Zsidósága miatt bujkálnia kellett Magyarország egyetlen női egyéni Grand Slam-bajnokának

Kiállítással emlékeznek meg a 100 évvel ezelőtt született Körmöczy Zsuzsáról, aki minden idők legsikeresebb magyar teniszezőnője volt.

Születésének századik évfordulója alkalmából kiállítás nyílt Körmöczy Zsuzsa emlékére a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) központjában.

A keddi nyitóünnepségen Gáspár Balázs edző, szakíró és tenisztörténeti műgyűjtő mesélt a Roland Garros 1958-as bajnokának életútjáról, megemlítve, hogy személyes ismeretség kötötte a 2006-ban elhunyt legendához. A tárlat nyolc nagy molinóján korabeli fotók és idézetek elevenítik fel Körmöczy Zsuzsa életének főbb állomásait, benne a balatonföldvári kezdetekkel, amikor a helyi tréner ingyen edzette a tehetséges kislányt, a második világháború alatti bujkálással és a számtalan bajnoki címmel.

Körmöczy Zsuzsa 1924. augusztus 25-én született Budapesten zsidó családba. 16 évesen, 1940-ben szerezte meg első magyar bajnoki címét. A zsidótörvények miatt azonban egyre kevesebb versenyen indulhatott, majd önként abbahagyta a sportot, a vészkorszakot bujkálva, álnéven élte túl. A 24.hu cikke szerint a pasaréti pincében való bujkálás során veséjével megbetegedett, hét műtétet hajtottak rajta végre, ezért még éveken át nem tudott versenyzni.

– jelentette ki Gáspár Balázs. „Emellett második volt a szakírók által összeállított világranglistán, amelyen tíz évig szerepelt a legjobb tízben.”

A Nemzeti Edzés Központban kiállítják Körmöczy Zsuzsa teniszruháit és monogramos faütőjét is, a tárlat napközben ingyen látogatható.

Körmöczy Zsuzsa

A legendás teniszbajnok Körmöczy Zsuzsa életéről szóló összeállítás.

A vándorkiállítás a „Körmöczy 100″ programsorozatban – amelynek keretében pénteken a róla elnevezett teniszcentrum bejáratánál helyezett el koszorút Markovits László, az MTSZ szakmai alelnöke – a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen (TF), a Vasas SC pasaréti központjában és a decemberi országos bajnokságon is megtekinthető lesz.

A megnyitó végén a legsikeresebb magyar teniszezőnő lánya, ifj. Körmöczy Zsuzsa mondott köszönetet a szervezőknek.

Kapcsolódó cikkek

Egy holokauszt-kiállítás pszichológiai vonatkozásai

2024.10.03.5 nap ago
A trauma kirajzolódása: kerekasztal-beszélgetés az Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című kiállításhoz kapcsolódóan.

Kiskamaszsors a csillagos ház árnyékában

2024.09.27.2 hét ago
Zágoni Balázs A csillag és a százados című, új ifjúsági regényének hőse, Dávid tizenévesen éli át azokat a történéseket, amelyeket a felnőttek sem értettek igazán: kilakoltatást, bujkálást, megaláztatást – és az összefogást a legnehezebb helyzetekben.

Rendkívüli Sorstalanság-előadás a Magyar Nemzeti Galériában

2024.09.26.2 hét ago
A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár és a Magyar Nemzeti Galéria közös holokauszt-kiállításához kapcsolódva adják elő a Katona József Színház művészei Kertész Imre regényének színpadi változatát.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »