Benda Iván fotóművész és Orosz Ferenc kutató kapták idén a Karig Sára-díjat

A holokauszt idején zsidó gyerekeket mentő író, műfordítóról elnevezett díjban az a magyar állampolgár részesülhet, aki élete során bátran, egyenes gerinccel élt, tettein keresztül a társadalmi igazságosságra törekedett és ebben példát mutatott embertársainak.

A Raoul Wallenberg Emberség Háza Egyesület idén Benda Iván fotóművésznek és Orosz Ferenc biokémikus kutatónak ítélte oda a Karig Sára-díjat, amelyet a hétvégén a a Budavári Városházán rendezett emlékülésen adtak át.

Az indoklás szerint „Benda Iván művészi módon ábrázolja a szentföldi zsidó, keresztény és muszlim civilizáció értékeit, a magyarországi zsidó múlt és jelen képeit. A holokauszt-tragédiát egyedülállóan művészi fotókkal, eredeti történelmi dokumentumokkal mutatja be. Színes és független értelmiségi létet, felelős emberség, hiteles értékalapú közösségi vállalás és a kiszolgáltatottak iránti mindenkori szolidaritás határozza meg. Vállalja a megbélyegzés és társadalmi megkülönböztetés minden formájának az elvetését.”

„Orosz Ferenc eddigi életpályájával megmutatta, hogy minden politikai rendszerben, mindig a demokratikus értékeket képviseli. Többszöri, személyes fizikai veszélyeztetése után is újra vállalja az emberi méltóságot és az antiszemitizmus elleni fellépést. Lojalitása a köz javáért törhetetlen. Mindig azt az utat követi, melyet belső iránytűje, lelkiismerete mutat.”

A Karig Sára-díjat 2023-ban alapította a Raoul Wallenberg Emberség Háza Egyesület. A kiírás szerint Karig Sára-díjban részesülhet az a magyar állampolgár,

  • aki – Karig Sárához méltóan – egyenes gerinccel élt,tettein keresztül a társadalmi igazságosságra törekedett, s ebben példát mutatott embertársainak,
  • akit nem lehetett megvesztegetni, aki mindig szem előtt tartotta az emberi és közösségi értékeket és ezért kivívta szűkebb-tágabb környezete elismerését, megbecsülését,
  • aki élete folyamán bizonyította, hogy nem lehet megvenni, megfenyegetni attól függetlenül, hogy milyen politikai rendszerben él,
  • aki szakmai és magán életében (fizikai, pszichikai) kockázatot vállalt, vagy megkülönböztetésnek teszi ki magát,
  • akinek célja egy olyan társadalom megvalósítása, melyben a megkülönböztetés nem elfogadható.

Karig Sára 1944-től a Svéd Vöröskereszt gyermekosztályán dolgozott, Asta Nielsson és Valdemar Langlet munkatársaként. Nagyon sok zsidó gyermek, magyar katonaszökevény, angol hadifogoly köszönhette neki az életét, többek között Székely Magda vagy Gyarmati Fanni édesanyja is. Embermentő tevékenységéért 1985-ben a Jad Vasem Világ Igaza kitüntetésben részesítette.

Zsidó gyerekeket mentő magyar műfordítóról elnevezett díjat alapítottak

Kapcsolódó cikkek

Budapest 1944: halálmenet, munkaszolgálat, deportálás

2024.10.08.12 óra ago
Neves szakértők részvételével rendez tudományos tanácskozást a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár a Mazsihisz-székház Goldmark-termében október 14-én, hétfőn 14 órától.

Sárga szalagok lepték el Budapestet a Gázában fogva tartott izraeli túszokra emlékezve

2024.10.08.15 óra ago
A Kidma október 7-i akcióját virágültetés és zsidó civil szervezetek által rendezett éneklős, táncos flashmob követte a Vörösmarty téren. Az izraeli áldozatok neveit olvasták fel a Dohány zsinagóga előtt.

Ros hásáná: 15,8 milliósra tehető a világ zsidósága

2024.10.03.6 nap ago
Magyarország a 10 legnagyobb zsidó lakosságú országok között a Szochnut által közölt adatok szerint.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »