nem ellenőrzött számokat adnak ki a médiának, miközben gondosan megrendezett vagy manipulált képeket terjesztenek” – mondta Netanjahu.

A miniszterelnök nem hozott fel bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a világszerte terjesztett, éhező gyermekeket ábrázoló képeket a Hamász „rendezte meg” (bár az egyik kép hitelességét az IDF cáfolta). Ezzel szemben Donald Trump amerikai elnök hétfőn kijelentette, hogy a gázai éhezésről készült képek „valódiak”, hozzátéve: „Ezt nem lehet meghamisítani”.

COGAT on X (formerly Twitter): „Throughout the war, and especially in recent weeks, Israel has invested significant efforts in advancing the humanitarian response for the civilian population in Gaza. As part of these ongoing efforts, Israel announced a series of additional steps to boost humanitarian access:… pic.twitter.com/qShlURIZ5u / X”

Throughout the war, and especially in recent weeks, Israel has invested significant efforts in advancing the humanitarian response for the civilian population in Gaza. As part of these ongoing efforts, Israel announced a series of additional steps to boost humanitarian access:… pic.twitter.com/qShlURIZ5u

A Gázai övezetben egyre súlyosbodó humanitárius helyzetről szóló jelentések – többek között az alultápláltság növekvő szintje és az éhezés miatt meghalt gyermekek – arra késztették Izraelt, hogy vasárnap bejelentse: „taktikai szünetet” tart a Gázai övezet sűrűn lakott területein végzett napi katonai műveletekben, és több más változtatást is bevezet, hogy lehetővé tegye a humanitárius segélyek biztonságos elosztását.

Ugyanakkor Izrael tagadta, hogy az éhezést háborús fegyverként használná, és azzal vádolta az ENSZ-t és más segélyszervezeteket, hogy nem veszik át és nem osztják szét a Gázai övezet határátkelőhelyeire szállított segélyeket.

Több száz teherautónyi segély érkezett a Gázai övezetbe

Hétfőn és kedden is több száz teherautónyi humanitárius segélyt juttatnak be a Gázai övezetbe – jelentette kedden a COGAT, az izraeli hadseregnek a palesztin polgári ügyek koordinálásával foglalkozó részlege.

Hétfőn több mint kétszáz teherautónyi segélyt gyűjtöttek össze és osztottak szét az ENSZ és a nemzetközi szervezetek a Gázai övezetben, ahová kedden újabb kétszázhatvan teherautó érkezett, amelyek jelenleg az ENSZ általi átvételre várnak, számos más, sorban álló járművel együtt.

Emellett a COGAT-nak az X fiókjában közzétett jelentése szerint négy tartálykocsi üzemanyag is érkezett az ENSZ-től, hogy ezzel biztosítsák a létfontosságú humanitárius rendszerek működését.

Légi úton húsz raklapnyi segélycsomagot dobtak le a Egyesült Arab Emírségek és Jordánia együttműködésével, és megtörtént a humanitárius segélymunkások cseréjének összehangolása.

Izrael három nappal ezelőtt kezdte fokozni a segélyek beáramlását a harcok sújtotta Gázai övezetbe, válaszul az ottani éhínségről szóló, a nemzetközi médiában közzétett beszámolókra, és az azt követő nemzetközi felháborodásra.

(MTI)

Még több Kibic

Hatalmas tömeg vett részt a három év után először megtartott Tel-Aviv Pride-on

2026.06.12. 3 nap ago
A felvonulók attól tartottak, hogy az ingatag biztonsági helyzet miatt idén is elhalasztják az évente megrendezett nagyszabású menetet.

Életük veszélyeztetésével mentették az embereket a cionista fiatalok 1944-ben Magyarországon

2026.06.01. 2 hét ago
Zsidó zsidómentőknek járó érdemérmet adták át Izraelben posztumusz tizenhat embernek, akik a holokauszt idején a cionista földalatti mozgalomban embertársaikat mentették.

Izrael és Magyarország kapcsolata nem egyetlen pillanatra vagy egy kormányzatra épül

2026.05.28. 3 hét ago
Izrael függetlenségének 78. évfordulója alkalmából tartott ünnepi fogadást Budapesten az izraeli nagykövetség.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »