Irathamisító műhely – Kalandjáték a cionista ellenállás igaz történetei alapján

A Hasomer Hacair egy olyan, oktatási céllal készülő program létrehozásán dolgozik, amely a cionista ellenállás történetét egy interaktív játékon keresztül ismerteti meg a látogatókkal.

A vészkorszak alatt a zsidó ifjúsági élet körülményei és folytonossága különleges módszereket követeltek meg. A Hasomer Hacair fokozatosan beletanult az illegalitás módszereibe, körülményeibe és követelményeibe. A cionista mozgalmak fiataljai felkészültek a nehezére: bunkereket építettek és elkezdték a hamis papírok gyártását.

A Somerben a túlélésről és az életről beszélnek, amikor a holokausztról oktatnak. Ehhez legjobb eszköz az egyéni történetek és a cionista ellenállás hősies tetteinek elmesélése.

A Vadász utca 29., az “Üvegház”, a Svájci Követség Idegen Érdekek Képviseletének kivándorlási osztálya 1944-ben, itt működött a cionista ellenállók központja (Fotó: Fortepan/Archiv Für Zeitgeschichte Eth Zürich/Agnes Hirschi/Carl Lutz felvétele)

A cionista ellenállás történetét egy interaktív játékon keresztül szeretnék megismertetni a látogatókkal. A játék formájában és eszközeiben is követi a szabadulószobák működését. Vagyis a résztvevők egy zárt játéktérben oldanak meg logikailag összefüggő feladatokat. A feladatok elvégzésével érik el a játékban kitűzött célt és hagyják el a játékteret. A kalandjáték célja – népszerű társaitól eltérően – elsődlegesen nem a szórakoztatás, hanem az oktatás. A szórakoztatást eszközként használják az ismeretterjesztés elősegítésére.

Az iskolákban, egy osztályteremben felállítható mobil érzékenyítő kalandjáték várhatóan 2025-ben fog elkészülni.

A témakör érzékenységéből adódóan a játékot nem szabadulószobának, hanem logikai és oktató kalandjátéknak nevezik a továbbiakban.

Kapcsolódó cikkek

Waldsee 1944 – Soha meg nem válaszolt levelezőlapok Auschwitzból

2024.09.30.1 hét ago
A 2B Galéria legutóbbi Waldsee 1944 kiállítására írók és költők írták meg tábori levelezőlapjukat, idén pedig a vizuális alkotók mellett zeneszerzőket is bevontak a közös emlékezésbe.

Ledor vádor, nemzedékről nemzedékre – Emlékest a holokauszt 80. évfordulója alkalmából

2024.09.24.2 hét ago
A Limmud Magyarország eseményén láthatja először a közönség Rajk László frottázsát, amelyet a művész a birkenaui haláltábor fürdőjének, a hírhedt „szaunának” a padozatáról készített 2013-ban.

A holokauszt 33 tárgyon keresztül. Második rész

2024.09.16.3 hét ago
A Csányi5-ben vetített, Auschwitzról szóló filmek személyes, családi történetekre koncentrálnak.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »