Az ő sorsuk, a mi történelmünk – Diákpályázat Győr és környékének zsidó emlékeiről

Eredményt hirdettek a Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány által kiírt, győri és Győr-környéki zsidó helytörténeti diákpályázaton.

A Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány által 2022-ben indított pályázatra 8 győri és Győr-környéki középiskolából 11 háromfős csapat nyújtotta be írásbeli kutatási jelentését és kapcsolódó művészeti alkotását, olvasható a szervezet közleményében.

A bemutató nap résztvevői (Fotó: Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány)

A pályázat 2024. április 19-én bemutató nappal zárult a győri zsinagógában, ahol a csapatok bemutatták kutatásuk eredményeit. A zsűri elnöke Karsai László történész, tagjai pedig Pápai Emese muzeológus, Bana József történész és Somló Judit,jogász voltak.

A zsűri a diákok munkáját rendkívül magas színvonalúnak minősítette, különösen azokat a pályamunkákat értékelte nagyra, amelyek eddig nem, vagy csak kevéssé köztudott ismeretekkel gazdagították a holokauszt helyi vonatkozásairól napjainkig feltárt részleteket, írja a közlemény.

Első helyezést ért el a győri Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégium csapata, amely a Kazinczy jogelődjét, az Apponyi Albert gróf Leánygimnáziumot egykor látogató zsidó diákok életét mutatta be. Tanulmányt készítettek az egykori kazinczys tanár, a zsidó származású Kovács Ignác életéről és munkásságáról, valamint művészeti alkotásként dokumentumfilmet forgattak róla.

A győztes csapat a bemutató közben (Fotó: Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány)

A zsűri második helyre sorolta a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium versenyzőit. Fő témájuk a Bencés Gimnázium zsidó diákjainak sorsa volt a vészkorszak idején. További kutatásuk Apor Vilmos mártír püspök életével foglalkozott. Művészi alkotásként a pályázók festményeket készítettek.

A harmadik helyre befutott Pannonhalmi Bencés Gimnázium diákjai az 1944-ben meggyilkolt győri zsidó középiskolások sorsával foglalkoztak. Külön bemutatták a zsidóságot érintő, 1935-45 közötti győri sajtó megjelenéseket. Kreatív alkotásuk egy holokauszt-emlékmű háromdimenziós terve volt.

A kiírásnak megfelelően díjazást érdemelt a legjobb szakközépiskolai csapat is. Ezt a díjat a Győri SZC Pattantyús-Ábrahám Géza Technikum csapata nyerte el. Kutatásuk a zsidó Grab család alapította Graboplast gyár máig is tartó történetét dolgozta fel, továbbá bemutatták a zsidó életeket mentő, a Világ Igaza címet elnyert győri Pattantyús-Ábrahám Imre életét és tevékenységét. Filmet forgattak a győri zsinagóga történetéről.

A győztes csapat tagjai munkájukat a Zsidók Győri Gyökerei Világtalálkozó keretében Győrben, 2024. július 5-én sorra kerülő nemzetközi konferencián fogják bemutatni a 13 országból érkező résztvevőknek.

További részletek a szervezet weboldalán találhatók:

Diákpályázat ’24

Pályázat Győr és környékének zsidó emlékeiről “Az ő sorsuk – a mi történelmünk” A pályamunkák bemutatására, a zsűri döntésére és a győztesek jutalmazására a győri Zsinagógában 2024. április 19-én került sor. https://videopress.com/v/Zn8CzqL4?resizeToParent=true&cover=true&posterUrl=https%3A%2F%2Fjewishgyor.org%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F05%2Fzsidok-gyori-gyokerei-diakpalyazat-bemutatojanak-rovid-osszefoglaloja_mp4_std.original.jpg&preloadContent=metadata&useAverageColor=true Összefoglaló film a bemutató napról, Győr, Zsinagóga, 2024. április 19 – © Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány A Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány…

Még több Kibic

Nyílt nap a Lauder Iskolában

2024.10.31.7 nap ago
Nyílt napot tartanak az első évfolyam iránt érdeklődők számára.

Győri és környékbeli diákok ismerhették meg a cseh zsidóság sok évszázados történelmét

2024.10.10.4 hét ago
A Zsidók Győri Gyökerei Közhasznú Alapítvány által szervezett utazás a társadalmi együttélés fokozott békéjét, az embertársak közötti tolerancia és megértés erősödését szolgálta.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »