A Dreyfus-ügy Franciaországban az antiszemitizmus elleni küzdelem szimbólumává vált

A francia nemzetgyűlés egyhangúlag elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely Alfred Dreyfust tábornoki rangra emeli, és ezzel a „jóvátételi aktussal” 130 évvel az elítélése után befejezte a rehabilitációját.

A hazaárulással alaptalanul megvádolt Alfred Dreyfus (1859-1935) ügyét a francia igazságszolgáltatás egyik legnagyobb tévedései között tartják számon. A francia-zsidó százados ellen az 1890-es évek végén indult per azzal a váddal, hogy a németeknek kémkedett.

Alfred Dreyfus lefokozása (Kép: Henri Meyer / Gallica / Wikimedia Commons)

A szöveget, amely Alfred Dreyfus rangjának dandártábornok fokozatra emelését írja elő, mind a 197 jelenlévő képviselő elfogadta a hétfő esti szavazáson. A tervezetet még a szenátusnak is meg kell vitatnia.

„Szavazatunkkal a Köztársaság helyrehozza azt a hibát, amelyet Dreyfus századosnak 1906-ban el kellett szenvednie” –, miután az igazságszolgáltatás felmentette –, amikor egy olyan törvényt fogadtak el, amely „nem helyezte vissza őt abba a rendfokozatba, amelyre jogosult volt”

– mondta bevezetőjében Charles Sitzenstuhl, az elnök táborhoz tartozó beterjesztő.

Ez a „gesztus (…) annál is inkább jelentős”, mivel egy olyan időszakban történik, amikor „az antiszemita gyűlöletcselekmények riasztó mértékben növekednek” – hangsúlyozta a vitában Patricia Miralles, a francia emlékezetért és veteránokért felelős kormánytag. Ez egy „jóvátételi aktus” – foglalta össze indoklásában Gabriel Attal volt miniszterelnök, a törvényjavaslat kezdeményezője.

Dreyfust 1894-ben hazaárulásért elítélték, és a francia-guyanai Ördög-szigetre száműzték hamis vádak alapján, amelyeket a 19. század végén a francia társadalomban mélyen gyökerező antiszemitizmus táplált. A Semmítőszék 1906-ban végül felmentette a vádak alól a századost, és visszahelyezte a hadseregbe.

Ugyanakkor egy törvény – annak kihirdetésének napjától kezdődő hatállyal – századparancsnokká nevezte ki, ami az őrnagynak felelt meg. Charles Sitzenstuhl szerint igazságtalanság történt, miután „Dreyfus százados századparancsnoki rangra való visszahelyezése nem felelt meg a karrier teljes újjáépítésének”.

Alfred Dreyfus 1894 körül (Fotó: Aron Gerschel / Wikimedia Commons)

Alfred Dreyfus maga kérte hivatalosan karrierje újraértékelését, de sikertelenül, ezért 1907-ben kilépett a hadseregből, mielőtt az első világháborúban ismét szolgálatot teljesített.

Teljes rehabilitációjának kérdését „sokáig eltusolták és figyelmen kívül hagyták, kivéve a családját és az ügy szakértőit”

– hívta fel a figyelmet a beterjesztő képviselő.

Az Alfred Dreyfus tiszteletére rendezett nemzeti megemlékezésen 2006-ban történt némi előrelépés, amikor az akkori francia elnök, Jacques Chirac elismerte, hogy „nem szolgáltattak teljes igazságot” a kapitánynak, és hogy nem részesülhetett „karrierje helyreállításában, amelyre pedig joga lett volna”.

A jelenlegi francia elnök, Emmanuel Macron 2021-ben úgy vélte, hogy „a katonai intézményrendszernek kétségtelenül az a dolga, hogy a francia nép képviselőivel folytatott párbeszéd során”, Alfred Dreyfust posztumusz tábornokká avassa.

Még több Kibic

Schmidt Máriával és Ungár Péterrel egyeztetett az antiszemitizmus elleni küzdelemért felelős miniszterelnöki megbízott

2025.06.12.4 nap ago
A magyar zsidó közösség és Izrael politikája közötti viszonyról beszélgettek.

Együttműködést kötött a Mazsihisz és az Országos Polgárőr Szövetség

2025.06.11.5 nap ago
Az együttműködés alapján rendszeres kapcsolattartás lesz a felekezet és a polgárőrség között a polgárőr szervezetek közterületi járőrszolgálatának célirányos szolgálatszervezése, a bűnmegelőzés és az információcsere érdekében.

A helyi gimnázium „fogadná örökbe” a zsidó temetőt Ráckevén

2025.06.06.1 hét ago
Ráckevén jelentős közösségi összefogás indult a helyi zsidó temető hosszú távú karbantartására, sőt a város emlékművet tervez állítani a II. világháborús áldozatoknak.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »