Mint cseppben a tenger, őrzi a magyar zsidóság történetét

Emléktáblát avattak az egykori izraelita kézműves egyesület és a holokausztban elpusztított tanulók és oktatók előtt tisztelegve a Hermina úton.

Felavatták a Magyar Izraelita Kézmű- és Földművelési Egyesület (Mikéfe) emléktábláját az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) Hermina úti épületének falán a holokauszt 80. évfordulója alkalmából, Budapesten, pénteken.

Fotó: MTI / Kovács Attila

Nyul Zoltán, a tárca helyettes államtitkára az ünnepségen elmondta: a magyarországi iparosképzés fontos szakaszának állítanak emléket, ami megtiszteltetés az ÉKM számára, hiszen a tárca feladata az értékteremtés, értékmentés, értékek megőrzése. Fontos, hogy mindezt átérezzék az itt dolgozók, ebben segít ez az emléktábla.

Az ÉKM beruházásainak részét képezi a szakképző centrumok fejlesztése, létesítése, melyeknek hasonló a feladata, mint a Miképe Hermina úti tanoncotthonáé volt: olyan minőségi, kiművelt emberek képzése, akik képesek minőséget, teljesítményt előállítani – mondta a helyettes államtitkár. Az ÉKM felelőssége, hogy ilyen tevékenységében egyszerre legyen jelen a kulturális, oktatási örökség és az új elemek – tette hozzá Nyul Zoltán.

Fotó: MTI / Kovács Attila

Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke az ünnepségen elmondta: a jövő a múlt megőrzésére épül. A Mikéfe pedig mint cseppben a tenger, őrzi a magyar zsidóság történetét, benne van a remény, építkezés, törekvés, elhivatottság, majd a kirekesztés, üldöztetés és pusztulás.

A rendezvényen elhangzott: az ÉKM Hermina úti épülete – melynek falán leleplezték az emléktáblát – a II. világháború előtt a Mikéfe tanoncotthona volt. A holokauszt során számos diákja, tanára vesztette életét, 1949-ben pedig államosították. A Mikéfe emléktábláját a Mazsihisz, a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) és az ÉKM avatta fel.

Még több Kibic

Anyámat a hátamon vittem át az Ipoly folyón – beszélgetés David Gurral, a magyarországi cionista ellenállás százéves legendájával

2026.06.09. 13 óra ago
„18 éves voltam, és magamra vállaltam az ellenállási mozgalom munkaközösségét, amely a megfelelő iratok előállításával foglalkozott” – mondta a százéves David Gur a Merkaz és az Új Kelet online beszélgetésén. A magyarországi cionista ellenállás egyik utolsó élő tanúja több mint másfél órán keresztül, hihetetlenül színes beszámolóban idézte fel gyerekkorát, a földalatti mozgalom működését, a nyilas fogságból való megmenekülését és azt az utat, amely végül Izraelbe vezetett.

Petícióban kérik Horthy Miklós szobrának eltávolítását a Szabadság térről

2026.06.04. 6 nap ago
A petíció szövege szerint történelmi szerepe miatt nem lehet Budapest egyik legismertebb terén megemlékezni Horthy Miklósról, akinek kormányzása alatt fogadták el a zsidótörvényeket és 430 ezer magyar zsidót hurcoltak el és gyilkoltak meg a koncentrációs táborokban.

Hamis iratok ezreivel mentette a zsidó életeket a cionista ellenállás élő legendája

2026.06.03. 6 nap ago
Online beszélgetésre hív a Merkaz a 100 éves David Gurral, akinek sikerült megszöknie a nyilasok fogságából, majd Izraelben a korszak egyik kiemelkedő kutatója lett.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »