Szakácskönyv a túlélésért – A történelem mindig meghatározza az egyén életét

A Haver Alapítvány és a Gólem Színház együttműködésében létrejött oktatási projekt ebben a tanévben összesen 100 középiskolás diákhoz fog eljutni a Holokauszt 80 eseménysorozat keretében.

A Szakácskönyv a túlélésért című oktatási projekt a Haver Alapítvány és a Gólem Színház együttműködésében jön létre. A projekt alapját Hédi néni – Endrei Hedvig – magyar holokauszt-túlélő élettörténete adja. Czingel Szilvia, a Centropa Alapítvány munkatársaként egy életútinterjúban rögzítette, majd Szakácskönyv a túlélésért címmel egy interjúkötetben megírta Hédi néni történetét, amelyből a Gólem Színház azonos címmel színdarabot készített.

Fotó: Haver Alapítvány

A Haver Alapítvánnyal való közös munka elején a színdarabból egy rövidített, 45 perces tantermi verzió is készült, amelyet elő lehet adni színházban, vagy akár az iskolában is – sőt, a Covid óta videófelvétel formájában is meg lehet tekinteni. Erre a 45 perces színdarabra épített rá a Haver egy szintén 45 perces foglalkozást, amelyben a foglalkozást vezetők interaktív gyakorlatokon és irányított beszélgetésen keresztül segítik a diákokat a színdarab megértésében és feldolgozásában.

A projekt célja megmutatni a diákoknak, hogy a történelem olykor banális, máskor felfoghatatlanul tragikus módon, de mindig meghatározza az egyén életét, még akkor is, ha az egyén – akárcsak Hédi néni – passzívan, a háttérben meghúzódva igyekszik túlélni.

Jelen projekt során a Haver Alapítvány vállalja, hogy a 2024/2025-ös tanév alatt öt Szakácskönyv a túlélésért foglalkozást tart összesen 100 középiskolás diáknak. Az öt foglalkozásból három vidéken zajlik.

Kapcsolódó cikkek

Waldsee 1944 – Soha meg nem válaszolt levelezőlapok Auschwitzból

2024.09.30.1 hét ago
A 2B Galéria legutóbbi Waldsee 1944 kiállítására írók és költők írták meg tábori levelezőlapjukat, idén pedig a vizuális alkotók mellett zeneszerzőket is bevontak a közös emlékezésbe.

Ledor vádor, nemzedékről nemzedékre – Emlékest a holokauszt 80. évfordulója alkalmából

2024.09.24.2 hét ago
A Limmud Magyarország eseményén láthatja először a közönség Rajk László frottázsát, amelyet a művész a birkenaui haláltábor fürdőjének, a hírhedt „szaunának” a padozatáról készített 2013-ban.

Irathamisító műhely – Kalandjáték a cionista ellenállás igaz történetei alapján

2024.09.20.3 hét ago
A Hasomer Hacair egy olyan, oktatási céllal készülő program létrehozásán dolgozik, amely a cionista ellenállás történetét egy interaktív játékon keresztül ismerteti meg a látogatókkal.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »