A dél-borsodi zsidóság emlékére megtartott 11. Groszmann Lili Emlékséta végén raktak le botlatóköveket Mezőkövesd főutcáján.
Vasárnap 11. alkalommal tartották meg a Groszmann Lili Emléksétát, a dél-borsodi Cserépfaluból egészen a 17 kilométerre lévő Mezőkövesdig tartó eseményen a térség elpusztított zsidóságára emlékeztek meg. Idén az emlékséta végén Róth Dezsőné egykori nőegyleti elnök és Abonyi István egykori orvos emlékére helyezett el botlatóköveket Mezőkövesd főutcáján a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike), Mezőkövesd Önkormányzata és Az Élet Igazsága Alapítvány.
Róth Dezsőné, született Gutlon Borbálára unokája még a Covid-járvány előtt kérelmezte a botlatókő elhelyezését nagymamája emlékére, mondta el a Mazsike részéről Bálint Anna. Az eseményről készült videófelvétel szerint Takács Norbert helyi önkormányzati képviselő a múltra való emlékezés fontosságát emelte ki, és üdvözölte az emlékséta résztvevőit a városban.
Botlatóköveket helyeztek el Mezőkövesden
Róth Dezsőné egykori nőegyleti elnök és dr. Abonyi István egykori orvos emlékére helyeztek el botlatóköveket Mezőkövesd főutcáján a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület, Mezőkövesd Önkormányzata és Az Élet Igazsága Alapítvány 2024.05.19-én.
Az emléksétát és a hozzá köthető kutatást vezető Tóth Péter arról beszélt, hogy miután felszámolták mezőkövesdi gettót, és Abonyi István orvost elvitték, a helyiek kérvényt írtak az illetékes budapesti hivatalnak. Ebben arra hívták fel a figyelmet, hogy veszélybe került az orvosi ellátás a városban, és ennek okán kérelmezik Abonyi István visszatérését. Ez végül nem sikerült, az orvost Auschwitzban gyilkolták meg.
Tóth Péter azt is elmondta, hogy jövőre előreláthatóan Cserépfaluban a Groszmann család emlékére fognak botlatóköveket elhelyezni.
A tavalyi emléksétán mi is részt vettünk, beszámolónkat ebben a cikkben lehet elolvasni:
Két borsodi zsidó család gettóba vezető útja 17 kilométeren át