Irathamisító műhely – Kalandjáték a cionista ellenállás igaz történetei alapján

A Hasomer Hacair egy olyan, oktatási céllal készülő program létrehozásán dolgozik, amely a cionista ellenállás történetét egy interaktív játékon keresztül ismerteti meg a látogatókkal.

A vészkorszak alatt a zsidó ifjúsági élet körülményei és folytonossága különleges módszereket követeltek meg. A Hasomer Hacair fokozatosan beletanult az illegalitás módszereibe, körülményeibe és követelményeibe. A cionista mozgalmak fiataljai felkészültek a nehezére: bunkereket építettek és elkezdték a hamis papírok gyártását.

A Somerben a túlélésről és az életről beszélnek, amikor a holokausztról oktatnak. Ehhez legjobb eszköz az egyéni történetek és a cionista ellenállás hősies tetteinek elmesélése.

A Vadász utca 29., az „Üvegház”, a Svájci Követség Idegen Érdekek Képviseletének kivándorlási osztálya 1944-ben, itt működött a cionista ellenállók központja (Fotó: Fortepan/Archiv Für Zeitgeschichte Eth Zürich/Agnes Hirschi/Carl Lutz felvétele)

A cionista ellenállás történetét egy interaktív játékon keresztül szeretnék megismertetni a látogatókkal. A játék formájában és eszközeiben is követi a szabadulószobák működését. Vagyis a résztvevők egy zárt játéktérben oldanak meg logikailag összefüggő feladatokat. A feladatok elvégzésével érik el a játékban kitűzött célt és hagyják el a játékteret. A kalandjáték célja – népszerű társaitól eltérően – elsődlegesen nem a szórakoztatás, hanem az oktatás. A szórakoztatást eszközként használják az ismeretterjesztés elősegítésére.

Az iskolákban, egy osztályteremben felállítható mobil érzékenyítő kalandjáték várhatóan 2025-ben fog elkészülni.

A témakör érzékenységéből adódóan a játékot nem szabadulószobának, hanem logikai és oktató kalandjátéknak nevezik a továbbiakban.

Még több Kibic

Ég a városunk, testvér! – A holokauszt idején írt jiddis dalok csendültek fel a Gólem Központban

2025.02.25.2 hónap ago
A tizenhárom éve futó Zene a tragédia idején című programot Amit Weiner, a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia tanára álmodta meg. A rövid, alig másfél órás műsorban olyan félprofi szerzők művei szólaltak meg, akik nem élték túl a holokausztot, de a vészkorszakban szerzett dalaik által mégis itt hagytak valamit magukból a világnak.

Zene a tragédia idején – Egyedülálló koncert a Gólem Központban

2025.01.29.3 hónap ago
A zene fontos szerepet játszott a koncentrációs táborok, a gettók és a megsemmisítő táborok foglyainak életében.

Az egykori budapesti gettó határa mentén járt körbe a sófár hangja

2025.01.18.3 hónap ago
Diákok, önkéntesek és zsidó civil szervezetek tagjai élőlánccal emlékeztek a budapesti gettó felszabadításának 80. évfordulójára. A ZSKF által szervezett Gettó Szíve megemlékezés volt az első, amely az új Klauzál téri emlékműnél zajlott.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »