Amikor még Weiss Manfréd öntözőhajója locsolta az alföldi tájat

Weiss Manfréd és családja leginkább gyáraikról ismertek, pedig a zsidó nagyiparos bárónak komoly mezőgazdasági fejlesztései is voltak, amelyeket ma egyre többen emlegetnek az aszály sújtotta Dél-Alföldön.

Augusztus elejére elérte a 75 ezer hektárt, és hetente további több tízezer hektárral gyarapszik az aszálykárra bejelentett területek nagysága, közölte a hónap elején az Agrárminisztérium. A tárca adatai szerint a aszálybejelentések fele a Dél-Alföldről érkezett. A szakemberek szerint ezt a régiót érinti a legnagyobb mértékben a klímaváltozás Magyarországon, az aszálykárokért pedig a hosszú heteken át tartó szárazság mellett az elhibázott vízgazdálkodás, a jelenlegi tájhasználatot és földművelési gyakorlatot teszik felelőssé.

Aszálykárok 2024 augusztusában (Fotó: MTI/Vasvári Tamás)

Tavaly nyár elején éppen a Szentes közelében lévő Derekegyházán dőlt meg a melegrekord. Abban a faluban, amelynek sorsa a G7 cikke szerint azt szemlélteti, hogyan alakult át és hogyan vált különösen sebezhetővé az Alföld a klímaváltozással szemben, és amely település címerében a mai napig megtalálható a zsidó nagyiparos Weiss Manfréd közismert, egymásra szerkesztett WM monogramja. A faluban a szociális érzékéről és jótékony alapítványairól ismert báró és leszármazottainak emlékét is ápolják, a Weiss család ugyanis olyan nagyüzemi mintagazdaságot épített ki a környékbeli földeken, amelyet a mai aszály sújtotta időkben egyre többet emlegetnek.

Derekegyház címere, az alsó részen Weiss Manféd monogramjával (Forrás: Wikipédia)

Weiss Manfréd 1913-ban vásárolta meg a Károlyi család derekegyházi kastélyát és a hozzá tartozó birtokot, de már korábban megvett az uradalomból egy közel kilencezer holdas részt, bár egy legenda szerint nem vásárlás, hanem kártyaadósság kiegyenlítése történt. Akkora már javában működött a konzervgyár Pesten, a lőszer- és járműgyár, az acélmű és fémöntöde Csepelen, valamint a textilgyárak Vácott, Iglón és Selmecbányán. Weiss a kor egyik legismertebb nagyiparosává vált, és egy olyan rezidenciát keresett, ahol az ünnepeket nyugodt körülmények között tölthetik el.

Weiss Manfréd és családja 1893 körül (Fotó: Wikimedia Commons)

A Weiss család azonban nem csak pihenni járt le a derekegyházi birtokra. Weiss Manfréd a munkájának élt, a jelmondata is ez volt: „a munka mindent legyőz”. Ennek szellemében kezdtek bele tulajdonukba került művelhető területen egy nagyüzemi mintagazdaság létrehozásába. Erdőket telepítettek – aminek köszönhetően Derekegyház máig Csongrád egyik legnagyobb erdőfelülettel rendelkező települése –, több mint harminc artézi kutat fúrtak, kisvasút-hálózatot építettek ki, feldolgozóüzemeket létesítettek és öntözőcsatornákat ástak, amelyekből öntözőhajóval locsolták a terményeket.

Az öntözőhajó működés közben Derekegyházon 1937-ben (Fotó: Fortepan / Ebner)

Az abban a korban rendkívül modern megoldásnak számító, különleges, hajós öntözőrendszert Weiss Manfréd és családja hét év alatt építette ki. A szabályos szelvényű csatornákon az 1920-as évek elejétől közlekedő hajó egészen az 1960-as évekig öntözte a több száz hold méretű területet. Az egykori öntözőhajó makettjét Derekegyház központjában éppen négy évvel ezelőtt, augusztus 20-án leplezték le. Az átadóünnepségen Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese Weiss Manfréd öntözőhajóját méltatva arról beszélt, hogy már száz évvel ezelőtt is felismerték a gazdák, hogy fejlesztés nélkül nincs továbblépés, hogy öntözés nélkül nincs eredményes gazdálkodás.

Az öntözőhajó makettjének leleplezése 2020. augusztus 20-án (Fotó: Agrárminisztérium)

A makett elkészítéséről szóló kisfilmből kiderül, hogy az öntözőhajót két Ganz-motor hajtotta, középen helyezkedett el a fő sugárcső, amelyen keresztül spriccelte ki a vizet két irányba, nagyjából 90-100 méter távolságba. A szántóföldet 200 méteres parcellákra osztották fel, amelyek között a hajó két főcsatornán közlekedett. Az egyik főcsatorna a mai napig megvan. A hajó elején és végén lévő vízfúvók pedig a hajó egyenesbe tartására szolgáltak. A hajótest méretét korabeli fényképek és levéltári anyagok alapján próbálták megállapítani a modell készítői, akik arra jutottak, hogy a hajó 12-15 méter hosszú lehetett. A hajótestet Csepelen építették a Weiss Manfréd Acél- és Fémművek gyárában.

Az öntözőhajó 1936-ban (Fortepan / Kenedi János)

Weisz Manfréd 1922-es halála után a birtokot gyermekei örökölték, akik egészen addig folytatták az öntözőhajós gazdálkodást, amíg 1944-ben menekülniük nem kellett. A német megszálláskor a zsidó származású Weiss-család vagyona egy részének – közte a derekegyházi uradalom – átadása fejében távozhatott az országból. Nem sokkal ezután a kastélyt kifosztották, berendezését részben német katonák, részben a környék lakói elvitték. Az öntözőhajó súlyosan megrongálódott.

Az öntözőhajó 1937-ben (Fortepan / Ebner)

A háború után a birtokot államosították, 1945-ben a volt Weiss Manfréd-féle nagybirtok hajós öntözésre berendezett területén állami gazdaságot alakítottak. Az öntözőhajót felújították, a Ganz-motorok helyett egy leselejtezett harckocsimotor került bele. Egy 1950-es Filmhíradó pedig már a Derekegyházi Állami Gazdaság mezőgazdasági újításaként mutatta be a hajót a közönségnek, Weisz Manfréd nevének említése nélkül.

Az öntözőhajó ezt követően elkerült eredeti helyéről, először a Hortobágyra vitték át, majd a Balatonra, végül nyoma veszett, valószínűleg szétszedték, darabjait elhordták. Az eredeti terv szerint a „nyugdíjazása” után a Mezőgazdasági Múzeumba vitték volna, ebből azonban nem lett semmi.

A rendszerváltás után fokozottan a nagytáblás, intenzív mezőgazdaság kezdte uralni a Weiss család egykori birtokainak környéket: kevés növényi kultúrát – főleg takarmánynövényeket – nehézgépekkel állítanak elő sok vegyszerrel. Szabó István derekegyházi polgármester a G7 riportjában meg is jegyzi:

„A mai gazdák már nem akarnak mikroklímát megőrizni, erdősávokat ültetni, mint Weiss Manfréd idején. Ma a mezőgazdaság nem egyenlő a vidékfejlesztéssel”.

A munka mindent legyőz – A 100 éve elhunyt Weiss Manfrédra emlékeztek

Kapcsolódó cikkek

Visszavonta a kormány a Sorsok Háza megnyitásáról szóló határozatát

2024.09.20.15 óra ago
Ebben a határozatban bízta meg a kormány 2018-ban az EMIH-et a projekt megvalósításával.

Egy műemlék zsinagógát is elárasztott a pusztító árvíz Csehországban

2024.09.18.3 nap ago
Az áradás okozta kárt egyelőre nem tudják megbecsülni.

Olyan mértékű az antiszemitizmus Európában, amelyre az EU létrehozása óta nem volt példa

2024.09.17.3 nap ago
Mairead McGuinness uniós biztos szerint a büntetőjog eszközeivel kell fellépni az antiszemita cselekedetek elkövetőivel szemben.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »