Műemlékvédelmi szakemberek szerint megmenthető az abonyi zsinagóga

A helyi önkormányzat szeretné felújítani az egykori zsinagógát, ehhez azonban a tulajdonos alapítványnak át kellene adnia a műemlék épületet a városnak.

„Neves műemlékes tervezőkkel és restaurátorral tekintettük meg az abonyi zsinagógát, mely úgy gondolom, hogy féltett kincsünk és megmentendő épített örökségünk”

– írta Facebook-bejegyzésében Pető Zsolt, a Pest megyei Abony polgármestere.

 

Pető posztjában kiemeli, hogy a szakemberek véleménye szerint az abonyi zsinagóga páratlan műemlék, amely megmentendő az utókor számára. A szakemberek a falfestéseket és freskókat is megtekintették, amelyek egy része szerintük még feltárható, restaurálható, visszaállítható állapotban van.

A polgármester arról is tájékoztatott, hogy a műemlék zsinagóga jelenleg az Abonyi Zsinagógáért Alapítvány tulajdonában van, amely önállóan nem képes felújítani az épületet, pályázati lehetőséget nem tud igénybe venni, és erre vonatkozó tapasztalattal sem rendelkezik. Ezért az épületet szeretné átvenni az abonyi önkormányzat.

Az abonyi zsinagóga 1983-ban (Fotó: Fortepan / Gazda Anikó)

Pető Zsolt erről megbeszélést folytatott az alapítvány képvelőivel, akik lehetséges megoldásnak ítélték meg a zsinagóga önkormányzati tulajdonba adását az épület rekonstrukciójának megvalósítása érdekében. A megbeszélésen részt vett Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke is, aki egyetértett a felvetéssel. Jelenleg a jogi háttér áttekintése zajlik.

Az abonyi zsinagóga 1825-ben épült klasszicista stílusban, valószínűleg az óbudai zsinagógát is jegyző Landherr András tervei alapján. Az 1980-as években magtár és terménybolt működött benne.

Kapcsolódó cikkek

Bródy Sándor úgy volt a legmagyarabb írók egyike, hogy közben öntudatos zsidó maradt

2024.09.06.3 nap ago
A 100 éve elhunyt író sírja az évforduló alkalmából újult meg a Kozma utcai zsidó temetőben.

Egy géniusz tragédiája és Újlipótváros történetei a Mazsike szeptemberi sétáin

2024.09.04.5 nap ago
Az egyik séta során rekonstruálására került egy teljes egészében elfeledett és egészen rendkívüli életút, egy másikon kiderül, hogy mi történt a nemzetközi gettóban, ahol Szép Ernő, Konrád György és sokan mások találtak menedékre.

Az egyre nehezebb anyagi helyzet miatt változik a Gólem Színház kávézójának nyitvatartása

2024.09.04.5 nap ago
Kárpótlásként újonnan érkező különleges gasztroeseményeket ajánlanak a látogatók figyelmébe.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »