Lovagi rangot kapott Stephen Fry, akinek magyar zsidó nagyszülei 1927-ben telepedtek le Nagy-Britanniában

Sir Stephen Fry jelenleg a Kincs a múltból című filmben látható a magyar mozikban, ahol egy holokauszt-túlélőt alakít.

III. Károly király kedden ismertetett újévi kitüntetési listája több mint 1200 nevet tartalmaz. A legfiatalabb kitüntetett 18, a legidősebb 103 esztendős. Többek között lovagi rangra emelte az uralkodó Stephen Fry neves brit filmszínészt, írót, rendezőt és tévés személyiséget.

Stephen Fry a Kincs a múltból című filmben (Fotó: Mozinet)

Sir Stephen Fry egyebek mellett az Oscar Wilde életéről szóló, 1997-ben készült, komoly nemzetközi sikert arató film címszereplője volt, és családfáján magyar nagyszülők nevei is szerepelnek: édesanyjának szülei – Martin és Rosa Neumann – magyar zsidók voltak, akik 1927-ben Nagysurányból vándoroltak ki Nagy-Britanniába.

A színész 2023-ban egy tévéműsorban így fogalmazott saját zsidóságával kapcsolatban:

„Rajta voltam a brit zsidók listáin, amelyet néhány szélsőjobboldali újság és oldal tett közzé az évek során. És őszintén szólva átkozott legyek, ha hagyom, hogy az antiszemiták határozzanak meg engem, és magukévá tegyék a »zsidó« szót, és a saját rosszindulatú mérgüket fecskendezzék bele. Így hát büszkén vállalom és vallom magaménak ezt az identitást: Stephen Fry vagyok, és zsidó vagyok.”

Fry több rokona is a holokauszt áldozata lett. A 67 éves a színész jelenleg a Kincs a múltból című filmben látható a magyar mozikban. Fry egy Amerikában élő lengyel holokauszt-túlélőt alakít, aki lányával együtt visszautazik egykori otthonába az 1990-es évek elején. A Kincs a múltból volt a 13. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztivál (ZsiFi) nyitófilmje.

A holokauszt generációkon átívelő traumája a ZsiFi nyitófilmjének fókuszában

Még több Kibic

Várj, ezt még elültetem! – A 2B Galéria tu bisváti kiállítása

2025.01.21.3 nap ago
A 2B Galériát működtető alapítvány fontos feladatának tekinti a zsidó kultúrát és tradíciót kortárs kontextusban bemutatni, ezért most is képzőművészeket kért fel az együtt gondolkodásra.

Egy 14. századi, különleges hágádát digitalizált az Országos Széchényi Könyvtár

2025.01.17.7 nap ago
A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárában őrzött, világhírű Kaufmann-hágádá a középkori zsidó kéziratosság egyik legbecsesebb darabja.

Mátészalka története hiányos lenne a zsidóság bemutatása nélkül

2025.01.16.1 hét ago
Mátészalka zsidó kulturális örökségéről készített dokumentumfilmet a MOME média design szakos hallgatója.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »