15-16 éves diákok közül többen még nem hallottak a holokausztról

A Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány felhívására nyolc győri és Győr környéki középiskola vesz részt a 2025-re meghirdetett Kirekesztés – az antiszemitizmustól az iskolai bullyingig, az ellenséggyártás példái című projektben, melynek első szakasza a napokban zárult le.

A Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány közleményében beszámol, hogy „az érzékenyítő, bevezető program keretében a projektben részt vevő osztályok tanáraik segítségével egyéni választásuk szerint győri és környéki zsidó emlékhelyeket kerestek fel, megtekintették a tavaly nyílott Zsidó Kiválóságok Győr Kiállítást a Széchenyi István Egyetem gondozásában lévő Zsinagógában, a tárggyal kapcsolatos beszélgetéseken vettek részt és a témát érintő filmeket néztek meg (pld. a Hullám. c. német filmet, 2008).”

A kirekesztett, majd Győrből 1944-ben deportált zsidók bevagonírozás előtti tartózkodására szolgáló barakkok helyén álló Lukács Sándor Technikum falán elhelyezett emléktábla leleplezése 2024. július 6-án (Fotó: Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány)

A közleményből az is kiderül, hogy

„az induló fázist követte szociológusok által vezetett fókuszcsoportos interjú a zsidóságról és az antiszemitizmusról, továbbá kötetlen beszélgetés az iskolai bullyingról, kirekesztésről és a kapcsolódó felelősségről, végül szakmai előadás a társadalmi kirekesztésről, különös tekintettel a holokausztra és a zsidóságra.”

„A projekt ősszel diákpályázattal zárul, amelynek kötelező és szabadon választható témái az adott témakörben mozognak” – írja az alapítvány közleménye, amely arra is kitér, hogy „Dr. Krausz Péter, az alapítvány kuratóriumi elnöke szerint sikerült ráirányítani a projektbe bevont diákok és környezetük (iskolatársak, család, barátok) figyelmét egy rendkívül aktuális és hihetetlenül érzékeny társadalmi problémára, amely sok emberi közösségben ma is, mint régen, konfliktusok lehetséges gyökere. Ez pedig a kirekesztés, esetünkben különösen az antiszemitizmus mikro- és makroszintű jelenléte.”

Papp Richárd, antropológus, az ELTE docense, előadásában az emberi egyéniség kialakulására ható tényezőket elemzi, AUDI Hungaria Deutsche Schule, 2025. február 13. (Fotó: Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány)

Az alapítvány szakértői „szélesebb társadalmi kontextusba helyezve érzékeltették a diákokkal a negatív jelenségek gyökereit, az ellene történő fellépés szükségességét és lehetőségeit, valamint a problémakezelés elmaradásának súlyos, gyakran tragikus következményeit”.

„Meghökkentő az egyik programba bevont iskola tanárának közlése, miszerint 15-16 éves diákjai közül többen még nem hallottak a holokausztról”

– olvasható a közleményben, amely arról is beszámol, hogy a „Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány önálló kurzus előkészítésén dolgozik a Széchenyi István Egyetemen azonos témakörben az intézmény illetékeseinek támogatásával”.

Az ő sorsuk, a mi történelmünk – Diákpályázat Győr és környékének zsidó emlékeiről

Még több Kibic

Több díjban is részesült a Lauder Iskola leköszönő főigazgatója

2025.06.04.2 hét ago
Az állam és a főváros mellett a Mazsihisz is elismerte Horányi Gábor iskolaigazgatói és pedagógiai munkáját.

A múlt emlékeinek megőrzéséért dolgoztak diákok a Kozma utcai izraelita temetőben

2025.03.28.3 hónap ago
A scheiberes és a baltimore-i diákok együttműködése nemcsak az iskolák közötti kapcsolatot erősíti, hanem a zsidó közösség iránti felelősségvállalást is mélyíti.

Új kézikönyv segít a diszkrimináció elleni fellépésben

2025.02.19.4 hónap ago
Az átfogó tanári kézikönyv megismertetését támogató reklámfilm a Magyarországon élő külföldieket érő mindennapi atrocitásokat helyezi fókuszába.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »