A 7. kerületi Csányi utca egy napra Sálom utcává változott

A Sálom utcában jártunk az Európai Zsidó Kultúra Napján, ahol többek között a MAZS hamarosan átadásra kerülő közösségi pontjába is betekinthettünk.

– tette fel a kérdést Borgula András, a Gólem Színház vezetője a vasárnapi kánikula ellenére a 7. kerületi kis utcában összegyűlteknek a rendezvény megnyitóján. Bár az utca közepére kihelyezett színpadra Borgula András mellé Neidermüller Péter, Erzsébetváros polgármestere, Heisler András, a Csányi5 kuratóriumi elnöke, Taly Shaul, a MAZS Alapítvány általános igazgatója, valamint Adéla Gálova, a Cseh Centrum igazgatója is felálltak, hamar kiderül, hogy nem fognak mind az öten beszédeket mondani egymás után „a béke, a kultúra és a művészet fontosságáról”.

Megnyitó performansz. Balról jobbra: Adéla Gálova, Taly Shaul, Borgula András, Neidermüller Péter és Heisler András (Fotó: Domokos Benedek / Gólem Központ)
Fotó: Domokos Benedek / Gólem Központ

Beszédek helyett egy rövid közös performansz nyitotta meg az eseményt, amelyből megtudhattuk „hogy miért jó az, hogy mi most itt együtt vagyunk és egy ideig együtt is maradunk”. Magyarázatot erre a következő bibliai idézetből kaptunk: „Hine má tov umá náim, sevet áchim gám jáchád”, avagy ahogyan a „kortársiasított” fordításban elhangzik:

Márpedig, ha az idelátogatók képesek békében együtt lenni ebben a kis utcában, akkor talán máshol is van remény. „Mindenkinek köszönjük, hogy velünk együtt megpróbálja ma megváltoztatni a világot, egy jobb, igazságosabb, szórakoztatóbb hellyé tenni azt. Ezért a mai napra a Csányi utcát Sálom utcának nevezzük át” – hangzott el, majd rögtön utána felcsendült a Szálám (Od jávo sálom álénu) című dal a Gólem fiatal művészeinek előadásában.

Szálám (Fotó: Domokos Benedek / Gólem Központ)
Fotó: Domokos Benedek / Gólem Központ

Szeptember első vasárnapja az Európai Unióban 1999 óta az Európai Zsidó Kultúra Napja, amely célja a zsidó kultúrával kapcsolatos tevékenységek megszervezése és szélesebb nyilvánosság előtti népszerűsítése a zsidó nép kulturális és történelmi örökségének feltárása érdekében. A Csányi utca, ahol több zsidó szervezet (Gólem Színház, Csányi5 és a MAZS több programja is ide költözik) működik, remek helyszín egy kortárs zsidó kulturális és művészeti fesztivál megtartására. Volt már itt tavaly Kultutca a Zsidó Budapest 150 éve rendezvénysorozat nyitóeseményeként, illetve Sütiutca purim ünnepe alkalmából.

Fotó: Domokos Benedek / Gólem Központ
Tanácsadás családfakutatáshoz (Fotó: Domokos Benedek / Gólem Központ)

A békén túl a Sálom utca szervezői a család témájára fókuszáltak. A délelőtt még inkább a kisebbeké a terep, sokan érkeztek gyerekkel, és a srácok már a megnyitó előtt lelkesen pingálták a macskaköveket. A felnőttek addig is abban kérhettek segítséget a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár munkatársaitól, hogyan kezdhetnek bele egy izgalmasnak ígérkező családfakutatásba. Vagy a rögtönzött utcajesivában meghallgathatták Komoróczy Szonja Ráhel, az OR-ZSE oktatási rektorhelyettesének előadását arról, milyen volt a férj-feleség viszony a bibliai időkben. Majd az egész család leülhetett Kostyál Viktor karikaturista kanapéjára, hogy egy vicces portréval örökítse meg a napon.

Komoróczy Szonja magyaráz (Fotó: Domokos Benedek / Gólem Központ)
Kostyál Viktor karikaturista alkot (Fotó: Domokos Benedek / Gólem Központ)

A több sátorral is kitelepült MAZS Alapítvány működésében a családnak szintén kiemelt figyelem jut. A MAZS ezen a napon tervezte megnyitni új közösségi pontját a Csányi utca 7. szám alatt, a Keleti Nyelvek Iskolája korábbi helyszínén, ám a felújítási munkák nem a várt ütemben zajlottak, ezért a megnyitóval még várni kell. Ide költözik a Jaffe Zsidó Családsegítő Szolgálat és a Jaffe támogatására létrehozott Narancsliget Adományközpont.

Utóbbi vezetője, Varga Veronika vezetett körbe, miközben arról mesélt, hogy az utóbbi heteket a költözéssel töltötték, és bár az új helyiség kisebb, mint a régi volt, viszont fényesebb és jól használható terekből áll. Már mindennek megvan a kijelölt helye, a szekrények és polcok is állnak. Még el kell készülnie az utcafronti bejáratnak, és pár hét múlva nyithatnak is. Varga Veronika hangsúlyozza, mivel az új hely kisebb, mint a Síp utcai volt, ezért nem tudtak mindent áthozni, de semmit sem dobtak ki. Ami nem fért el a Csányi utcai boltban, azt rászorulókkal foglalkozó szervezetek kapták meg, de még egy senki sem kellő fekete szövetanyag is gazdára talált egy metál fesztivál „személyében”.

A MAZS üzenőfala (Fotó: Domokos Benedek / Gólem Központ)
Zongorakoncert a Csányi5-ben (Fotó: Domokos Benedek / Gólem Központ)

A falakon futó a csöveket szándékosan nem rejtették el, ugyanis ez jelképezi a kapcsolatot a MAZS különféle programjai között, magyarázza a Kibicnek Vermes Gábor operatív igazgató. Míg az adománybolt a földszinten kapott helyet, a családsegítő az emeleti részt foglalja majd el. A kapcsolódó lelkisegély szolgáltatás külön helyiséget kap, de lesz kézműves szoba, illetve egy kisebb tárgyalószobát is berendeznek a fenti részen. A költözés folyamatos lesz, annak függvényében, hogyan sikerül a felújítási munkálatokkal elkészülni.

A Csányi utcai lokáció lehetőséget ad az együttműködésre a szomszédos Csányi5-tel és a Gólem Központtal, amely intézményekben javában zajlanak a Sálom utca programjai. Előbbi helyszínen többek között Saly Noémi történész tart előadást a bólesz nevű elfeledett zsidó süteményről, majd fiatal zongoristák fognak koncertet adni, hogy végül Dés László, Márton és Tamás ossza meg édesanyjuk gasztronómiai titkait. Mindeközben a Gólem Színházban Borgula András először Zrinyifalvi Eszterrel és Sipos Verával beszélget arról, lehet-e rossz egy zsidó család, ezután pedig Esty Lebovics matchmakerrel a zsidó párkeresésről. Míg délután a kinti teraszon koncertekkel szórakoztatják a látogatókat.

Fotó: Domokos Benedek / Gólem Központ
Borgula András beszélget (Fotó: Domokos Benedek / Gólem Központ)

A Sálom utca programjai Franz Kafka halálának 100. évfordulójáról is megemlékeztek. A Kafka és Prága című kültéri kiállítás tiszteleg az író emléke előtt. Kafkához kapcsolódóan beszélgetést, felolvasást és táncelőadást is tartottak.

Kafka 100 (Fotó: Domokos Benedek / Gólem Központ)

A Sálom utcát a Gólem Központ, az Erzsébetvárosi Önkormányzat, a MAZS Alapítvány és a Csányi5 szervezte. Partnereik voltak: Bálint Ház, ZsiFi, Mazsök, Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár és a Cseh Centrum.

Kapcsolódó cikkek

Izraeli fiatal művészek alkotásai, békeidőben és nehezebb napokon

2024.09.11.10 óra ago
Két fiatal izraeli filmes és rövidfilmek a jeruzsálemi Bezalel Művészeti Akadémiáról a Merkaz – Héber és Izreli Kultúrális Központban.

Bródy Sándor úgy volt a legmagyarabb írók egyike, hogy közben öntudatos zsidó maradt

2024.09.06.6 nap ago
A 100 éve elhunyt író sírja az évforduló alkalmából újult meg a Kozma utcai zsidó temetőben.

Egy géniusz tragédiája és Újlipótváros történetei a Mazsike szeptemberi sétáin

2024.09.04.1 hét ago
Az egyik séta során rekonstruálására került egy teljes egészében elfeledett és egészen rendkívüli életút, egy másikon kiderül, hogy mi történt a nemzetközi gettóban, ahol Szép Ernő, Konrád György és sokan mások találtak menedékre.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »