
Zeitler Ádám: Kevés izgalmasabb kihívás van, mint egy zsidó közösség felépítése
A Lauder egy világi iskola, és pont ez adja az intézmény egyedülálló lehetőségét: nem kötik felekezeti szabályok, így szélesebb perspektívát kínálhat a diákoknak. Interjú Zeitler Ádámmal, az idén 35 éves Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola új főigazgatójával.
Zeitler Ádám számára nem volt kérdés, hogy megpályázza a Lauder Iskola főigazgatói posztját, mivel húsz éve foglalkozik oktatással és tehetséggondozással. Emellett rabbinövendék, az OR-ZSE doktori iskola hallgatója, és oktat a zsidó egyetemen. Aktívan részt vesz a zsidó közösségi élet szervezésében, három évet töltött a Lauderben mint tanár és közösségszervező – így életútja szinte egyenesen vezetett ehhez a feladathoz. Szakmai és személyes érdeklődése egyaránt az oktatás és a közösségi fejlődés irányába mutatott, és a főigazgatói szerep lehetőséget ad arra, hogy mindezt új szinten kamatoztassa.
Zeitler Ádám szerint a magyarországi zsidó iskolák sokszínűsége pozitív jelenség, hiszen a világi iskoláktól a lubavicsi hászid intézményekig terjedő skála lehetőséget ad sok család számára, hogy saját értékrendjükhöz illeszkedő oktatást válasszanak. A következő nemzedék zsidósága ezekből az iskolákból fog kikerülni, így nagyon fontos szerepük van a magyarországi zsidóság jövőjét illetően. Óriási felelősségük van a pozitív identitás formálásában, és éppen ez az egyik legnagyobb kihívás:
hogyan lehet vonzóvá és természetessé tenni a zsidó identitást a fiatal generáció számára.

Bár a Lauder világi iskola, pont ez adja az intézmény egyedülálló lehetőségét: nem kötik felekezeti szabályok, így szélesebb perspektívát kínálhat a diákoknak. „Mi nem egyetlen utat mutatunk, hanem különböző kapcsolódási pontokat biztosítunk a zsidósághoz, ami nagyon izgalmas feladat” – mondja. Hangsúlyozza, hogy célja olyan identitásformáló közeg kialakítása, amelyben minden diák megtalálhatja saját útját, az intellektuális és kulturális szempontok mellett a tradíció más aspektusait, spirituális kötődést a valláshoz és a hagyományok újraélesztéséhez.
A Lauderben a héber nyelv és a judaizmus oktatása a tananyag nagyon fontos része, így nem szabadon választható tantárgyak. „Mint minden más tantárgy esetében, itt is vannak, akik jobban szeretik, és vannak, akik kevésbé.” Az iskolai oktatási struktúra korosztályonként eltérő: a kisebbek számára inkább dalokkal és ünnepekkel közelítik meg a judaizmust, míg a nagyobbak számára már inkább tudományos és gyakorlati aspektusok kerülnek előtérbe.
Egyik fő célja a tehetséggondozás erősítése, amelyet a saját – a társaival együtt alapított Milestone Intézetből származó – korábbi tapasztalataiból is merítve szeretne fejleszteni. Mint minden igazgató saját érdeklődésének megfelelően hagyja rajta a keze nyomát az intézményen – elődje, Horányi Gábor, az ország egyik legjobb fizika és csillagász tehetséggondozójaként például a természettudományos oktatásban hozott fejlődést. Ezenkívül most a zsidó oktatás is jobban fókuszba kerül és hangsúlyosabbá válik, ami természetesen nem jelenti azt, hogy a Lauderben valaha is kötelezővé válna az aktív vallásgyakorlás, de az egyik szemem mindig ezen a területen – mondja.
Különösen fontos, hogy ne csak a diákok, hanem a családok is aktívan részt vegyenek a zsidó identitás formálásában. Már elindultak olyan programok, mint a szülőknek tartott Talmud Tóra, és februárban indulnak a közös szombatfogadások. Zeitler Ádám úgy látja, hogy a lauderes szülői közösség részéről komoly érdeklődés van egy szerethető, átélhető, emberarcú zsidóság felé, bár vannak, akik korábbi negatív tapasztalataik vagy az ismeretek hiánya miatt még bizonytalanok, ezen változtatni pedig fontos misszió.
Cél, hogy a diákok stabil zsidó identitással és egészséges önbizalommal lépjenek ki a világba.
Október 7. óta megváltozott a közbeszéd Izrael és a Közel-Kelet kapcsán, és ezt a változást az iskolai diskurzusban is érezni lehet.
Zeitler Ádám továbbra is folytatja rabbinikus tanulmányait az OR-ZSE-n, vallási vezetőként és egyetemi oktatóként is aktív marad, ezenkívül rendszeresen tanít a zsidóságról a Budapesti Fesztiválzenekar koncertjein a Rumbach Zsinagógában.

Öt évre szóló főigazgatói szerződése alatt szeretné a Laudert erős, nyitott és sokszínű zsidó közösséggé formálni. Úgy látja, hogy a Lauder – bár ritkán tekintünk így rá, de – jelenleg Magyarország egyik legnagyobb zsidó közössége, amelynek tagjai közül sokan vágynak valamilyen zsidó kötődésre. Nagyjából kétezer főt számlál, és mint ilyen, tele van lehetőségekkel – az ő feladata pedig rabbinikus kihívásként az, hogy ezeket a lehetőségeket minél több ember számára elérhetővé tegye.
„Kevés izgalmasabb kihívás van, mint egy zsidó közösség felépítése”
– fogalmaz.
És számára ez nem csupán munka, hanem életfeladat.
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!
