Meghosszabbítja a holokauszt emlékezetét bemutató kiállítását a Magyar Nemzeti Galéria

A kiállításon látható zsidó, szemtanúvá váló képzőművészek alkotásai a koncentrációs táborok, a gettó vagy a munkaszolgálat mindennapjait örökítik meg.

A Magyar Nemzeti Galéria (MNG) meghosszabbítja a nyolcvan évvel ezelőtt lezajlott magyarországi holokauszt emlékezetét bemutató kiállítását, amelyet október 13-ig lehet megtekinteni – tájékoztatta az MNG az MTI-t szerdán.

A koncentrációs táborban a papírlapokat rejtegetve rajzoltak

Az Így történt. A holokauszt korai emlékezete szemtanú művészek alkotásain című tárlaton a közönség számára máig szinte ismeretlen műegyüttes látható: olyan zsidó, szemtanúvá váló képzőművészek – zömmel 1944 és 1947 között készült – egyedi és sokszorosított grafikái, albumai, amelyek a koncentrációs táborok, a gettó vagy a munkaszolgálat mindennapjait örökítik meg narratív, figuratív, sokszor képregényszerű formában – olvasható a tájékoztatóban.

A kiállítás közel 30 művész, köztük Kádár Béla, Bálint Endre és Gedő Ilka munkáit mutatja be. Az albumok személyesek, intimek, ugyanakkor az egész világnak szóló tanúságtételek. A holokauszt képzőművészeti ábrázolása, a szemtanú művészek nézőpontja, a látottak művészi dokumentálása kulcsfontosságú a holokauszt megértéséhez, értelmezéséhez – az idő múlásával, a túlélők emlékezetének halványulásával ezek az alkotások rendkívüli mementókká is válnak - írják.

A műtárgyak nagy része a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár gyűjteményéből való. Ezeket a műveket egészítik ki más magyarországi intézmények darabjai, de Izraelből és Németországból is érkeztek fontos rajzsorozatok. A kiállítás kurátora Farkas Zsófia, a Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár művészettörténésze – áll a közleményben.

A holokauszt ábrázolhatósága mindmáig érzékeny és sokat vitatott kérdés

Kapcsolódó cikkek

Irathamisító műhely – Kalandjáték a cionista ellenállás igaz történetei alapján

2024.09.20.12 óra ago
A Hasomer Hacair egy olyan, oktatási céllal készülő program létrehozásán dolgozik, amely a cionista ellenállás történetét egy interaktív játékon keresztül ismerteti meg a látogatókkal.

A holokauszt 33 tárgyon keresztül. Második rész

2024.09.16.4 nap ago
A Csányi5-ben vetített, Auschwitzról szóló filmek személyes, családi történetekre koncentrálnak.

Szakácskönyv a túlélésért – A történelem mindig meghatározza az egyén életét

2024.09.15.5 nap ago
A Haver Alapítvány és a Gólem Színház együttműködésében létrejött oktatási projekt ebben a tanévben összesen 100 középiskolás diákhoz fog eljutni a Holokauszt 80 eseménysorozat keretében.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »