
Mától a hazai mozikban a zsidó kisfiút rejtegető magyar varrónő története
A Borbély Alexandra főszereplésével készült Emma és a halálfejes lepke című film a szlovák történelem több traumatikus epizódját is feltárja, amelyeket a társadalom még mindig nem dolgozott fel megnyugtatóan.
Az Emma és a halálfejes lepke története 1942-ben játszódik, amikor egy kis szlovákiai magyar falut megszállnak a német és a szlovák katonák. Marika, (Borbély Alexandra) az özvegy varrónő egy nap egy hátrahagyott zsidó kisfiút (Nico Klimek) talál a házában. Morális kérdések között őrlődve elhatározza, hogy bújtatja és gondoskodik róla, de közben megkörnyékezi őt a náci kollaboráns Hlinka-gárda helyi parancsnoka (Milan Ondrík) és Lepke úr, az SS-tisztje is.

A film feszültségét egyszerre teremti meg a folyamatos halálfélelem a gyermek bújtatása miatt, a női kiszolgáltatottság egy háborús közegben és a frusztrációk, amiket a szlovák és magyar közösség közötti robbanékony ingerültség okoz.
Iveta Grófov rendező szerint „a film drámai konfliktusának középpontjában azok az intenzív dilemmák állnak, amelyekkel a három főszereplő, Šimon, Marika és a Hlinka-gárda parancsnok, Dušan szembesül. Igen, ez egy háromszög-történet, de nem a klasszikus szerelmi háromszög-történet… Az emberi érzelmek széles skálája tükröződik a Šimon-Marika-Dušan háromszögben, beleértve a romantikus szerelmet, az anyaság utáni vágyat, az egzisztenciális félelmet és a gyűlöletet.”
Az Emma és a halálfejes lepkét tavaly már a 13. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztiválon láthatta a közönség. Február 6-tól pedig országosan a mozikba kerül a film, amely szlovák-cseh-magyar koprodukcióban készült. A magyar koprodukciós partner a Campfilm. A filmet a MOL – Új Európa Alapítvány támogatásával a Filmsquad forgalmazza.
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!
