Az EMIH színházának képezne színészeket a Színház- és Filmművészeti Egyetem

A Baross utcai Firgun Ház a legújabb tervek szerint 2025-ben nyílhat meg. A jövőre induló zsidó színházi specializációra héber nyelvtudástól és vallási hovatartozástól függetlenül jelentkezhetnek a hallgatók.

Zsidó színházi specializációt indít jövő év szeptemberétől az osztatlan színművész szakos képzésén belül a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) – jelentették be az egyetem vezetői egy csütörtöki sajtótájékoztatón. Az MTI tudósítása szerint az ötéves képzés az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kezdeményezésére, a Milton Friedman Egyetemmel együttműködésben, hazai és nemzetközi szaktekintélyek közreműködésével valósul meg.

Az egykori pártszékház épülete a Baross utcában

A specializációra héber nyelvtudástól és vallási hovatartozástól függetlenül jelentkezhetnek a hallgatók. A zsidó színházi specializáció tartalmazza a zsidó színházművészet elméleti képzését, a színháztörténetet, az előadás- és műelemzést, valamint a zsidó drámák tanulmányozását. Emellett lesz hébernyelv-oktatás, valamint gyakorlati képzés, amelyben a hallgatók a magyar nyelvű színészképzést követően héber nyelvű színészmesterséget tanulnak a 7-10. félévben.

A hallgatóknak a 6-7. félévben egy izraeli egyetem színművészképzésébe lesz lehetőségük becsatlakozni, ahol eredeti nyelvi környezetben mélyíthetik el a tudásukat. A héber nyelv oktatását a Milton Friedman Egyetem fogja biztosítani. A 7-9 színművész hallgatót fognak kiválasztani az új specializációra.

Olyan hallgatók jelentkezését várják, akik vállalják, hogy a tanulmányaik után a Baross utcai Firgun Házban, a legújabb tervek szerint 2025-ben nyíló zsidó teátrum színészei lesznek.

Tárgyalnak a Tel-Avivi Egyetemmel egy 4-6 hetes blokk létrehozásáról, amely worksopokat és tanulmányutat is tartalmaz.

A sajtótájékoztatón Sepsi Enikő, az SZFE rektora bejelentette a képzés két osztályvezetőjét is: ez egyikük Maia Morgenstern, a bukaresti zsidó színház igazgatója, nemzetközileg elismert román színművész lesz, míg a másik osztályvezetői feladatot Réczei Tamás színházrendező, dramaturg, a Firgun Zsidó Kulturális Alapítvány elnöke vállalta. Az oktatásban mentori szerepet kap Szinetár Miklós rendező is. (Update: Szinetár Miklós a bejelentést követően a Facebookon közölte, hogy mégsem vesz részt az SZFE új képzésében.)

A Telex beszámolója szerint Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az SZFE új képzése egy újabb lépés a magyarországi zsidó identitás megélésére, ezért nagy reményeket fűznek a terveik szerint jövőre megnyíló Firgun színházhoz.

A Firgun Ház néven futó projektre az EMIH még 2019-ben kapott a magyar államtól 1,8 milliárd forintot abból a keretből, amelyet eredetileg előadó-művészeti szervezetek támogatására szántak. A szintén az államtól megkapott Baross utcai egykori pártszékház átalakításához először még Milton Ház néven mutattak be terveket, és a kivitelezés elkezdését 2020 második felére prognosztizálták a hitközségnél. Ezt követően 2021 ősze lett a lehetséges megnyitás céldátuma.

Végül Firgun Ház néven indult meg a kivitelezés 2023-ban. Az épületet a Future Plans építésziroda tervei szerint alakítják át, a kivitelezési munkákat a közbeszerzési eljárás nyertese, a legalacsonyabb árat (1,35 milliárd forint) ajánló Dobsza Constructive Kft. végzi. A korábban közölt 2024 végi megnyitás időpontja most 2025-re módosult.

2024 végére készülhet el az EMIH új színház és kulturális központja

Még több Kibic

Hatikva – A Klezmerész Együttes győzelem napi koncertje a Csányi5-ben

2025.04.25.24 óra ago
„Törzsközönségünk már tudja, hogy egy Klezmerész koncert egy örömünnep, ahol a színpad és a nézőtér eggyé olvad.”

Hogyan traumatizálhat valami, amit korábban soha nem tapasztaltam?

2025.04.21.5 nap ago
Visions of the Present címmel Alex Woz zsidó művész rendkívüli egyéni kiállítása először látható Budapesten.

Emlékszünk arra, amikor elvitték az édesanyánkat egy téli éjszaka

2025.04.16.1 hét ago
A többszörös díjnyertes Még emlékszem című film a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából most mindenki számára elérhetővé vált.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »