Emléktáblát avattak Budapesten Kulka Frigyes születésének 100. évfordulója alkalmából

Az európai hírű mellkassebész, Kulka János színművész édesapja egy évtizeden át lakott a Hold utcában.

Születésének századik évfordulóján a budapesti Hold utcában avattak emléktáblát Kulka Frigyes tiszteletére, írja a felvidek.ma. Január 31-én délután tisztelői, egykori tanítványai, kollégái valamint szülővárosa, Ipolyság képviselői emlékeztek a jeles szakemberre.

100 éve született Kulka Frigyes professzor – emléktábla-avatás

Kulka Frigyes születésének 100. évfordulója alkalmából 2025. január 31-én emléktáblát helyeztek el Budapesten az V. kerületi Hold u. 23. alatti épület falán. A korát messze megelőző, interdiszciplináris szemléletű gondolkodó, kutató, iskolateremtő mellkassebész-tüdőgyógyász, egyetemi tanár, mélyen humanista, „reneszánsz ember” ebben a házban élt 1979-től 1989-ig.

Kulka Frigyes és családja 1979 és 1989 között lakott a belvárosi Hold utca 23. szám alatti házban. A Szegedről való felköltözéskor ez volt az első közös lakhelyük a fővárosban. A ház külső homlokzatán elhelyezett táblát a professzor gyermekei, Kulka Janina és Kulka János leplezték le.

Az emléktáblát Hönich Csongor tervezte, a kivitelező Kontur András szobrászművész volt. Az emléktábla része egy bronzplakett, amelyet Szathmáry Gyöngyi szobrászművész készített nem sokkal Kulka Frigyes halálát követően.

Kulka Frigyes Ipolyságon született 1925. január 31-én. Apai nagyapja a zsidó hitközség vezetőségi tagja volt, a család őrizte a zsidó hagyományokat. Szülei a holokauszt áldozatai lettek.

Kulka Frigyes

Orvosi tanulmányait a Pázmány Péter Tudományegyetemen végezte, 1950-ben avatták orvosdoktorrá. Első munkahelye az Országos Korányi TBC Szanatóriumban volt. 1959-ben Szegedre ment dolgozni, ahol kinevezték a Szegedi Tudományegyetem I. számú Sebészeti Klinikájára egyetemi docensnek. 1972 és 1978 között ellátta a klinikai rektorhelyettesi teendőket is, ő volt a Mellkasi Sebészeti Osztály megszervezője és vezetője is.

1979-től a budapesti Orvostovábbképző Egyetem Mellkassebészeti Tanszékén folytatta munkásságát, 1981-től az I. sz. Sebészeti Klinika tanszékvezető egyetemi tanára, 1986. július 1-jétől haláláig rektora volt.

Munkásságáról ebben a cikkünkben írtunk részletesen:

Az iskolateremtő magyar zsidó orvos, aki messze megelőzte a korát

Még több Kibic

Új forrásteremtési koordinátort keres a Haver Alapítvány

2025.03.05.13 óra ago
Álláslehetőség a Haver Alapítványnál, jelentkezni március 20-ig lehet.

A Cipők a Duna-parton emlékműtől indul idén a budapesti Élet Menete

2025.03.04.2 nap ago
Az eseményre május 11-én kerül sor.

A parlamentben zsidózott a Mi Hazánk alelnöke

2025.03.03.3 nap ago
Novák Előd a Libanonban felrobbantott személyi hívók ügyével kapcsolatban állapította meg, hogy „Magyarország zsidó hódoltsági terület”.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »