A holokauszt generációkon átívelő traumája a ZsiFi nyitófilmjének fókuszában
Kedd este ünnepélyes megnyitóval kezdetét vette a 13. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztivál (ZsiFi). A JCC Budapest – Bálint Ház által szervezett esemény november 26. és december 1. között a Puskin Moziban és a Három Hollóban kerül megrendezésre.
A film a történetmesélés művészetének egyik leghatékonyabb és legnépszerűbb módja a 21. században – mondta a megnyitón Kenesei Marcell, a Bálint Ház és egyben a ZsiFi igazgatója –, hozzátéve, hogy ha valamiben a zsidóság igazán bővelkedik, az a történetek véget nem érő láncolata.
Ebbe a láncolatba illeszkedik a fesztivál nyitófilmje is, amely egy igaz történeten alapul. A Kincs a múltból viszont nem csak a holokauszt-túlélő Edek (Stephen Fry) és lánya, Ruth (Lena Dunham) története, akik együtt, egy apa-lánya (vagy lány-apja?) túra keretében látogatnak el a '90-es évek elején Lengyelországba, hogy Ruth felfedezhesse családi gyökereit. Ez mindannyiunk története, a holokauszt magunkba zárt traumáival, a hallgatással, a rendszerváltás utáni posztkommunista blokk szürke keserűségbe csomagolt vidámságával.
A holokauszt borzalmaira és a tavaly október 7. óta az egész világon erősödő antiszemitizmusra a megnyitó több felszólalója, így Julia Gross német nagykövet, Moran Birman izraeli nagykövet-helyettes és Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke is felhívta a figyelmet. Utóbbi úgy fogalmazott, hogy bár a filmművészet önmagában ugyan nem képes megállítani az antiszemitizmus erősödését, de talán képes csökkenteni a gyűlölet hullámait. Azt pedig, hogy hová vezetnek a zsidógyűlölet hullámai már megtapasztalhattuk a történelem során.
A ZsFi idei filmválogatásából is látható, hogy a nagy társadalmi problémák és a történelmi fordulópontok is végső soron boldogulni próbáló emberek történetei, mutatott rá Karácsony Gergely főpolgármester a történetmesélés fontosságára. Hiszen ezek a történetek segítenek szembenézni a saját múltunkkal, ahogyan teszik ezt a Kincs a múltból című film hősei is, hogy közelebb kerüljenek mindahhoz, amitől évtizedekig távolodni akartak.
A filmben Edek és Ruth Auschwitzba tartanak, ami a helyiek szerint egy múzeum, Ruth viszont mindig ingerülten kijavítja őket, hogy az egy haláltábor. Karácsony Gergely is nemrég járt ott, és mint elmondta, egy ilyen utazás, legyen bármennyire is nyomasztó, segít megérteni a megérthetetlent. Mint ahogy talán Ruthnak is segített sok mindent megérteni az utazás végén édesapjával és egyben saját magával kapcsolatban.
A Kincs a múltból című filmet november 29-én és november 30-án is meg lehet nézni a 13. Budapesti Zsidó és Izraeli Filmfesztiválon. A 29-i vetítést követően A múlt (f)elásása címmel szerveznek beszélgetést a generációkon átívelő traumafeldolgozásról dr. Forrás-Biró Alettával és dr. Richter Sándorral, akik a Bálint Házban vezetnek egy sorozatot, a holokauszt-túlélők másod- és harmad- negyedgenerációs utódai számára.
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!