Új zsidó közösségi pont nyílik a Csányi utcában

Ide költözik a Narancsliget Adományközpont és a MAZS Alapítvány több más programja is. A változásokról és újdonságokról Taly Shaul, a MAZS általános igazgatója mesél.

A hagyományos zsidó negyed közepén található Narancsliget Adományközpont izgalmas változások előtt áll: elköltözik. Az adományközpontot a MAZS Alapítvány 2011-ben hozta létre azzal a céllal, hogy az itt generált bevételből elsősorban a Jaffe Zsidó Családsegítő Szolgálattal kapcsolatban álló, rászoruló gyerekeket, családokat támogassa. Ennyi év távlatából visszanézve, elérte-e vajon az Alapítvány az áhított célokat? És ha minden jól működik, akkor most miért változtatnak az Adományközpont működésén? Egyáltalán: mi fog változni? Taly Shaul, a MAZS Alapítvány általános igazgatója válaszol ezekre a kérdésekre.

Honnan jött a Narancsliget ötlete?

A MAZS a Jaffe Családsegítő támogatására innovatív ötletként hozta létre 13 évvel ezelőtt finn és brit mintára a Síp utcában található Narancsliget Adományközpontot. Ekkor még nem volt ismert Magyarországon az adományközpontok modellje. A MAZS-nak másik célja is volt: hogy jobban elérjen a zsidó közösség tagjaihoz, összekösse őket, lehetőségeket ajánljon az egymásnak való segítésre. Hiszen minden egyes ember hozzá tud tenni valamit a közösség életéhez. A Narancsliget Adományközpont egyik legfontosabb értéke a kölcsönös, egymásnak nyújtott támogatás – amit tárgyi vagy pénzadományozáson, vagy önkéntes munkán keresztül is meg lehet élni. Ráadásul nem igényel az emberektől túlzott erőfeszítéseket az, hogy jót tegyenek.

Fotó: Narancsliget Adományközpont

Számomra ez egy nagyon fontos program, és büszke vagyok arra, hogy sikerült behozni ezt a modellt a zsidó közösség életébe. A nyitás előtt hosszasan készülődtünk, terveztünk, gyűjtöttük külföldi partnereinktől a tapasztalatokat. Az Adománybolt először a Síp utca másik oldalán nyílt meg, ami egy sokkal kisebb hely volt, mint a jelenlegi. Az első adag portékát a MAZS munkatársai hozták be a Narancsligetbe – ez az első gyűjtésünk volt a legjobb felhozatal, az összes terméket sikerült gyorsan tovább-adományoznunk. Ez a megmozdulásunk megerősített minket abban, hogy jó az alapötlet – és hogy milyen könnyen tudunk találni az otthonunkban olyan tárgyakat, amiktől hajlandóak vagyunk megválni, ha azzal a tudattal keresgélünk, hogy jó célt szolgál az adományunk.

Mi szeretsz a legjobban az Adományközpont működésében?

Azt, hogy jól illeszkedik a MAZS többi programjaihoz. A Narancsliget Adományközpont programjához tartozik maga az Adománybolt és az Önkéntes program, de alapvetően a Jaffe Családsegítőt támogatja. És gyakran a Holokauszt Túlélőket Támogató Programot is.

Az is értékessé teszi számunkra a Narancsligetet, hogy míg a többi programunk a zsidó közösségnek szól, addig ez nyitni tud a többségi társadalom és más kisebbségek felé is, ami minden zsidó szervezetnek fontos érték (tikkun olam).

Ráadásul teret ad a kreativitásnak: mert bár igaz, hogy ami az egyik embernek haszontalan, az a másiknak kincs. Ehhez azért kell némi látásmód és ötlet, és a Narancsligetbe igazán érdekes, inspiráló tárgyak érkeznek adományként. Van itt vintage, judaika, a 60-as, 70-es évekből, a szocializmus korszakából származó tárgyak, amelyek egy olyan egyedi gyűjteményt alkotnak, amely már szinte művészi. Nagy segítség ebben a pörgésben, hogy van egy szuperkreatív programvezetőnk, aki a boltot az egyik legizgalmasabbá budapesti adománybolttá tette. Roni személyisége nagy szerepet játszik abban, hogy a Narancsliget sokkal több lett, mint az épület és az adományok kombója: ez egy találkozóhely ismerősök, barátok számára.

Itt az érték nem feltétlenül a megszerzett pénz, hiszen az adományokból nem lehet vagyont generálni. Az igazi érték a kapcsolat a közreműködők, a partnereink, a vásárlók, az adakozók/adományozók, az adományozottak, az önkéntesek között. Ennek az egésznek a közösségi haszna a legnagyobb. Csodálattal nézzük, ahogyan napról napra megtelik a bolt tárgyakkal, adományokkal – és hálásak vagyunk mindazoknak, akik ehhez hozzájárulnak.

Taly Shaul (Fotó: Domokos Benedek / ZSKF)

Ha minden ilyen jól megy, akkor miért költözik a Narancsliget?

A MAZS Alapítvány ma már nem csak a holokauszt-túlélők és gyermekes családok számára nyújtott szolgáltatásokra összpontosít, hanem a zsidó közösség minden generációja számára szóló új szociális szolgáltatási hálózat létrehozására is. Ennek a célnak az elérése érdekében partnerkapcsolatok kiépítésére törekszünk, és együttműködünk más szervezetekkel, magánszemélyekkel és a helyi önkormányzattal.

Hiszünk abban, hogy a közösség jövője az együttműködésben rejlik, ezért minden erre vonatkozó lehetőséget komolyan veszünk. Ezt a célt szolgálja a megújult zsidó utcába, a Csányi utcába való költözésünk is. Erre az együttműködésre építve más programokkal, szervezetekkel és a 7. kerülettel egy új, menő közösségi pontot fogunk nyitni, ahol az Adományközpont mellett a Jaffe Családsegítő, az Önkéntes Program, a Partnerségi Kapcsolatok, és egyéb kezdeményezések is összefognak majd a helyi szereplőkkel.

Közvetlen szomszédaink például a Gólem Színház és az Erzsébetvárosi Zsidó Történeti Tár (Csányi5) lesznek. Reméljük, a program új helyszínével és új formájával hozzájárulunk mi is majd ahhoz, hogy a 7. kerületnek ez a területe a zsidó negyed izgalmas részévé fejlődjék. A kerület egyébként régóta elismeréssel követi a MAZS Alapítvány munkáját, és most segítő kezet nyújtott nekünk ehhez az áhított változáshoz. Hálásak vagyunk ezért az Erzsébetvárosi Önkormányzatnak.

Mit vár a MAZS a változástól?

Bár az új Narancsliget területe kisebb lesz, mint a jelenlegi, mégis reméljük, hogy a zsidó közösség minden színteréről – és azon túlról is – vonzani fogjuk az embereket. Szeretnénk, hogy az új hely egy menő találkozóhellyé váljon, ahová az emberek szeretnek majd járni. Ráadásul a MAZS-nak így több programja is egy helyszínre kerül, ami a köztük való együttműködést is segíti. Egyébként a név is változni fog egy kicsit, hiszen az előbb elmondottakat szeretnénk erősíteni egy olyan elnevezéssel, ami mindezt kifejezi: Jaffe–Narancsliget Közösségi Pont.

Fotó: Narancsliget Adományközpont

Változik-e ezzel együtt a MAZS Alapítvány törekvése és legfontosabb programjai?

Az elkövetkező években a MAZS folytatja a több mint 30 éve tartó elkötelezett munkáját a holokauszt túlélőinek támogatása érdekében – azért, hogy méltóságban, otthonaik biztonságában maradhassanak, és érezzék, hogy soha nincsenek egyedül. A MAZS továbbra is támogatni fogja a gyermekes családokat is. Ugyanakkor szeretnénk, hogy a Jaffe–Narancsliget Közösségi Pont legyen az „első fecske”, az első lépés a jövőbeni szociális szolgáltatásaink új struktúrájának irányában.

A költözés mikor lesz?

A Csányi utca 7. szám alá költözésünk hivatalos ünnepségét szeptember 1-jén, vasárnap szeretnénk megrendezni, hiszen ekkor van a zsidó kultúra ünnepe is, amit már második éve utcafesztivállal ünnepelnek pont ebben az utcában. A minden korosztálynak szóló egész napos rendezvény célja, hogy a zsidó kultúrát mutassa meg a többségi társadalomnak. Azon dolgozunk, hogy addigra nemcsak a helyszín készüljön el, de olyan programokkal is tudjuk várni az érdeklődőket, amelyek a szórakoztatáson túl be is mutatják a MAZS Alapítvány működését, céljait.

Nemrég bevezettetek egy változást a Narancsligetbe érkező adományok befogadásával kapcsolatosan. Ez összefügg ugye a költözéssel?

Korábban az volt az elképzelésünk, hogy minden épkézláb dolgot lehet valamire felhasználni. Vagyis ide – használt fehérneműn kívül – bármit be lehetett hozni. Innentől viszont egy lényegesen kisebb alapterületű helyiségben lesz a Narancsliget Adománybolt, és a válogatásra, tárolásra használható hely is kisebb lesz. Ezért muszáj volt változtatnunk azon, hogy mit fogadunk be, és jobban le kellett definiálnunk, hogy számunkra mi a hasznos adomány. Megpróbáltuk ezt a kérésünket jól összefoglalni, és reménykedünk adományozóink megértésében. Nagyon hálásak vagyunk nekik, és várjuk majd őket nagy szeretettel szeptember 1-én vasárnap a Csányi utca 7. szám alatt a Jaffe-Narancsliget Közösség Pont megnyitó ünnepségén.

Még több Kibic

Új kötet tárja fel a Debrecenből a strasshofi munkatáborokba deportáltak sorsát

2024.11.13.2 nap ago
Szeged és Szolnok után Frojimovics Kinga és Molnár Judit történészek a Debrecen térségében élő zsidóság 1944-1948 közötti helyzetét és történeteiket tárják az olvasók elé.

Segítség a megrongált Embermentők szobor helyreállításához

2024.11.12.3 nap ago
Az Élet Menete Alapítvány által felállított alkotás újra a helyére került. A költségek egy részét közösségi gyűjtésből szeretnék fedezni.

Átadják a komáromi Menház felújított zsinagógáját

2024.11.12.3 nap ago
A program részeként a Klezmerész együttes ad koncertet.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »