Auschwitzról szóló filmek újszerű megközelítéssel a Csányi5-ben

A program keretében csak olyan filmek kerültek kiválasztásra, amelyeket Magyarországon még soha nem vetítettek.

Az Erzsébetvárosi Zsidó Örökségért Alapítvány (Csányi5) – együttműködésben az Auschwitz-Birkenau Emlékmúzeummal – öt filmből álló sorozatot indít 2024. szeptember 1-jén.

Auschwitz, 1944 (Fotó: Fortepan / Lili Jacob)

Az Auschwitzról szóló filmek személyes, családi történetekre koncentrálnak. A megközelítés újszerű, a Múzeumban található tárgyak alapján indított múzeumi kutatások egyéni sorsokat, vagy akár családregényeket dolgoznak fel és jelenítenek meg filmen: kik voltak ők, mikor jöttek, mi történt velük és a család többi tagjával.

A tömegsírok, a krematóriumok borzalma mellett, vagy inkább helyett bemutatva azt, hogy az áldozatok nem névtelen halottak milliói, hanem ugyanolyan érző, szenvedő, szerető és igyekvő emberek voltak, mint bármelyikünk a 21. században.

 Az első vetítés 2024. szeptember 1. 18:30-kor lesz, ezt követően, minden hónapban egy-egy újabb film kerül majd bemutatásra, magyar felirattal.

A vetítések időpontjai:

2024.

  • szeptember 1. 18:30.
  • szeptember 29. 18:30.
  • október 10. 18:30
  • december 8. 18:30.

2025.

  • január 19. 18:30

Helyszín: Budapest, VII. kerület Csányi u. 5.

A programsorozat a MAZSÖK támogatásával jött létre.

Még több Kibic

Egykor nekik szólt a himnusz

2025.05.26.5 nap ago
A Holokauszt 80 emlékév programsorozat kapcsán a Maccabi VAC kültéri kiállítással adózik azon magyar zsidó sportolók és sportvezetők emlékének, akik örökre beírták a nevüket a magyar sport történetébe.

Szabó György: Nem lehet úgy pénzt osztani, hogy ne kapjon kritikát az ember

2025.05.08.3 hét ago
Szabó Györggyel, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) kuratóriumának elnökével a Holokauszt80 emlékév nehézségeiről, sikereiről és tanulságairól beszélgettünk. Az elnök a Mazsököt ért kritikák mellett arról is beszélt, hogy szerinte melyik megemlékezési formákkal lehet megszólítani a fiatalokat. Örömmel látja, hogy sokat javult a civil szervezetek és a köztük lévő viszony, hiszen zsidó identitás megtartásáért folytatott küzdelemben mindenkire szükség van. Azzal a kritikával viszont nem ért egyet, hogy a kormányzat azt sugallná, hogy a holokauszt nem a teljes társadalom, hanem a zsidók tragédiája.

Ég a városunk, testvér! – A holokauszt idején írt jiddis dalok csendültek fel a Gólem Központban

2025.02.25.3 hónap ago
A tizenhárom éve futó Zene a tragédia idején című programot Amit Weiner, a Jeruzsálemi Zene- és Táncakadémia tanára álmodta meg. A rövid, alig másfél órás műsorban olyan félprofi szerzők művei szólaltak meg, akik nem élték túl a holokausztot, de a vészkorszakban szerzett dalaik által mégis itt hagytak valamit magukból a világnak.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »