Schmidt Mária fideszes képviselőkkel avatta fel Csurka István szobrát Lakitelken

Hiába a Mazsihisz álláspontja, miszerint az antiszemita Csurkát nem kellene a nemzeti kánonba emelni.

Csurka István mellszobrát szombaton avatták fel a lakitelki Hungarikum Ligetben. A szoborállítást az antiszemita író, politikus munkásságának szentelt konferencia és egy előtte tisztelgő beszélgetős műsor előzte meg a köztévén. A Csurkát rehabilitáló törekvések élén Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója áll, aki az MTI tudósítása szerint a szoboravatón arról beszélt, hogy

Csurka Istvánt azért azonosították antiszemitaként, mert az „nagyon is kapóra jött” Magyarországon azoknak a zsidó származású kommunistáknak, akik a viselt dolgaikat firtató minden kérdést egyből antiszemita megnyilvánulásnak bélyegeztek, hogy ezzel „ússzák meg az elszámoltatásukat”.

Fotó: MTI / Ujvári Sándor

Az avatóünnepségen részt vett Szatmáry Kristóf fideszes országgyűlési képviselő, valamint Lezsák Sándor, az Országgyűlés fideszes alelnöke, a Lakitelken működő Népfőiskola Alapítvány kuratóriumának elnöke. A bronzszobrot Lantos Györgyi szobrászművész készítette, és Kókai Géza, Lakitelek lelkipásztora áldotta meg.

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) korábban hivatalos állásfoglalást tett közzé amely szerint

Csurka Istvánnal egy olyan személy kultuszát alapozná meg a szoborállítást kezdeményező, akinek a munkásságát határozott és számtalanszor bírált antiszemitizmus jellemzi, amit a magyar zsidóság nem felejt, és amit minden tisztességes magyar állampolgár, felekezeti hovatartozásától függetlenül, elutasít.

Mazsihisz: A Csurka-szobornak nincs helye a lakitelki Nemzeti Pantheonban

Még több Kibic

20. születésnapját ünnepli a Hanoar Hatzioni

2026.06.11. 14 óra ago
Mindenki meg van hívva az eseményre, amely egyben a Hanoar idei évadának lezárása is lesz.

Az élet jön tovább. De hogyan?

2026.06.10. 1 nap ago
A nyugdíjról sokáig úgy beszéltünk, mint a megérdemelt pihenés idejéről. Csakhogy a mai hatvanas generáció már nem feltétlenül ebben a képben látja magát: aktív, tervei vannak, és nem szeretné, ha a következő húsz-harminc évét elavult „nyugdíjas” szerepek határoznák meg. Lebovits Ágnessel, a 60+ Újrahangoló Program vezetőjével arról beszélgettünk, miért lehet a nyugdíjba vonulás egyszerre krízis és lehetőség, és miért nem érdemes ezt az új fejezetet egyedül kitalálni.

Új digitális platform mutatja be az antiszemitizmust és cigányellenességet a visegrádi országokban

2026.06.10. 2 nap ago
A TRACE egy regionális kezdeményezés, amely célja a közép-európai antiszemitizmus és cigányellenesség követése és elemzése. Az új felület lehetőséget kínál jelenkori incidensek bejelentésére is, így az adatbázis folyamatosan frissülhet. A témában nemzetközi konferenciát szerveznek a napokban Auschwitz-Birkenauban.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »