Jubileumi évadra készül a 20 éves Gólem Színház
A már ismert előadások mellett a következő évadban érzik a Lefitymálva második része, valamint egy izraeli klasszikus feldolgozása. Korábbi gasztronómiai programok mellé újak is jönnek, és a fiatalok számára is egy új lehetőséget kínál a Gólem. A mikroadományozás fontossága mellett a jubileumi évad babkáit is megismertük.
A Gólem Színház az első és jelen állás szerint még mindig az egyetlen hazai zsidó színházként fogja megkezdeni a következő évadot – hangsúlyozta Borgula András, a Gólem Színház művészeti vezetője a csütörtök délelőtti sajtóeseményen a Gólem Központban.

A Gólem ősszel egy jubileumi évadra készül, mivel éppen 20 éves lett a színház, amely a következő évadban is játszani fogja az alábbi előadásait:
- Szakácskönyv a túlélésért,
- Kiválasztottak,
- Jaj, Istenem!,
- Rossz zsidók,
- Mintha élne,
- Katonadolog,
- az idén a Kortárs Magyar Dráma-díj Különdíját elnyerő Tíz hónap Babilon-ügy,
- valamint a Lefitymálva.
Ezeken túl a közönség a következő évadban is megtekintheti a Gólem Ifjúsági Társulat és Tanoda (GITT) előadásai közül a Római és Júlia, az Erkély és a Könyörtelenül címűeket.
Borgula András elmondta, hogy ősszel bemutatják az egyelőre Lefitymálva 2. munkacímet viselő darabot, amely írója a már 13 éve futó első előadáshoz hasonlóan Vinnai András lesz. A Gólem Színház művészeti vezetője a készülő előadás kapcsán megjegyezte, hogy amennyire könnyű volt akkoriban abszurd darabot írni a zsidókról, annyira nehéz most, a valóság ugyanis „ellopta” az abszurdot.
Az év végére bemutatásra kerül majd a Már csak 100 év van hátra munkacímű darab, valamint ekkorra várható Borgula András önálló estje, amely a Gólem Színház első húsz évéről fog szólni. 2026 tavaszán pedig az izraeli alapműnek számító Dibuk feldolgozása érkezik a Gólem színpadára. A Dibuk tulajdonképpen egy izraeli Rómeó és Júlia, egy tragédiába forduló szerelmi történet, amelynek különlegessége, hogy bemutat egy kevésbé ismert, a rossz szellemek elűzésére használatos dibuk nevű zsidó rituálét.

A darabot a GITT-tel együtt fogják bemutatni, amely tagjai így először csatlakoznak be a színház életébe – mondta Németh Virág, a Gólem dramaturgja, aki a GITT vezetője is egyben.
A 2018-ban létrejött GITT a következő évadban klubprogrammal is jelentkezik Semmi se kötelező munkacímmel. Ez egy színjátszó verseny lesz a középiskolai drámaosztályok, színjátszó szakkörök és a GITT között. Németh Virág úgy véli, hogy a résztvevő diákok számára a közösségi működés megélését tudják pluszként nyújtani a Gólemben, és azt, hogy megmutassák, nem feltétlenül az idősebb korosztálynak kell megmondania, mi jó egy színházban. A projekt keretében kötelező olvasmányokat fognak feldolgozni, oly módon, hogy közelebb tudják hozni ezeket a műveket a fiatalokhoz.
A Gólem Központban a gasztronómiai klubprogramok is folytatódnak. Ezek célja Borgula András magyarázata szerint, hogy azokat is behozzák a színházba, akik tartanak attól, hogy valami zsidó programon vegyenek részt, viszont egy jó maceszgombóclevessel rá lehet őket venni arra, hogy mégis eljöjjenek a Gólem egyik előadására.
Ilyen program a Hello Sábesz!, amely egy igazi sábeszi vacsora keretében mutatja meg az érdeklődőknek, hogy a zsidók ugyan minden héten ünneplik szombatot, mégis ez a legfontosabb ünnep. A Mi a vacsi? során pedig az elmúlt húsz év sztárjaival (Kiss Mari, Zsurzs Kati, Kaszás Gergely, Trokán Péter, Huzella Júlia és még sokan mások) vacsoráznak együtt a résztvevők, miközben a színészek eddig sosem hallott történeteket mesélnek az életükről.

Új klubprogram lesz a FőzőSuli, ahol a résztvevők megismerhetik, hogyan készülnek a Gólem legfinomabb ételei. Ennek az programnak az adta az ötletét, hogy a korábbi eseményeket követően „intenzív támadásnak” voltak kitéve a gólemes stáb tagjai a receptekért. Így viszont nem csak megmutatják, de meg is tanítják az ételek elkészítését.
A Gólem kávézója viszont a továbbiakban is csak az előadások idején, valamint a klubprogramok alkalmával lesz nyitva.
Folytatódnak a kiállítások is a Gólem Központban, ahol húsz év látványtervei, poszterei, előadásfotói kapnak majd helyet a falakon. Továbbá Gordon Eszter, a felújítás előtt készült képeiből fog nagyszabású kiállítás nyílni.
Borgula András elmondta, hogy sok megkeresés érkezik hozzájuk a független színházak nehéz helyzete miatt. Ezért a következő évadban befogadó programokat indítanak, amelyekben próbalehetőséget, mentorálást nyújtanak kiválasztott projekteknek, valamint az évadban két, már színpadra állított előadást is befogadnak.
A Gólem Színház Erzsébetváros Önkormányzatával szoros együttműködésben, közszolgálati szerződésük alapján részt vesz a kerület zsidó és független-színházi kulturális életének szervezésében és lebonyolításában. Ezek a következő évadban a Sálom Utca, az ÍMEFeszt, a Civil Korzó, a Zsidó Újévi mézességek, a Nyitott Sátrak éjszakája, a Mindenki Hanukája és a Purimi Sütiutca lesznek.
A VII. kerületi önkormányzat a Gólem Színház legnagyobb támogatója, idén a közgyűlés a korábbiakhoz képest megemelt összeggel, 20 millió forinttal segíti a munkájukat. Borgula András rámutatott, hogy ez kiemelten magas támogatásnak számít a független-színházi szcénában.

Ezzel együtt a Gólem művészeti vezetője felhívta a figyelmet, hogy a színház támogatása egyre jelentősebb részben érkezik mikroadományokból az Ezer Gólem Klub tagjaitól. Az ezer szó héberül segítséget jelent, a programban pedig ezer olyan személyt keresnek, akik havonta legalább ezer forinttal támogatják a színházat. Jelenleg nagyjából 220 mikroadományozó tartozik a klubhoz.
A sajtóeseményen bemutatásra került a Gólem Színház új elnöksége. Az elnöki tisztséget Király Júlia közgazdász tölti be, alelnökök Marcsa Attila és Borgula András lettek. Az elnökség tagja még két Jászai Mari-díjas színművész, Nagy Mari és Egri Márta. A felügyelőbizottság munkáját Czingel Szilvia kulturális antropológus és Böröcz László, a 2B Galéria vezetője látja el. A felsoroltak önkéntes alapon, fizetés nélkül végzik tevékenységüket – mondta Borgula András.
Az esemény végén arra is fény derült, hogy melyek lesznek a jubileumi évad babkái. A közönségszavazás alapján a választás a piros-pesztós, valamint a málnás-pisztáciás babkára esett.
Kóstolást követően biztosra állíthatom, hogy ezeket sem lesz érdemes kihagyni.
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!
