Az egyetlen budapesti zsidó ellenállás a nyilas diktatúrában

A józsefvárosi „Kis Varsó” történetéről forgatott a DW Magyar stábja.

A magyarországi holokausztról egyre több dolgot ismerünk, azt azonban kevesen tudják, hogy Budapesten, pontosabban Józsefvárosban 1944 októberében fegyveres összecsapások zajlottak a helyi zsidó lakosok valamint a magyar nyilasok és német katonák között.

A józsefvárosi „Kis Varsó”: az egyetlen budapesti zsidó ellenállás története a nyilas diktatúrában

A magyarországi holokausztról egyre több dolgot ismerünk, azt azonban kevesen tudják, hogy Budapesten, pontosabban Józsefvárosban 1944 októberében fegyveres összecsapások zajlottak a helyi zsidó lakosok valamint a magyar nyilasok és német katonák között. A varsói gettófelkelés után csak „Kis Varsóként” emlegetett, a Népszínház utca és a Teleki tér környékén történt fegyveres ellenállás máig nem teljesen tisztázott része a magyar történelemnek.

A varsói gettófelkelés után csak „Kis Varsóként” emlegetett, a Népszínház utca és a Teleki tér környékén történt fegyveres ellenállás máig nem teljesen tisztázott része a magyar történelemnek. Sokan ma is azt hiszik, hogy a vészkorszak alatt Magyarországon fegyveres zsidó ellenállás nem volt.

A nyolcadik kerületi Gláser Jakab Alapítvány mindent megtesz, hogy minél alaposabban dokumentálja a „Kis Varsó” történetét. A Józsefvárosi Önkormányzattal együttműködve városi sétát is rendeznek a témában, amin a DW Magyar stábja is részt vett, és a zsidó áldozatok rokonaival is forgatott.

Még több Kibic

Schmidt Máriával és Ungár Péterrel egyeztetett az antiszemitizmus elleni küzdelemért felelős miniszterelnöki megbízott

2025.06.12.4 nap ago
A magyar zsidó közösség és Izrael politikája közötti viszonyról beszélgettek.

Együttműködést kötött a Mazsihisz és az Országos Polgárőr Szövetség

2025.06.11.5 nap ago
Az együttműködés alapján rendszeres kapcsolattartás lesz a felekezet és a polgárőrség között a polgárőr szervezetek közterületi járőrszolgálatának célirányos szolgálatszervezése, a bűnmegelőzés és az információcsere érdekében.

A Dreyfus-ügy Franciaországban az antiszemitizmus elleni küzdelem szimbólumává vált

2025.06.06.1 hét ago
A francia nemzetgyűlés egyhangúlag elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely Alfred Dreyfust tábornoki rangra emeli, és ezzel a „jóvátételi aktussal” 130 évvel az elítélése után befejezte a rehabilitációját.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »