A gyerekeknek mesél a holokausztról az Oscar-díjas francia rendező animációs filmje
A kecskeméti animációs stúdióban készült, A legértékesebb áru című film már a hazai mozikban is látható.
A második világháború idején egy hatalmas erdő eldugott kunyhójában igyekszik átvészelni a zord időket egy szegény favágó és a felesége. Az erdőn naponta haladnak át az ismeretlen úti cél felé robogó vonatok. Egy nap az asszony megment egy kisbabát, akit az egyik száguldó vonatból dobnak ki. Ez a baba lesz a legértékesebb áru, aki megváltoztatja a férfi és a nő életét. A házaspár igyekszik életben tartani és megvédeni az ártatlan csöppséget, ám a háború nemcsak a legjobbat, de a legrosszabbat is felszínre hozza az emberekből.
A legértékesebb áru világpremierje a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválnak a versenyprogramjában volt, amelyben legutóbb 2008-ban szerepelt animációs film. Az animáció a Mikulás Ferenc vezette magyar Kecskemétfilm animációs stúdióban készült. A film rendezője, az Oscar-díjas Michel Hazanavicius, akinek ez az első animációs filmje, és aki a forgatókönyvet is írta Jean-Claude Grumberg regénye alapján.
A kelet-európai zsidó gyökerekkel rendelkező francia rendező a HVG-nek adott interjúban arról beszélt, hogy A legértékesebb áru főleg gyerekeknek szól, de nem kizárólag nekik. Hazanavicius szerint
„óvatosnak kell lenni, ha a gyerekeknek beszélünk a holokausztról. El kell mondani az igazat, de nem szabad traumatizálni őket”.
A film nem mutatja meg, mi történt a gázkamrákban, de a rajzok segítségével érzékeltetnek valamit belőle. A szövegben egyszer sem hangzik el a zsidó, a haláltábor vagy a gázkamra szó.
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!
