A zsinagógát a holokauszt egyik túlélője bontatta el, méghozzá úgy, hogy az építési anyagot a helyi lakosok fel tudják használni.
A Csákváron élő Dornyi Mihály a város nevezetes épületeiről készít maketteket. Ezúttal az egykori zsinagóga kicsinyített mását alkotta meg, amelyet a Csákvári Emlékház udvarán állítottak ki, emlékezve egyúttal a városban egykoron élt zsidó családokra, írja a feol.hu.
A lapnak nyilatkozó Váczi Márk történész elmondta, hogy 1941-ben 50 fő vallotta magát zsidónak a településen, a holokauszt után hárman tértek vissza Csákvárra. Egyikük, Fischer Imre bontatta le a zsinagóga épületét, hogy a bontásból származó építési anyagot a háború utáni újjáépítéshez a helyi lakosok fel tudják használni.
A zsinagógáról csak egyetlen képeslap maradt fenn, ez alapján készítette el Dornyi Mihály a makettet. A történész szerint vélhetően 1909 előtt emelték az épületet, amely befogadóképessége nem lehetett nagyobb 100 főnél. A csákvári zsidó hitközség felváltva Bicskéhez, illetve Lovasberényhez tartozott, az anyakönyvezés is ott folyt.
Az Emlékház udvarán kiállított makett mellé elhelyezték a zsinagógából megmaradt, és nemrég a helyi Vértes Múzeumnak adományozott két kőtáblát, valamint a csákvári zsidó temetőből egy sírkő töredékét. A makett mögött 12 olyan csákvári zsidó család neve olvasható, akikre még ma is emlékeznek a településen. A névsort a holokauszt 80. évfordulója alkalmából szeretnék tovább bővíteni, pontosítani.
Egy deportálásból visszatért zsidó férfi bontatta le a csákvári zsinagógát?