
Az ezeréves erdő homálya – Színdarab a tiszaeszlári vérvádról
Az Apertúra társulat előadása nemcsak a vizsgálat körülményeit mutatja be, de a helyi-, illetve az országos közvélemény hangulatváltozásairól is képet ad. A nagy erdő, mely tele van homálylyal című darabot az idei Ördögkatlan Fesztiválon láttuk.
Az Apertúra színtársulat az idei évadban újra játszani fogja a tiszaeszlári vérvád peréről és körülményeiről szóló kiváló, A nagy erdő, mely tele van homálylyal című darabját. Az előadás a vizsgálat körülményeiről és a helyi-, illetve az országos közvélemény hangulatváltozásairól tudósít, miközben olyan apróságokat is bemutat, mint a Solymosi Esztert cselédként foglalkoztató asszony kegyetlenkedéseit a lánnyal szemben.

Az előadást Benkó Bence írta és rendezte Eötvös Károly A nagy per, mely ezer éve folyik s még sincs vége című könyve nyomán. Eötvös Károly jogász és országgyűlési képviselő volt, aki annak ellenére is vállalta – másokkal közösen – a tiszaeszlári vádlottak védelmét, hogy ekkoriban az országban olyan népszerűek voltak az antiszemita eszmék, hogy az Istóczy Győző fémjelezte Országos Antiszemita Párt két egymást követő ciklusban is több tucat képviselőt tudott bejuttatni az országgyűlésbe. A darabban több olyan beszéd is elhangzik, amelyeket Istóczy mondott el országgyűlési képviselőként a vérvádról és a perről.
Eötvös évtizedekkel később írt könyvet a perről, de más regényeiben is foglalkozott azzal, hogy Magyarországon a zsidók helyzete milyen sanyarú. Az Utazás a Balaton körül című kötetében például azt írja, hogy:
„Hej, zsidó, neked még a neved is csúfság! Ha szidni kell valakit: téged szidnak. Ha ütni lehet valakit: téged ütnek. Ha áldozat kell száz közügyre: tőled várják az áldozatot. Haragudnod semmiért se szabad, panaszaidért kinevetnek. Ezer szegényed van: nem sajnálnak. Tíz gazdag embered van: irigység mar érte. Rossz embereidet a szemedre hányják, jó embereidért mindenki fukar a dicsérettel.”
A darab alapvetően a pert követi végig, ugyanakkor számos olyan jelenet szerepel benne, amikor a tárgyalótermet elhagyva más helyszínekbe és eseményekbe nyerünk betekintést. Páratlan jelenetben tárják elénk, ahogy a libapásztor lányok győzik meg a mindössze négyéves Scharf Samut, hogy egy olyan rituális gyilkosságot látott, ami feltehetőn a valóságban soha, sehol nem történt meg. De látjuk Samu bátyjának, Móricznak a kényszervallatását is, ahogy azt is, ahogy vádlottak padján ülő apjuknak végig kell hallgatnia, ahogy a saját fia ellene vall.

Az előadás elénk tárja a maga félelmetes valóságában, hogy milyen előítéletekkel, szakmaiatlanul, erőszakkal és erős hozzá nem értéssel zajlik a nyomozás Solymosi Eszter ügyében. A cselekmény egyszerre szomorú és érdekes, ugyanakkor a társulat a feszültséget gyakran humoros mozzanatokkal igyekszik feloldani. Ilyen például az, amikor a vizsgálóbíró abbéli dühében, hogy egyre több zsidók ellen szóló bizonyíték megcáfolásra kerül, kiabálva felemleget más hasonló vérvádakat, hiszen Toroczkai László is megmondta, hogy a külföldi haszid zsidók a kóser Traubi Szóda gyár „felszentelése” miatt gyilkoltak meg egy helyi gyereket.
Az Apertúra előadásának zenéjét Horváth Szabolcs válogatta össze. A darabban a magyar és zsidó-magyar népdalok sokszor váratlanul veszik át a beszéd szerepét, ily módon sokkal átélhetőbben adják át a nézők számára azokat az érzelmeket és hangulati változásokat, melyeket a darab közvetíteni kíván. A zenei betétek csak még erősebbé teszik az amúgy is feszültségekkel teli előadást. Az Apertúra A nagy erdő, mely tele van homálylyalt legközelebb október 23-án játssza a az Apertúra bázison, a Gólem Központban, amire itt lehet jegyet vásárolni.

„Tisztelt egybenlévők, jelengyűltek, emberek és magyarok és zsidók és mindenki más, ki e jól körülhatárolható kategóriákba bizony beleérezni önmagát nem képes: a tárgyalást ezennel megnyitjuk!”
Szereplők: Bán Bálint, Borsányi Dániel, Csarkó Bettina, Formán Bálint, Király Dániel, Meyer Lili / Gellért Dorottya, Urbán Richárd, valamint Dajka Szúra Szeréna / Urmai Blanka
Zene: Horváth Szabolcs
Produkciós vezető: Berta Ninett
Rendezőasszisztens: Papp Leticia
Író / rendező: Benkó Bence
Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!
