Üres padok a holokausztban elpusztított diákok emlékére

A Mazsike 2024 novemberében a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnáziumban és a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnáziumban helyez el Üres padok emlékjelet.

Az Üres padok programot franciaországi példa nyomán a Holokauszt Emlékközpont igazgatója, Szita Szabolcs és a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike) elnöke, Kirschner Péter kezdeményezték még 2014-ben, a Holokauszt Emlékév keretében. A program meghirdetéséhez az ország több patinás és humanista gondolkodású középiskolája csatlakozott. A programba bekapcsolódó iskolák diákjai szakértők segítségével kutatták fel azon egykori iskolatársaik nevét, akiknek a kirekesztő törvények miatt el kellett hagyniuk iskolájukat, diáktársaikat és a holokauszt áldozataivá váltak.

Üres padok emlékjel (Fotó: Mazsike)

Ezen diákok nevét az iskolákban őrzi meg az Üres padok emlékjel. A fatörzsre és évgyűrűre emlékeztető fehérbeton plasztikát a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem hallgatói, Zsiga Renáta és Varga Natália tervezték. (A pályázatot bíráló zsűri olyan neves tagokkal bírt, mint Erdély Mátyás, a Saul fia operatőre.)

A fiatalok bátran és őszintén kérdeznek, és nem fogadnak el mellébeszélő, hazug válaszokat. Most ők keresik a válaszokat, hogy hová lettek a zsidó tanulók az egykori iskolákból. A program az adott iskolában végzett kutatómunkán, egykori tablók, évkönyvek, osztálynaplók áttekintésén és helytörténeti kutatáson alapult.

A kezdeményezéshez az ország számos középiskolája csatlakozott. Az első emlékjelek avatására a 2016-2017 tanévben került sor, megindítóan szép megemlékezések keretében. Az a tapasztalat, hogy a kutatásban résztvevő diákok nem elégedtek meg az áldozatok nevének kiderítésével, hanem feldolgozták családjaik történetét, és az iskolák történetének emlékeit, dokumentumait is feltárták. Az avatásokról szóló híradások nyomán újabb iskolák jelentkeztek, és kapcsolódtak be a programba. Fontosnak tartjuk, hogy a folyamat ne szakadjon meg, a program most kiterjedt az egyházi fenntartású felekezeti iskolákra.

2021-ben Szenes Hanna születésének 100. évfordulójára egykori iskolájában a budai Baár-Madas Református Gimnáziumban helyeztek el Üres padok emlékjelet.

2024-ben pedig a holokauszt 80. évfordulójára emlékezve a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnáziumban és a Nyíregyházi Kossuth Lajos Evangélikus Gimnáziumban állítanak Üres padok emlékjelet. A projekt az iskolákkal szoros együttműködéssel és a Mazsök támogatásával valósul meg.

Avató ünnepségek:

2024. november 18. hétfő 12.30, Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium (7150 Bonyhád, Kossuth Lajos u. 4.)

2024. november 19. kedd 11.30, Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium (4400 Nyíregyháza, Szent István u. 17-19.)

Még több Kibic

Egykor nekik szólt a himnusz

2025.05.26.6 nap ago
A Holokauszt 80 emlékév programsorozat kapcsán a Maccabi VAC kültéri kiállítással adózik azon magyar zsidó sportolók és sportvezetők emlékének, akik örökre beírták a nevüket a magyar sport történetébe.

Szabó György: Nem lehet úgy pénzt osztani, hogy ne kapjon kritikát az ember

2025.05.08.3 hét ago
Szabó Györggyel, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) kuratóriumának elnökével a Holokauszt80 emlékév nehézségeiről, sikereiről és tanulságairól beszélgettünk. Az elnök a Mazsököt ért kritikák mellett arról is beszélt, hogy szerinte melyik megemlékezési formákkal lehet megszólítani a fiatalokat. Örömmel látja, hogy sokat javult a civil szervezetek és a köztük lévő viszony, hiszen zsidó identitás megtartásáért folytatott küzdelemben mindenkire szükség van. Azzal a kritikával viszont nem ért egyet, hogy a kormányzat azt sugallná, hogy a holokauszt nem a teljes társadalom, hanem a zsidók tragédiája.

Ég a városunk, testvér! – A holokauszt idején írt jiddis dalok csendültek fel a Gólem Központban

2025.02.25.3 hónap ago
A tizenhárom éve futó Zene a tragédia idején című programot Amit Weiner, a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia tanára álmodta meg. A rövid, alig másfél órás műsorban olyan félprofi szerzők művei szólaltak meg, akik nem élték túl a holokausztot, de a vészkorszakban szerzett dalaik által mégis itt hagytak valamit magukból a világnak.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »