Shalomedu: láthatóbbá tenni a zsidóságról szóló oktatási programokat
A Tom Lantos Intézet Shalomedu elnevezésű kezdeményezésének egyik nem titkolt célja, hogy mélyítse a magyar társadalom zsidóságról való tudását.
A Shalomedu a Tom Lantos Intézet kezdeményezése, olyan szervezetek és projektek gyűjtőhelye és adatbázisa, amelyek nem formális módszerekkel, gyakran iskolán kívüli környezetben adnak át tudást különböző korosztályok számára a zsidóságról. A hálózat vezetőjével, Susán Eszterrel, a Tom Lantos Intézet Zsidó Élet és Antiszemitizmus Elleni Küzdelem Programjának menedzserével beszélgettünk a kezdeményezés céljairól.
A Shalomedu egy mini-kutatással indult 2019-ben, amikor a Tom Lantos Intézet, szakértők bevonásával összegyűjtötte az összes olyan programot, amely akkor Magyarországon a zsidóság tematikájával foglalkozott informális keretek között. A lista meglepően hosszú volt: több mint harminc szervezetet és negyvennél is több programot találtak a kutatók. Nemcsak a programok nevét, hanem alapvető jellemzőit is összegyűjtötték, és elemzés készült, ami a magyar zsidó informális oktatás helyzetét mutatta be.
Ezt követően a szervezeteknek felajánlották a lehetőséget, hogy a 2020-ban elkészült Shalomedu honlapon megjelentessék programjukat. A honlapon lehetőség van arra, hogy a szervezetek bármikor beküldjenek egy programot, ami bekerül az adatbázisba. Formális tagság nincs, a hálózathoz is lehet csatlakozni, amennyiben valakinek a zsidóság tematikájához kapcsolódó nem formális programja van.
A Shalomedu hálózat célcsoportja elsősorban olyan, a formális oktatásban dolgozó pedagógusok, akik szeretnének a zsidóság témájával tanórán foglalkozni, és ehhez szívesen bevonnának olyan szervezeteket, programokat, amelyek nem formális eszközökkel, módszerekkel közelítik meg a témát.
Ugyanakkor számos szervezet biztosít tanárképzést is, tehát nem kifejezetten a formális vagy nem formális eszközrendszeren van a hangsúly, hanem azon, hogy többet és mélyebben tudjon egy pedagógus a zsidóságról tanítani, mint ami az alaptantervben kötelezőként szerepel, vagy amit szakképzés elvégzése nélkül össze tud állítani. A Shalomedu célja ezen kívül az, hogy a szervezetek, projektek között erősítse a kapcsolatot, emelje a láthatóságukat és szakmai fórumot biztosítson nekik, ahol közösen tudnak reflektálni a munkájukban megjelenő kihívásokra, kérdésekre.
A platformot tanárok körében eddig elsősorban e-mailen keresztül, hírlevélben, másrészt offline események, például képzések során hirdették, hogy eljusson a célközönséghez. Az a cél, hogy láthatóvá váljanak ezek az értékes programok, segítve a szervezeteket, hogy minél több iskolába eljussanak, és vice versa, segítsék a pedagógusokat abban, hogy ki tudják választani a sokféle program közül, melyik lenne számukra a legalkalmasabb.
Mivel ezeket a programokat sokszor olyan kisebb civil szervezetek valósítják meg és működtetik, mint például a Centropa Alapítvány, a Haver Alapítvány, az Élet Menete Alapítvány vagy a Gólem Színház, ezért az is fontos előrelépés, hogy a pedagógustársadalom egyáltalán tudjon róluk. Ezen kívül cél az is, hogy a programok részben a pedagógusok és diákok visszajelzései alapján szakmailag fejlődjenek és fenntarthatóak legyenek.
A Shalomedu célja, hogy mélyítse a magyar társadalom zsidóságról való tudását és olyan közvetlen, élményszerű tapasztalatokat adjon, amelyek túlmutatnak a lexikális tudáson vagy a társadalmilag tanult berögződéseken.
Bár Magyarországon él Közép-Európa legnagyobb zsidó közössége, a társadalom többsége számára az ő életük, dilemmáik rejtve maradnak, nehezen megközelíthetőek. Annak ellenére, hogy a magyar zsidóság története szerves része a nemzeti történelemnek, ami nélkül nem lenne értelmezhető helytörténeti szinten sem. Ezt a történetet és az arra épülő jelenkori kultúrát azonban a 20. század totalitariánus rendszerei sok szempontból láthatatlanná tették, szétzilálták, amit az utókornak kell közösen összerakni, mint egy kirakós darabjait.
A Shalomedu adatbázist itt lehet elérni: https://shalomedu.tomlantosinstitute.hu/
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!