Emléktáblát kaptak Zuglóban a holokauszt idején zsidókat mentő cionisták

A Semsey Andor utcában tevékenykedett többek között Komoly Ottó, Kasztner Rezső, és Szilágyi Ernő.

Emléktáblát avattak a 14. kerületi Semsey Andor utca 15. számú ház falán, ahol a holokauszt idején a sok üldözött ember életét megmentő budapesti cionista segélyező- és mentő bizottság, (Vaadat Ezra ve Hacala) a hazai zsidó önmentés szervezetének irodája működött, és ahol számos üldözött lelt menedékre, írja a zuglo.hu.

A vészkorszakban ebben az épületben lakott Brand Jenő és felesége, Brand Hansi, továbbá itt tevékenykedett Komoly Ottó, Kasztner Rezső, és Szilágyi Ernő.

Fotó: zuglo.hu

Az emléktábla állítása a Raoul Wallenberg Egyesület, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány, a Magyarországi Cionista Szövetség és a Zuglói Önkormányzat összefogásának köszönhetően valósult meg. A Semsey Andor utca 15. szám alatti társasház lakóközössége egyhangúlag támogatta a kezdeményezést.

Az emléktábla avatásán beszédet mondott Kardos Péter főrabbi, holokauszt-túlélő, aki elmondta, az embermentés nemcsak azért bizonyult merész vállalkozásnak, mert az akkori fasiszta, nyilas hatalom üldözte őket, hanem azért is, mert a háborút követően a túlélők közül is sokan támadták őket. A főrabbi kiemelte, amit ők tettek, az minden elismerést megérdemel. Közülük többen, így Slachta Margit és az ebben a házban tevékenykedő Komoly Ottó is az életével fizetett azért, hogy emberek százait mentette meg.

 

Horváth Csaba 14. kerületi polgármester arról beszélt, Zuglóban kiemelten fontos ezekről a dolgokról nyíltan beszélni, hisz azokban az években a nyilas borzalmaknak és az életmentésnek is kiemelt helyszíne volt a kerület.

„Ez az emléktábla itt, ennek a Semsey utcai háznak a falán két dologra figyelmeztet minket: arra, ami történt és arra, ami soha többé nem történhet meg!”

– mondta a polgármester.

A kerületi portál szerint a zuglói táblaavatás az egyik első lépése annak a programsorozatnak, melyet a magyarországi zsidó szervezetek a holokauszt 80. évfordulója alkalmából szerveznek majd 2024-ben országszerte.

Lélekmentők: több ezer zsidó köszönheti az életét a magyar cionistáknak

Kapcsolódó cikkek

Palesztina, Palesztina! – skandálták a bosnyák fociultrák a pesti zsidónegyed közepén

2024.09.11.7 óra ago
Rendőri felvezetéssel, palesztin zászlóval vonultak el a Kazinczy utcai zsinagóga előtt.

Új évaddal folytatódik a Bálint Ház nagy sikerű Családmesék sorozata

2024.09.11.11 óra ago
Szeptemberben Gálvölgyi János és két lánya, Dorka és Eszter, októberben pedig Csonka András és Csonka Edit lesznek Hadas Kriszta vendégei.

Benda Iván fotóművész és Orosz Ferenc kutató kapták idén a Karig Sára-díjat

2024.09.09.2 nap ago
A holokauszt idején zsidó gyerekeket mentő író, műfordítóról elnevezett díjban az a magyar állampolgár részesülhet, aki élete során bátran, egyenes gerinccel élt, tettein keresztül a társadalmi igazságosságra törekedett és ebben példát mutatott embertársainak.

Zsidónak lenni nem kerül pénzbe, a zsidó média viszont nincs ingyen.
Támogasd te is Magyarország egyik legolvasottabb zsidó lapját, a Kibic Magazint!

Támogatom »