A magyar holokauszt felülről szervezett akció volt alulról jövő támogatással

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) közleménye a holokauszt magyarországi emléknapja alkalmából.

Magyarországon 1944. április 16-án kezdődött meg a vidéki magyar zsidóság gettóba zárása, amit röviddel később a deportálás követett. Több százezer ártatlan magyar állampolgárt hurcoltak haláltáborokba, és 1944 júliusára a vidéki zsidóságot szinte teljes egészében meggyilkolták. A tragédia első napjának évfordulója, április 16. – a Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapja. Ezen a napon emlékezünk meg a mintegy félmilliónyi mártírról, akik áldozatául estek az antiszemitizmusnak, a „mindent-ami-zsidó” elpusztítani szándékozó gyűlöletnek.

Auschwitz, 1944 (Fotó: Fortepan / Lili Jacob)

A zsidóság rendszeresen megemlékezik az áldozatokról, ám fontos hangsúlyozni, hogy az emlékezés nemcsak zsidók dolga és felelőssége. Hiszen a gettósítás és a deportálás államilag szervezett akció volt, a zsidóság elpusztítását „felülről” szervezték állami szervek és hatóságok, de a magyar állam mindehhez „alulról”, a széles néptömegektől élvezett támogatást. Habár voltak jóérzésű embermentők, a társadalom jelentős része mégis közönyösen vette tudomásul, sőt voltak, akik aktívan támogatták több százezer gyermek, édesanya, édesapa és idős ember szisztematikus megsemmisítését.

Ezért el kell mondani újra és újra: a holokauszt nem zsidó ügy volt, hanem magyar nemzeti tragédia. Az áldozatok emléknapján tudatosítani kell azt is: a szembenézés nem kollektív bűnösség. A ma élők nem felelősek azért, amit elődeik elkövettek. A ma élők felelőssége, hogy magyar állampolgárok tömeges kirekesztése soha többé ne történjék meg, hogy örökre száműzve legyen az antiszemitizmus minden megnyilvánulási formája. A nácizmus még nyomokban se lehessen jelen a magyar társadalomban.

A holokauszt nem egy fejezet az iskolai történelemkönyvben, nem egy lezárt múlt része, hiszen a következményei ma is fájók és szívettépők. De csakis a magyar nemzet őszinte szembenézésétől és belátásától függ, hogy a jövőben ezt a történelmi terhet könnyebb lesz-e elviselni.

Dr. Grósz Andor: Azért beszélünk, hogy soha többé ne hallgassunk

Azért beszélünk, hogy soha többé ne hallgassunk Megrendítően személyes szavakkal szól az emlékezőkhöz dr. Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából. A legnagyobb magyar zsidó felekezet elnöke videóüzenetében arra hívja fel a figyelmet: „az emlékezés nemcsak a múltról szól, hiszen azért emlékezünk, hogy tanuljunk, és azért beszélünk, hogy soha többé ne hallgassunk”.

Dr. Grósz Andor, a legnagyobb magyar zsidó felekezet, a Mazsihisz elnöke a Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapja alkalmából elmondott videóüzenetében arra hívja fel minden magyar ember figyelmét:

„az emlékezés nemcsak a múltról szól, hiszen azért emlékezünk, hogy tanuljunk, és azért beszélünk, hogy soha többé ne hallgassunk. És azért állunk ki, hogy a »Soha többé« ne csak egy mondat legyen egy emléknapon, hanem tettek sorozata.”

Elpusztított testvéreink emléke legyen áldott!

Folyamatosan hallhatók lesznek az áldozatok nevei a magyarországi holokauszt emléknapján

Még több Kibic

A történelem megértése nélkül nincs jövő

2025.04.17.4 nap ago
Az Élet Menete Alapítvány a Zsidó Közösségi Fórum (ZSKF) tagszervezeteivel közösen tartott megemlékezést a Dohány utcai zsinagóga előtti Herzl Tivadar téren a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapján.

Ember maradt az embertelenségben – Zsidókat mentő mártír hitoktató emlékművét avatták fel Ferencvárosban

2025.04.16.5 nap ago
Bernovits Vilmát Salkaházi Sárával és több társával együtt a Szociális Testvérek Társaságának épületéből hurcolták el és lőtték a jeges Dunába 1944 decemberében.

Az egykori zsinagóga utolsó darabja őrzi tovább az elpusztított zsidók emlékét Tállyán

2025.04.15.6 nap ago
A Tokaj-hegyaljai településen avattak új holokauszt-emlékművet, amely mellett egy kiállítás is nyílt neves művészek alkotásaiból.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »