A nyíregyházi Freund család emlékére helyeztek el botlatóköveket

A 25. és 26. botlatókövet helyezték el március végén Nyíregyházán a holokauszt 80. évfordulója alkalmából a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület szervezésében.

A legújabb botlatóköveket a városban a nyíregyházi képviselő-testület néhai tagja, a Kossuth utcán divat – és textilüzletet működtető, nem mellesleg nagylelkű Freund család elhunyt tagjainak emlékére helyezték el.

Botlatókő: holokauszt 80. évfordulóján kaptak emlékkövet

A 25. és 26. botlatókövet helyezték el csütörtökön délután a nyíregyházi Bujtos utcán. Ezek az emlékkövek az 1939 és 45 között eltűnt, elhurcolt emberek hiányzó nyomait teszik újra láthatóvá. Németországból indult a kezdeményezés, és az egykoron élt zsidó embereknek állít emléket.

A Freund család tagjai jelentős szerepet játszottak a nyíregyházi zsidóság életében. A család – amely tagjai ma a világ különböző pontján élnek – kezdeményezte a botlatókövek lerakását egykori otthonuk előtt, derült ki a helyi tévécsatorna beszámolójából.

Az édesapát később, a zsidótörvények értelmében megfosztották a képviselő testületi tagságától. Később a nyíregyházi zsidó tanács tagja lett, majd arra a sorsra jutott, mint a többi, csaknem ötezer nyíregyházi és környékbeli zsidó: elhurcolták őket Auschwitzba.

A családnak öt lány és három fiú gyermeke volt, közülük mindössze három lány élte túl a holokausztot. Volt, akit Auschwitzban gyilkoltak meg, és volt, akit a Dunába lőttek Budapesten. A három lánytestvér később visszatért, majd alijázott (kivándorolt) Izraelbe.

Kapcsolódó cikkek

Ros hásáná: 15,8 milliósra tehető a világ zsidósága

2024.10.03.4 nap ago
Magyarország a 10 legnagyobb zsidó lakosságú országok között a Szochnut által közölt adatok szerint.

Az 1944-ben leégett zsinagóga helyén állítottak holokauszt-emlékművet Szarvason

2024.10.01.6 nap ago
Az emlékmű felállításáról a szarvasi önkormányzat a túlélők és a leszármazottak támogatásával döntött.

Cserkészkedés és szukoti családi sátrazás a Somer következő programjai között

2024.09.30.1 hét ago
Peulával és a kent (klubhelyiséget) építő őszi táborral is vár a Hasomer Hacair zsidó ifjúsági mozgalom.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »