Győri és környékbeli diákok ismerhették meg a cseh zsidóság sok évszázados történelmét

A Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány által szervezett utazás a társadalmi együttélés fokozott békéjét, az embertársak közötti tolerancia és megértés erősödését szolgálta.

A Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány 2024 októberének első napjaiban tanulmányi kirándulást szervezett azon középiskolás diákoknak, akik részt vettek az áprilisban zárult, a győri és környékbeli zsidóság történetével foglalkozó pályázaton, olvasható az alapítvány közleményében.

A cseh zsidó gyerekeket mentő Nicholas Winton szobránál (Fotó: Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány)

A kísérő tanárokkal együtt közel 40 főt kitevő csapat megismerkedett Prága fő nevezetességeivel. Felkeresték a zsidóság történelmi emlékhelyeit: a 13. századi, kora gótikus, ma is működő Régi-új zsinagógát – melynek oldalfalain ma a 2023. októberében túszul ejtett izraeli, még életben lévő vagy brutálisan meggyilkolt foglyok fényképei láthatók –, a 16. században épített, ma a holokauszt áldozataira emlékező Pinkász-zsinagógát, valamint az 1868-ban nyílt mór stílusú Spanyol zsinagógát, amely a cseh zsidóság történetét bemutató kiállításnak ad otthont.

A diákok meglátogatták a 15. századtól használt zsidó temetőt, ahol 12 ezer sírkő zsúfolódott össze, mert a zsidó közösség részére kijelölt temetkezési hely szűkössége miatt az évszázadok során több rétegben kellett temetkezni.

Megrendülve szembesültek a „emberségesnek” hazudott theresienstadti gettóval, amit az SS Adolf Eichmann és embereinek kíméletlen irányításával tranzit gettónak használt oly módon, hogy ide fennállása alatt közel 140 ezer zsidót deportáltak és 1942-45 között innen 90 ezer személyt hurcoltak tovább haláltáborokba: Auschwitzba, Treblinkába és Sobiborba, valamint a balti államok gettóiba, továbbá Lodzba, Minszkbe és Varsóba.

A theresienstadti Kis Erőd bejáratánál (Fotó: Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány)

A diákok végigjárták a Kis Erőd gyilkos helyszíneit, ahol a jóságos Patyomkin-falunak álcázott Theresienstadt a maga brutalitásában nyilvánult meg. Theresienstadt „egyedi, különös és sajátos” jellegének megértését Karsai László történésznek a helyszínen tartott előadása nagyban elősegítette.

Győri, pannonhalmai és csornai technikumok és gimnáziumok 15-18 éves diákjainak és tanárainak alkalma nyílott bepillantani a cseh történelembe, különös tekintettel a zsidó közösség sok évszázados helyi történetébe és a holokauszt csehországi borzalmaiba.

Az ő sorsuk, a mi történelmünk – Diákpályázat Győr és környékének zsidó emlékeiről

Még több Kibic

Nyílt nap a Lauder Iskolában

2024.10.31.5 nap ago
Nyílt napot tartanak az első évfolyam iránt érdeklődők számára.

A karcagi zsinagógában mutatták be először az Élet Menete új holokauszt-kiállítását

2024.09.19.2 hónap ago
A oktatási anyag az Auschwitz-Birkenau koncentrációs táborok óriás makettjeinek segítségével mutatja be a holokausztot és annak szélesebb kontextusát, illetve a helyi zsidó közösséghez köthető eseményeket.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »