Egy holokauszt-kiállítás pszichológiai vonatkozásai

A trauma kirajzolódása: kerekasztal-beszélgetés az Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című kiállításhoz kapcsolódóan.

A pszichológia ismert tézise szerint a trauma elszenvedésének pillanatában az áldozat szervezete a túlélés érdekében reagál, így az ember sokszor nem képes folyamatában érzékelni és felidézni a vele megtörtént eseményeket. A traumafeldolgozás csak utólag történik meg, és jelentős szerepet játszhat benne a művészi alkotó-tevékenység – ám ennek kapcsán érdemes tisztázni, hogy mi is az a lelki trauma? Milyen a természete, hogyan és hol raktározza el azt az emberi agy? Miért és hogyan öröklődhet egy lelki trauma generációkon át? Hogyan fejti ki hatását a transzgenerációs mintázat a holokauszt-túlélők első-, másod-, a harmad-, vagy akár negyedik nemzedékének tagjaiban?

A holokauszt ábrázolhatósága mindmáig érzékeny és sokat vitatott kérdés

Ilyen és ehhez hasonló, izgalmas kérdésekre kaphatnak választ A trauma kirajzolódása című kerekasztal-beszélgetésen, amelyet a Magyar Nemzeti Galériában (MNG) rendeznek meg október 8-án, kedden délután 5 órától.

A beszélgetés résztvevői: Farkas Zsófia, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár munkatársa, az Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című tárlat kurátora, valamint Richter Júlia, a Traumaközpont klinikai igazgatója, A holokauszt nemzedékei című kötet társszerzője, akikkel Gyárfás Dorka kulturális újságíró beszélget.

Transzgenerációs atmoszféra és a holokauszt traumájának nyomai

A beszélgetés a Magyar Nemzeti Galériában megtekinthető, Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című kiállításhoz kapcsolódik, amelyen a koncentrációs táborok, a gettó vagy a munkaszolgálat mindennapjait megörökítő grafikák láthatók. A műveket ismert és kevésbé ismert magyar képzőművészek, túlélők – többek között Kádár Béla, Bálint Endre és Gedő Ilka – készítették, és arra mutatnak rá: a holokauszt képzőművészeti ábrázolása, a szemtanú művészek nézőpontja, a látottak művészi dokumentálása kulcsfontosságú a holokauszt megértéséhez, értelmezéséhez.

Az október 13-ig meghosszabbított tárlaton szereplő műtárgyak nagy része a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményéből származik, amelyeket más magyarországi intézményekből és külföldről érkező művek egészítenek ki.

Meghosszabbítja a holokauszt emlékezetét bemutató kiállítását a Magyar Nemzeti Galéria

Még több Kibic

Hogyan traumatizálhat valami, amit korábban soha nem tapasztaltam?

2025.04.21.1 nap ago
Visions of the Present címmel Alex Woz zsidó művész rendkívüli egyéni kiállítása először látható Budapesten.

Emlékszünk arra, amikor elvitték az édesanyánkat egy téli éjszaka

2025.04.16.6 nap ago
A többszörös díjnyertes Még emlékszem című film a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja alkalmából most mindenki számára elérhetővé vált.

Lily Ebertről szóló filmet mutatnak be a holokauszt magyar áldozatainak emléknapján

2025.04.16.6 nap ago
Az ATV műsorán látható dokumentumfilm a világhírű magyar holokauszt-túlélő történetét mutatja be.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »