Petíció indult, hogy Sulyok Tamás ne tartson beszédet a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapján

Az államfő, aki nem mondott igazat apja nemzetiszocialista múltjáról, április 16-án a holokauszt 80. évfordulója alkalmából fog beszédet mondani a hivatalos állami megemlékezésen.

„Ne tartson beszédet Sulyok Tamás köztársasági elnök április 16-án, a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapján”

– olvasható annak a petíciónak a szövegében, amelyet Kende Péter ügyvéd indított az államfőnek címezve a Szabad aHang oldalán.

Tiltakozom! Ne tartson beszédet Sulyok Tamás a holokauszt emléknapon!

Április 16. a holokauszt magyar áldozatainak emléknapja. Idén, a 80. évfordulón a hivatalos állami megemlékezést a parlament felsőházi termében tartják – elég ízléstelenül éppen ott, ahol a főrendek és az egyházi főméltóságok megszavazták a zsidótörvényeket.

Az Országház felsőházi termében a holokauszt 80. évfordulója alkalmából tartott hivatalos állami megemlékezésen a magyar állam nevében és képviseletében Sulyok Tamás köztársasági elnök is beszédet fog mondani. A petíció szerzője azonban arra mutat rá, hogy az államfő korábban nem mondott igazat édesapja, Sulyok László múltjával kapcsolatban, akit a kommunista terror áldozataként próbált bemutatni.

Karsai László, Ungváry Krisztián és Gergely Anna történészek azonban feltárták, hogy Sulyok apja a Magyar Nemzeti Szocialista Párt (MNSZP) Fejér megyei vezetője volt, aki 1944. június 17-én írt cikkében a zsidók deportálását Magyarország „belső megtisztulásának” nevezte.

„Jöhet hozzánk mindenki, akit zsidó vértől mentessége, erkölcsi feddhetetlensége és magyar nemzetiszocialista meggyőződése erre feljogosít”

– írta Sulyok László Zászlóbontás című cikkében, amely a Fehérvári Naplóban jelent meg.

Sulyok Tamás köztársasági elnök (Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd)

A köztársasági elnök apja zsidóktól elvett lakást és „zsidóbútorokat” is kérvényezett a Nemzeti Szocialista Párt számára 1944. június 9-én, amikor Székesfehérváron június 5. és 10. között négyes sorokban vezették a zsidókat a csillagos házakból a városon keresztül a síneken túl lévő, használaton kívüli Szabó-téglagyárba.

Az apjával kapcsolatosan napvilágra került információkat Sulyok Tamás nemtelen támadásnak nevezte, és úgy nyilatkozott, hogy „értelmetlen vitákkal megterhelni a közéletet nem szeretném”.

A petíciót cikkünk megjelenésének pillanatában több mint 1600-an írták alá.

Kapcsolódó cikkek

Palesztina, Palesztina! – skandálták a bosnyák fociultrák a pesti zsidónegyed közepén

2024.09.11.3 óra ago
Rendőri felvezetéssel, palesztin zászlóval vonultak el a Kazinczy utcai zsinagóga előtt.

Új évaddal folytatódik a Bálint Ház nagy sikerű Családmesék sorozata

2024.09.11.7 óra ago
Szeptemberben Gálvölgyi János és két lánya, Dorka és Eszter, októberben pedig Csonka András és Csonka Edit lesznek Hadas Kriszta vendégei.

Benda Iván fotóművész és Orosz Ferenc kutató kapták idén a Karig Sára-díjat

2024.09.09.2 nap ago
A holokauszt idején zsidó gyerekeket mentő író, műfordítóról elnevezett díjban az a magyar állampolgár részesülhet, aki élete során bátran, egyenes gerinccel élt, tettein keresztül a társadalmi igazságosságra törekedett és ebben példát mutatott embertársainak.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »