Az izraeli labdarúgó-válogatott ma este megkezdi szereplését a párizsi olimpián. Az izraelieknek az ellenfeleken kívül a palesztinpárti tüntetőkkel is szembe kell nézniük.
Szerdán kezdetét veszi a 2024. évi nyári olimpiai játékok férfi labdarúgótornája, amelyen 1976 óta először az izraeli válogatott is részt vesz. A férfi labdarúgás az olimpián a korlátozások miatt messze nem számít akkora attrakciónak, mint mondjuk egy foci-Eb, de pont ez adhat esélyt arra, hogy az izraeliek a dobogón végezzenek történelmi érmet szerezve.
A férfi labdarúgást az olimpián nagyjából az első világbajnokság megrendezése óta valamilyen formában korlátozni próbálja a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA), hogy az olimpia ne jelentsen konkurenciát a foci-vb-nek. A jelenlegi korlátozás szerint az olimpiai játékokon csak 23 év alatti játékosok vehetnek részt, de a válogatottak három túlkoros focistát is nevezhetnek a keretbe. A női tornán nincs ilyen korlátozás.
Izrael azzal vívta ki a részvételt a párizsi olimpián, hogy elődöntős volt a tavalyi U21-es labdarúgó-Európa-bajnokságon. Némileg annak is köszönhetően, hogy a győztes Anglia a brit labdarúgó-szövetségek tagoltsága miatt nem tud indulni az olimpián. Az izraeli válogatott korábban kétszer, 1968-ban és 1976-ban vett részt az olimpiai játékokon, mindkétszer a negyeddöntőig jutott, és az ötödik, illetve a hatodik helyen végzett.
Érdekesség, hogy Izrael akkoriban még az Ázsiai Labdarúgó-szövetség tagjaként jutott ki az olimpiára. 1977-ben azonban az arab országok nyomására kizárták Izraelt az ázsiai szövetségből. Az izraeli válogatott 1991-től játszik az európai szövetség (UEFA) keretei között, amelynek 1994-ben lett tagja. Így a párizsi olimpián a négy UEFA-tagország (Izrael mellett a házigazda franciák, Spanyolország és Ukrajna) egyikeként vehetnek részt az izraeliek, akik számára ezúttal az éremszerzés sem tűnik elérhetetlen célnak.
Az izraeli válogatottat a D csoportba sorsolták, ahol Japán, Paraguay és Mali lesz az ellenfele. Egy jó szerepléssel Izrael akár csoportelsőként juthat tovább a negyeddöntőbe, és elkerülheti a torna három legerősebbnek számító csapatát (francia, spanyol, argentin) egészen az elődöntőig, ahol már bármi megtörténhet.
Az persze nem valószínű, hogy Izrael úgy járna idén Párizsban, mint 1968-ban a mexikói olimpián, ahol a negyeddöntőt 1:1-es döntetlent követően az akkori szabályok szerint sorsolással veszítette el Bulgáriával szemben. Azon a tornán egyébként az izraeli válogatott a csoportkörben a későbbi olimpiai bajnok Magyarországgal is találkozott. A mérkőzés 2:0-ás magyar győzelemmel zárult, miután Dunai Antal kétszer is betalált az izraeliek kapujába.
Az aránylag kiegyensúlyozott sorsolást leszámítva a szerencse egyelőre még nem állt Izrael mellé. A torna előtt megsérült a válogatott első számú kapusa, az idei szezont a Bayern München keretében töltő Daniel Perec, így ő nem vehet részt az olimpián. Rajta kívül is lesznek hiányzók, például Manor Szolomon, aki most épült fel egy komolyabb sérülésből, és klubja, a Tottenham nem engedte el az olimpiára. Nem jöhetett el Anan Khalaili sem, akinek szintén a csapata, a belga Royale Union Saint-Gilloise nem engedélyezte a részvételét. (Az olimpia idejére nem áll le a klubfoci, mint más nagy tornák esetében, ezért a csapatokon múlik, hogy elengedik-e játékosaikat.)
Roi Revivo esetében pedig az izraeli szövetség nézett el valamit, és csak későn értesültek róla, hogy a Maccabi Tel-Aviv védője eltiltás miatt nem léphet pályára a Mali és a Paraguay elleni találkozókon. Revivo még Budapesten az Izland elleni márciusi Eb-selejtezőn kapott piros lapot, aminek következménye a kétmeccses eltiltás. Az izraeliek valamiért úgy gondolták, hogy ez nem vonatkozik az olimpiai játékokra.
Mindenesetre Izrael optimista a válogatottal kapcsolatban, és nem zárják annak lehetőségét, hogy a focisták éremmel térjenek haza az olimpiáról. A ma este 21:00 órakor kezdődő Mali elleni mérkőzés súlyát jelzi, hogy a lelátón ott lesz Jichák Hercog államelnök és Jael Arad az Izraeli Olimpiai Bizottság elnöke. Utóbbi ma azt nyilatkozta a One nevű izraeli sportportálnak, hogy
„a mai mérkőzés sokkal több, mint sport a számunkra. Ez az a pillanat, amikor Párizsban először emeljük magasba az izraeli zászlót népünk előtt tisztelegve, hogy képviseljük és tiszteletünket fejezzük ki az izraeli sport, az izraeli labdarúgás és a tornán induló nemzeti válogatottak előtt, vallásra, fajra és nemre való tekintet nélkül, valamint tisztelegjünk az olimpia szelleme előtt.”
Hogy miként fog hatni az olimpia szellemére, hogy francia törvényhozók és palesztinpárti csoportok korábban Izrael kizárását követelték a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól (NOB) a Hamász elleni gázai háború palesztin sportolókra és sportlétesítményekre gyakorolt hatása miatt, azt még nem tudni. A Palesztin Olimpiai Bizottság mindenesetre még a héten is bepróbálkozott és azért akarta kizáratni az izraelieket, mert szerintük Izrael megsértette a július 19. és szeptember 15. közötti tűzszünet fenntartásáról szóló ENSZ-határozatot.
Thomas Bach NOB-elnök kijelentette, hogy nem merült fel Izrael kizárásának lehetősége, és óva intette a sportolókat a bojkottálástól és a diszkriminációtól. Mint elmondta, a NOB nem fogja hagyni, hogy a kizárásra vonatkozó felhívások átpolitizálják a játékokat. Bach kiemelte, hogy az olimpián nem országok, hanem nemzeti bizottságok vannak, amelyek minden tekintetben békésen működnek egymás mellett, és ez a különbség a politika világához képest.
„Az olimpiai játékok nem egy országok közötti verseny. A versenyeket sportolók között rendezik…”
Gerald Darmanin francia belügyminiszter a napokban bejelentette, hogy a párizsi olimpián résztvevő izraeli delegációt a nap 24 órájában a francia csendőrség különleges alakulata őrzi Franciaországba érkezésének első másodpercétől az elutazásig. A Guardian egyik francia belügyes forrása szerint az Izrael-Mali labdarúgó-mérkőzést nem fenyegeti konkrét veszély.
Ha konkrét fenyegetésről nem is tudni, a brit lap szerint palesztinpárti aktivisták a találkozónak helyt adó párizsi Parc des Princes stadion lelátóiról terveznek tiltakozni. Susanne Shields, az Europalestine francia aktivista csoporttól, amely a közelmúltbeli palesztinpárti tüntetések mögött állt, elmondta, hogy a stadionban békés tiltakozásra fog sor kerülni a gázai „népirtás” ellen.
Az Izrael-Mali labdarúgó-mérkőzés ma este 21:00 órakor kezdődik és az m4sport.hu weboldalon lehet megtekinteni.