Meghosszabbítja a holokauszt emlékezetét bemutató kiállítását a Magyar Nemzeti Galéria

A kiállításon látható zsidó, szemtanúvá váló képzőművészek alkotásai a koncentrációs táborok, a gettó vagy a munkaszolgálat mindennapjait örökítik meg.

A Magyar Nemzeti Galéria (MNG) meghosszabbítja a nyolcvan évvel ezelőtt lezajlott magyarországi holokauszt emlékezetét bemutató kiállítását, amelyet október 13-ig lehet megtekinteni – tájékoztatta az MNG az MTI-t szerdán.

A koncentrációs táborban a papírlapokat rejtegetve rajzoltak

Az Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című tárlaton a közönség számára máig szinte ismeretlen műegyüttes látható: olyan zsidó, szemtanúvá váló képzőművészek – zömmel 1944 és 1947 között készült – egyedi és sokszorosított grafikái, albumai, amelyek a koncentrációs táborok, a gettó vagy a munkaszolgálat mindennapjait örökítik meg narratív, figuratív, sokszor képregényszerű formában – olvasható a tájékoztatóban.

A kiállítás közel 30 művész, köztük Kádár Béla, Bálint Endre és Gedő Ilka munkáit mutatja be. Az albumok személyesek, intimek, ugyanakkor az egész világnak szóló tanúságtételek. A holokauszt képzőművészeti ábrázolása, a szemtanú művészek nézőpontja, a látottak művészi dokumentálása kulcsfontosságú a holokauszt megértéséhez, értelmezéséhez – az idő múlásával, a túlélők emlékezetének halványulásával ezek az alkotások rendkívüli mementókká is válnak - írják.

A műtárgyak nagy része a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményéből való. Ezeket a műveket egészítik ki más magyarországi intézmények darabjai, de Izraelből és Németországból is érkeztek fontos rajzsorozatok. A kiállítás kurátora Farkas Zsófia, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár művészettörténésze – áll a közleményben.

A holokauszt ábrázolhatósága mindmáig érzékeny és sokat vitatott kérdés

Még több Kibic

A Holokauszt 80 nem pusztán emlékezés, hanem egy élő folyamat

2025.05.26.3 hét ago
A ZSKF tagszervezetei által a Holokauszt 80 emlékév keretében szervezett események hihetetlenül gazdag, sokrétű és mélyen emberi módon közelítették meg a témát.

Egykor nekik szólt a himnusz

2025.05.26.3 hét ago
A Holokauszt 80 emlékév programsorozat kapcsán a Maccabi VAC kültéri kiállítással adózik azon magyar zsidó sportolók és sportvezetők emlékének, akik örökre beírták a nevüket a magyar sport történetébe.

Szabó György: Nem lehet úgy pénzt osztani, hogy ne kapjon kritikát az ember

2025.05.08.1 hónap ago
Szabó Györggyel, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) kuratóriumának elnökével a Holokauszt80 emlékév nehézségeiről, sikereiről és tanulságairól beszélgettünk. Az elnök a Mazsököt ért kritikák mellett arról is beszélt, hogy szerinte melyik megemlékezési formákkal lehet megszólítani a fiatalokat. Örömmel látja, hogy sokat javult a civil szervezetek és a köztük lévő viszony, hiszen zsidó identitás megtartásáért folytatott küzdelemben mindenkire szükség van. Azzal a kritikával viszont nem ért egyet, hogy a kormányzat azt sugallná, hogy a holokauszt nem a teljes társadalom, hanem a zsidók tragédiája.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »