A Netflix Bármit, csak ezt ne című sorozata egy különös szerelemre épít, amit sosem ajánlana egyetlen sadchen sem, és minden vérbeli jiddise máme igazi rémálma.
A Netflix 2024-es sikersorozata, a Nobody Wants This, magyar címe: Bármit, csak ezt ne, az idei ősz egyik legnézettebb darabja. Romantikus főhőse egy jóképű, fiatal rabbi, az Adam Brody által alakított Noah Roklov, aki annyira vonzó, hogy a zsidó ifjúsági táborban minden tini szexi rabbinak hívja a háta mögött. Néha szemtől szemben is.
Nem csoda, hogy a másik főszereplő, a meglehetősen vulgáris podcaster lány, Joanne (Kristen Bell) első pillantásra beleszeret, amikor egy házibuliban találkoznak. A történetben egy kimondottan elkötelezett és karrierjében nagyratörő – a főrabbi pozíció elérését megcélzó – rabbi, néhány randi után máris házasságot tervez egy nem zsidó lánnyal, aki azt az egyetlen szót képes megtanulni héberül, hogy salom, és nem tudja megkülönböztetni a barheszt a churrostól, a sóletet pedig a chili con carne-tól.
A női főszereplő szabadszájúnak mondott, millenniál nő, káoszos életében rossz randikkal, amelyekről nővérével közös podcastban számolnak be rendszeresen és tabuk nélkül. Joanne egyfajta Carrie Bradshaw epigon, zavaros családi háttere pedig egy másik ikonikus sorozatból köszön vissza, édesapja közel akkorát fordít az életén azzal, hogy elhagyja a feleségét, hogy egy férfival házasodjon össze, mint Chandler apja a Jóbarátokból.
A sztori a két főszereplő közti különös szerelemre épít, amit sosem ajánlana egyetlen sadchen sem, és minden vérbeli jiddise máme igazi rémálma. Sajnos a furcsa románc a képernyőn igazából egyáltalán nem jelenít meg ellenállhatatlan kémiát, és sokat ront az átélhetőségén Kristen Bell hátborzongatóan simára botoxolt arca is, ami legtöbbször semmilyen érzelmet nem mutat.
Ennek ellenére számtalan embert vonz, hogy végigpörgesse a rövid részekből álló sorozatot. Nehéz megmondani, mi a titka, talán a nézők romantikus énje, ami törvényszerűen előtör az ősz beköszöntével, vagy sokkal inkább Adam Brody visszafogott, mégis ellenállhatatlan humora, és kedvessége, a rabbinikus komolyság és a szívtipró vonzerő keveréke, ami úgy tűnik, sokakat könnyedén levenne a lábáról.
Egy jó rabbi lehet karizmatikus, de a judaizmus arról nem mond semmit, hogy lehet-e ilyen szívdöglesztő. Ezért a páros első csókja azonnal híressé vált, mémek sokaságát indította el, már az arra adott nézői reakciók is külön tageket kaptak, és kommentek sokasága mutatja, hogy nők ezrei vágynak egy ugyanilyen gyengéd első csókra.
Ez a jól megkomponált jelenet szinte új filmes toposszá vált, mint a rabbi csókja. Joanne és Noah engedve az érzelmeiknek, persze szigorúan csak próbaképp, mi lenne ha… ha két barát egyszer, de egyetlen egyszer mégis megcsókolná egymást. Véletlenül összekeveredik a kóser és a tréfli, annak ellenére, hogy egy rabbi talán nem jutna el idáig, hanem udvariasan de határozottan visszaterelné Joanne-t a helyes útra, vagy ha esetleg mégsem tenné, akkor arra mérget vehetünk, hogy az anyukája biztosan gondoskodna róla.
Noah édesanyja valóban mindent megtesz, hogy szétválassza a párt, és eltávolítsa az idegen nőt a családból. Az anyát alakító Tovah Feldshuh az egyik legjobb karakter a sorozatban, biztos, hogy senki nem kívánná anyósának, mosolygós gyilkos tekintetétől megfagy az ereinkben a vér, és a szerepből adódó humort maximálisan ki is aknázza.
Az amerikai recenziók a sorozat, illetve írójának szemére vetik, hogy a zsidó nőket sematikusan merev hárpiának ábrázolja, míg a sikszék mind lazák és jófejek. Erin Foster viszont nem sokat törődött a kritikákkal, sem a jellemábrázolások mélyebb kibontásával, és azt válaszolta az ezt firtató kérdésekre, hogy ezen nem gondolkodott. Tény, hogy a történet bevallottan önéletrajzi ihletettségű, mivel Erin a férje kedvéért tért be a zsidó vallásba.
A romantikus komédia gerincét adó elnagyolt karakterek – mint pl. Noah fura bátyja és mindenkit bullyingoló sógornője – lehetnének jobban kidolgozottak, és a figurák hihetőbbek. Nem vesztettünk volna sokat akkor sem, ha kihagyják az olyan sablonosnak nevezhető helyzetkomikumot, amikor a rabbi, új barátnője unszolására életében először megy szex shopba, és rögtön szembe találkozik közössége egyik köztiszteletben álló elöljárójával. Ezek a hiányosságok kisebb űrt hagynak maguk után, de könnyed néznivalónak azért megteszi.
Steve Leder, a Los Angeles-i Wilshire Boulevard Temple rabbija, a széria vallási szakértője szerint a karakterek megszólalásig hasonlítanak az igazi emberekre. A sorozat legnagyobb erőssége pedig erre a régi mondásra rímel:
A zsidók ugyanolyanok, mint a többiek, csak még inkább.