Az egykori zsinagóga utolsó darabja őrzi tovább az elpusztított zsidók emlékét Tállyán

A Tokaj-hegyaljai településen avattak új holokauszt-emlékművet, amely mellett egy kiállítás is nyílt neves művészek alkotásaiból.

Az egykori zsinagóga egyetlen megmaradt darabját, a tartóoszlop egy alapkövét is beépítették abba az emlékműbe, amely felállítását Gyulavári Tamás holokauszt-túlélő kezdeményezett – derül ki a Globo Televízió által az avató ünnepségről készített beszámolóból. A kőoszlop-aljzat mellett két emléktábla, rajtuk közel kétszáz névvel emlékeztet az elhurcolt és elpusztított zsidó lakosokra.

Az eseményen Serfőző Szabolcs, Tállya polgármestere felidézte, hogy a település a II. világháború előtt élénk zsidó közösségnek adott otthont. A történelem sötét erői azonban közbeszóltak, a helyi lakosságot elhurcolták megfosztották emberi méltóságuktól, majd a haláltáborok embertelen poklában végeztek velük – mondta el a polgármester.

Egy kőoszlop-aljzat és két emléktábla, rajtuk közel kétszáz név. Ennyi maradt a nagy múltú tállyai zsidó közösségből – mondta Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke. Az aljzat több mint 120 évig, 1840-től tartotta a rajta lévő oszlopot, tartotta a zsinagógát. Az 1860-70-es években mintegy 400 fős zsidó közösség alkotta Tállya lakosságának több mint tizedét – idézte fel a Mazsihisz elnöke.

A zsidók akkoriban szőlőt termesztettek és borkereskedéssel foglalkoztak. Volt időszak, amikor a helyi 13 kocsmából 12 működtetője zsidó volt. A település főutcáján szinte csak zsidók laktak. 1944-ben azonban már csak 143 zsidó élt Tállyán, őket peszáh ünnepén gettósították, majd szállították Auschwitzba. A holokauszt után csaknem 30 tállyai és környékbeli túlélő tért vissza, akik a településen megpróbálták újjáéleszteni a közösséget, rendbe hozni a zsinagógát és visszaállítani a feldöntött sírköveket. 1949-ben 23 tagja volt a közösségnek.

Az elhurcolt és elpusztított zsidó lakosoknak emléket állító mű felavatása alkalmából egy kiállítás is nyílt Szétszór a szél címmel, neves művészek alkotásaiból.

Még több Kibic

A történelem megértése nélkül nincs jövő

2025.04.17.4 nap ago
Az Élet Menete Alapítvány a Zsidó Közösségi Fórum (ZSKF) tagszervezeteivel közösen tartott megemlékezést a Dohány utcai zsinagóga előtti Herzl Tivadar téren a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapján.

Ember maradt az embertelenségben – Zsidókat mentő mártír hitoktató emlékművét avatták fel Ferencvárosban

2025.04.16.5 nap ago
Bernovits Vilmát Salkaházi Sárával és több társával együtt a Szociális Testvérek Társaságának épületéből hurcolták el és lőtték a jeges Dunába 1944 decemberében.

A magyar holokauszt felülről szervezett akció volt alulról jövő támogatással

2025.04.16.5 nap ago
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) közleménye a holokauszt magyarországi emléknapja alkalmából.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »