Milyen az, amikor az utolsó zsidó is elhagyja a várost?

Az idei ZsiFi-n látható Az utolsó zsidó Párizsban című film kapcsán Fritz Zsuzsa, Steiner Zsófia és Zeitler Ádám beszélgetett arról, mennyire komfortos itthon zsidónak lenni, és mi lehet az a pont, amikor már azt mondják a zsidók, hogy menni kell.

A zsinagóga már nem működik, a kóser bolt éppen most zár be Párizs egyik, főként arab és fekete bevándorlók által lakott külvárosi negyedében. A zsidók elköltöztek a környékről, már csak a húszas éveiben járó Bellisha és beteg édesanyja maradtak a lakótelepen, hogy utolsó zsidóként próbáljanak boldogulni az egyre kilátástalanabbnak tűnő valóságban. A 13. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztiválon bemutatott Az utolsó zsidó Párizsban (Le dernier des Juifs) című francia vígjáték kellemes humorral palástolja azokat a folyamatokat, amelyeken a Nyugat-Európában keresztülmennek a zsidó közösségek.

Zeitler Ádám, Steiner Zsófia és Fritz Zsuzsa a Puskin Moziban, a 13. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztiválon (Fotó: Streer Dani / ZsiFi / Bálint Ház)

A közösség lassú megszűnését egy keserédes folyamatként jellemezte Zeitler Ádám rabbijelölt, a Lauder Iskola vallási vezetője, amikor a vetítés után rendezett beszélgetésen Fritz Zsuzsa, a Bálint Ház Forrás Zsidó Tudástár koordinátorának azon kérdésére válaszolt: milyen az, amikor az utolsó zsidó is elhagyja a várost? Zeitler szerint, amikor már ott tart egy közösség, hogy „az utolsó majd oltsa le a villanyt”, az lehet egy új korszak kezdete is, akárcsak a második Szentély lerombolását követően a rabbinikus zsidóság létrejötte.

Steiner Zsófia, az EMIH Egység magazinjának főszerkesztője egyrészt a filmben látott hasonlóságokra hívta fel a figyelmet. Annak ellenére, hogy Az utolsó zsidó Párizsban hősei algériai zsidók voltak, ugyanaz a tejesdoboz és ugyanaz a keksz köszönt vissza filmvászonról, mint amelyek a saját háztartásukban is megtalálhatók. Másrészt viszont a változás a mi életünkben is folyamatosan jelen van. A Teleki téri zsinagóga például, ahová ők is járnak, korábban csortkovi zsidók imahelye volt. Bár az utolsó ilyen a maga nemében, mégis folyamatosan változik, és mindenki hozzáteszi a saját mondanivalóját. Amikor a film végén Bellisha elindul, ő is viszi tovább a saját örökségét, bárhová is megy.

A film egyik jelenetében Bellisha egyébként férjezett arab szeretője azzal próbál érvelni az ellene, hogy ő és édesanyja elhagyják a környéket, hogy ha elmennek, akkor mindenki rasszista lesz. Zeitler Ádám felhívta a figyelmet, hogy zsidók nélkül is van antiszemitizmus.

Fritz Zsuzsa kérdez (Fotó: Streer Dani / ZsiFi / Bálint Ház)

A Lauder vallási vezetője arról is beszélt, hogy a filmben látható lassú kiüresedés pont olyan, mint ahogy a zsidó misztika leírja a halált, ahogy lassan távozik az emberből a lélek. A haldoklók is általában a családjukkal töltött kevés időt hiányolják. A péntek esték pedig pontosan erre valók, bár valószínűleg nem úgy, ahogy azt Az utolsó zsidó Párizsban bemutatta a nem kóser csirke miatti kiborulással, ami Zeitler Ádám szerint a kiüresedés jele.

Bellisha csak annyiban kapcsolódott a zsidósághoz, hogy az anyjának kóser termékeket vásárolt, de mindig van egy vékony szál, amibe kapaszkodni lehet, és elindulni vissza a zsidóság felé, véli Steiner Zsófia, aki erre egy olyan példát hozott, hogy egy családban nem varrtak szombaton.

A filmben több olyan esemény történik, amely arra készteti a zsidó szereplőket, hogy örökre elhagyják otthonukat. De mégis hol lehet az a pont, amikor már tényleg, nincs maradás, és el kell menni? – tette fel a kérdést a beszélgetés résztvevőinek Fritz Zsuzsa.

Steiner Zsófia megjegyezte, hogy a filmben valóban több ilyen pont is volt, de végül mégis maradtak. Ráadásul, míg általában az idősek döntenek a maradás mellett, Az utolsó zsidó Párizsban esetében éppen a fiatal szereplő akart maradni.

A GOOD JEWISH BOY | Trailer | English Subs | 2024

A GOOD JEWISH BOY Regie: Noé Debré, FR 2024

Zeitler Ádám két olyan pontot határozott meg, ami számára vörös vonalnak számít. Az egyik, ami nem függ össze a zsidóságával, ha Magyarország kilépne a NATO-ból. A másik, ha nem tudni kipában elmenni a zsinagógába, illetve ha a munkahelyén, a Lauder Iskolában olyan biztonsági intézkedéséket kellene bevezetni, amelyek már elviselhetetlenné tennék az ott létet.

Arra a kérdésre, hogy zsidóként mennyire tudják itt otthon érezni magukat, Steiner Zsófia azt válaszolta, hogy a zsidóknál mindig van egy kis bizonytalanság érzés. Bár ő maga keveset lép ki a saját buborékjából, és ezért nem szembesül annyira a külvilággal. Közösségileg azért létezik egyfajta bizonytalanság arra vonatkozóan, hogy meddig tudják otthon érezni magukat.

Zeitler Ádám (Fotó: Streer Dani / ZsiFi / Bálint Ház)

Zeitler Ádám otthon érzi magát, és akkor komfortos egy közegben, ha önmagáért is az tud lenni. Aki viszont mismásol, az diszkomfortosan fogja érezni magát. Magyarországon a körülmények jelenleg olyanok, hogy itt komfortosan tud zsidó lenne, nem úgy, mint ahogy azt a filmben láthattuk. A Lauder vallási vezetője szerint

most nő fel egy olyan generáció, mint amilyen a nagyszüleink voltak. Előbb tanulnak a zsidóságról, mint hogy hallanának a holokausztról. Nekik lesz egy olyan identitásuk, amit nem szabad elrontanunk a traumánkkal.

Az elmúlt évek legjobb zsidó tematikájú és izraeli filmjei a 13. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztiválon

Még több Kibic

Különleges bélyeggel tiszteleg a 150 éve született Houdini előtt a Magyar Posta

2024.12.06.4 nap ago
A Budapesten egy rabbi fiaként született Weisz Erik tizenhét évesen vette fel a Harry Houdini nevet, majd ezen a néven a világ leghíresebb bűvésze lett.

Világhírű kántorok a Rumbach zsinagógában

2024.12.05.5 nap ago
Összesen mintegy hatvan világhírű kántor érkezett Budapestre, hogy megvitassák napjaink kántorképzésének kihívásait, és megosszák egymással már bevált tapasztalataikat.

A szombati díjátadóval még nem ért véget a 13. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztivál

2024.12.01.1 hét ago
Vasárnap még az összes idei díjazott filmet meg lehet tekinteni a ZsiFi-n.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »